FINAL 4 UNICEF Trophy: Τον τίτλο και στο Final-8 ο Πανιώνιος, νίκη επί της ΦΕΑ 80-71

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της ΦΕΑ με 80-71 και να κατακτήσει το UNICEF Trophy που του δίνει και μία θέση στο final-8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Πανιώνιος έλεγχε το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αν και η ΦΕΑ κατάφερε να σταθεί στο ύψος της, καθώς πάλεψε σχεδόν σε όλο το ματς, δείχνοντας τη μαχητικότητά της και το πόσο καλά δουλεμένη ομάδα είναι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές με +7  (12-5 και 16-9), όμως σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Αλέξη Καρατζά απάντησαν με 5-13 επιμέρους παίρνοντας τα ηνία με 22-21 στο 14. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Πανιώνιο (26-20) αλλά και πάλι ο αντίπαλος κατάφερε να φέρει τρεις φορές το ματς στα ίσια (26-26, 28-28, 30-30) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 38-34.

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά και με ηγέτη τον Βεργίνη, ενώ παράλληλα η ΦΕΑ έμεινε τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι, ήρθε το 51-39 στο 26΄. Ωστόσο και πάλι δεν τα παράτησε καταφέρνοντας ανά διαστήματα να ροκανίσει τη διαφορά.

Η καλή άμυνα έφερε το 65-52 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στεργιάκης και Κοντός έδωσαν ελπίδα στην ΦΕΑ μειώνοντας 3:12 πριν το τέλος σε 72-66. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης αντέδρασε σωστά και ξέφυγε 78-67 στο 38′ με την πλάστιγγα να έχει γύρει πλέον υπέρ του Πανιωνίου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΦΕΑ 80-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 38-34, 62-52, 80-71

Διαιτητές: Σώμος-Τσώνος-Μηλαπίδης (Ντάβαρης)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 4, Γ. Παπαδιονυσίου 11 (2), Στ. Παπαδιονυσίου 8, Αντωνάκης 8 (1), Σαχπατζίδης 20, Μάντζαρης, Σταθόπουλος, Χάλαρης 7, Τζουγκαράκης, Βεργίνης 22 (1).
ΦΕΑ (Καρατζάς): Σγουρός, Καραμίντζος 2, Βαφειάδης 4, Στεργιάκης 16 (1), Κοντός 17 (1), Ζήρος 2, Λίτσος, Παπανικολάου, Καραχάλιος 5, Δεϊμέζης 1, Καραλευθέρης 16 (2), Γεωργοπαπαδάκος 8 (2).