FIBA U19: Τη νίκη της πρεμιέρας η Αργεντινή, σαρωτικοί Αμερικανοί, Αυστραλοί και Γάλλοι (VIDEOS)

Με το καλημέρα σημειώθηκε η πρώτη έκπληξη της διοργάνωσης στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Λετονίας, αφού η Αργεντινή κατέβαλε την Ισπανία με 69-68 στον 3ο όμιλο, ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 17 πόντων.

Ανατροπή (14 πόντων) χρειάστηκε και ο Καναδάς, για να καταβάλει τη Λιθουανία με 80-71 (σε ένα ματς στο οποίο απειλήθηκε επεισόδιο στο φινάλε), ενώ στο άλλο ματς του 1ου ομίλου η Σενεγάλη επιβλήθηκε της Ιαπωνίας με 76-71. Στον 2ο όμιλο το Πουέρτο Ρίκο ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στο 2ο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 31-14 στην 4η περίοδο, νίκησε την οικοδέσποινα Λετονία 79-75, ενώ η Σερβία δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα κόντρα στο Ιράν (88-67).

Τέλος, επιβλητικές εμφανίσεις έκαναν τα φαβορί του 3ου και του 4ου ομίλου. Συγκεκριμένα, η Γαλλία διέλυσε την Κορέα 117-48, οι ΗΠΑ την Τουρκία 83-54 και η Αυστραλία το Μάλι 87-57.

Η εμφάνιση της ημέρας

Ο Αζουόλας Τούμπελις πέτυχε 32 πόντους με 2/3 βολές, 12/16 δίποντα, 2/2 τρίποντα, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά τη μπάλα και έκοψε 3 σουτ στην ήττα της Λιθουανίας από τον Καναδά. Είχε +42 στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

* Η Γαλλία μάζεψε 64 ριμπάουντ και πέτυχε 90 πόντους μέσα από τη ρακέτα, 28 από λάθη αντιπάλου, 34 στον αιφνιδιασμό και έκλεψε 13 φορές τη μπάλα στη νίκη επί της Κορέας.

* Η Σενεγάλη έκοψε 10 σουτ στη νίκη επί της Ιαπωνίας. Τα επτά από αυτά τα έκανε ο σταρ της αφρικανικής ομάδας, ο Ίμπου Ντιάνκο Μπάτζι.

* Η Αργεντινή υπέπεσε σε 23 λάθη στο ματς με την Ισπανία. Στο ίδιο ματς οι Ισπανοί είχαν 7/38 τρίποντα.

* Η Αυστραλία έκλεψε 16 φορές τη μπάλα κόντρα στο Μάλι και πέτυχε 33 πόντους από τα 23 λάθη που έκανε η αφρικανική ομάδα. Οι “μπούμερς” είχαν 8/12 τρίποντα στην 3η περίοδο, την οποία ολοκλήρωσαν με 36 πόντους.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 3 Ιουλίου

Σενεγάλη – Ιαπωνία 76-71 (Σόου 18, Μπάτζι 13π., 8ρ., 7κ. – Ιβασίτα 13)
Καναδάς – Λιθουανία 80-71 (Χιούσταν 18, Νέμπχαρτ 18 – Τούμπελις 32π., 14/18σ., 12ρ.)

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Πουέρτο Ρίκο – Λετονία 79-75 (Κλαρκ 24, Πινζόν 17 – Βάναγκς 17)
Ιράν – Σερβία 67-88 (Α. Γιαζαρλού 11 – Σκομπάλι 17π., 9ρ.)

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία – Κορέα 117-48 (Βεμπανιάμα 16π., 9ρ., 5ασ. – Ντ. Κιμ 19)
Αργεντινή – Ισπανία 69-68 (Πασκουαλίνι 15 – Ντομίνγκεθ 13π., 4/16σ.)

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία – ΗΠΑ 54-83 (Μουτάφ 12π., 8ρ. – Άιβι 21π., 4κλ., Χόλμγκρεν 13π., 9ρ., 5ασ.)
Μάλι – Αυστραλία 67-97 (Κουλιμπαλί 13 – Γκακ 15π., 9ρ.)

Αυστραλία – Τουρκία (17:30)
ΗΠΑ – Μάλι (20:30)

Τουρκία – Μάλι (17:30)
Αυστραλία – ΗΠΑ (20:30)