#FIBAU16Europe: Φινάλε με 3η σερί ήττα και 8η θέση οι Παίδες

Η Εθνική Παίδων δεν κατάφερε να ρίξει την αυλαία του Eurobasket U16 νικηφόρα. Η Ελλάδα ηττήθηκε από τη Σερβία με 71-60 στο τελευταίο της παιχνίδι στα Σκόπια και κατετάγη 8η.

Σε αντίθεση με το 1ο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στην πρεμιέρα του τουρνουά, το οποίο η ομάδα του Γιάννη Καλαμπόκη κέρδισε εύκολα με 75-55, αυτή τη φορά οι Σέρβοι ήταν πιο διαβασμένοι. Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (31-46) και “χτύπησαν” την Ελλάδα μέσα στη ρακέτα, εκεί όπου ο Σίγιαριτς (…που δεν έβαλε ούτε πόντο σε 9 λεπτά στο 1ο ματς) έκανε ό,τι ήθελε και τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου και αντέδρασε στο 1ο προσπέρασμα των αντιπάλων της (21-23 στο 14’, 21-28 στο 17’), κάνοντας ένα σερί 10-0 στα επόμενα δύο λεπτά (31-28 στο 20’). Το 50% με το οποίο σούταρε για ένα ημίχρονο, πάντως, δεν συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Η σερβική άμυνα έκοψε τους διαδρόμους προς το καλάθι της, τα σουτ δεν έμπαιναν αυτή τη φορά (3/22 τρίποντα συνολικά και 0/13 στο 2ο ημίχρονο για την Εθνική) και το πρόβλημα μέσα στη ρακέτα έμοιαζε και ήταν δισεπίλυτο. Η Σερβία αν και σούταρε με 34,8%, έκανε συνολικά 23 παραπάνω σουτ (!), εκμεταλλευόμενη τα 17 ελληνικά λάθη (βάζοντας 20 πόντους από αυτά) και τα 19 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε, από τα οποία πέτυχε 21 πόντους.

Κάπως έτσι η Σερβία έλεγξε το 2ο ημίχρονο και στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Στο 32’ απομακρύνθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (46-56) και την ανέβασε μέχρι και το +12 στο 39’ (57-69), παίρνοντας έτσι τη ρεβάνς για την ήττα της πρεμιέρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-31, 44-50, 60-71

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 24 (7/9 βολές, 7/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπασταύρου 8 (1), Σερμπεζής 2, Καζαμίας 6 (1), Καραθανάσης 3 – Λέφας 6, Μακαρατζής 4 (6 ασίστ), Στέβοβιτς 2, Μουτάφης, Ντάψης 5, Πουρλίδας, Σκληρός.

Σερβία (Ισάκοβ-Κοβάτσεβιτς): Σίγιαριτς 23 (7/8 βολές, 8/13 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Στόγιτς 9 (1), Σρζέντιτς 10 (13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπιέλιτς 7 (2/13 σουτ, 3 κλεψίματα), Ράντοβιτς – Ζέλιτς 7 (1), Μαριάνοβιτς 6, Γιοβάνοβιτς 2, Ραΐτσεβιτς 2, Σεκούλαρατς 3 (1), Όστοϊτς 2.