FIBA U17 (Φάση «16»): Προέλαση των φαβορί, έκπληξη από την Αυστραλία (+vds)

elkaz, johns, australia u17Το Αυστραλία-Βοσνία έμοιαζε εξ’ αρχής ως το πιο ενδιαφέρων παιχνίδι στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U17. Έτσι αποδείχθηκε και στην πράξη! Άλλωστε, ήταν και το μόνο ματς της ημέρας στο οποίο σημειώθηκε έκπληξη, αφού η Αυστραλία επικράτησε με 75-72 και πέταξε νοκ άουτ τους πρωταθλητές Ευρώπης, παρά τους 34 πόντους που έβαλε ο Τζανάν Μούσα, ο οποίος όμως έχασε πάρα πολλά σουτ και έπαιξε κακές άμυνες στην τέταρτη περίοδο.

Ο man of the match λοιπόν δεν ήταν άλλος από τον «καυτό» Ντράγκαν Ελκάζ, που έβαλε τους «μπούμερς» στο παιχνίδι με 14 συνεχόμενους πόντους στην τέταρτη περίοδο, όταν μετέτρεψε μόνος του το 47-55 (31’) σε 64-61 (36’). Οι Βόσνιοι κατάφεραν να ανακτήσουν άμεσα το προβάδισμα χάρις στους Μούσα-Τσαμπάρα και να κάνουν το σκορ 65-70 στο 38’, ωστόσο οι Αυστραλοί απάντησαν με σερί 10-0! Στα 41,5΄΄ ο Μούσα μείωσε με δύο βολές και οι Βόσνιοι έκλεψαν τη μπάλα στην επαναφορά, ωστόσο στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα έχασαν τέσσερα τρίποντα και πέντε λέι-απ (!), πέφτοντας εν τέλει «θύματα» της πρώτης έκπληξης των νοκ άουτ αγώνων.

Ουπς, η Κορέα το έκανε πάλι!

Το 2015 η Κορέα έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο Πανασιατικό πρωτάθλημα U16, σπάζοντας το σερί των τριών τίτλων της Κίνας. Εν τέλει, μόνο τυχαίο γεγονός δεν ήταν. Η Κορέα ήταν η θριαμβεύτρια ομάδα του ασιατικού ντέρμπι των «16», αφού επικράτησε της Κίνας με 75-70 και προκρίθηκε στην korea u17προημιτελική φάση για πρώτη φορά στην ιστορία της, κι ενώ μέχρι φέτος είχε απολογισμό 1-13 σε Μουντομπάσκετ U17!

Η άμυνα ζώνης των Κορεατών έκανε πάλι το θαύμα της και τους βοήθησε να ελέγξουν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια. Ο Γιουνγκχιούν Λι ήταν πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Κορεάτες, που ίσως όμως να έχασαν έναν από τους κορυφαίους παίκτες τους, τον Γιάε Μιν Γιανγκ, που γύρισε τον αριστερό αστράγαλο και αποχώρησε υποβασταζόμενος στο 38’.

Δεν ίδρωσαν καν οι Αμερικανοί

Περίπατος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν ο αγώνας με την Αργεντινή για τις ΗΠΑ. Οι Αμερικανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 26-5, στο 12’ προηγήθηκαν με 36-6 και ξέφυγαν ακόμα και με 55 πόντους διαφορά, δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή τους μοιράσει για έναν ακόμα αγώνα το χρόνο συμμετοχής. Η ομάδα του Ντόναλντ Σογουόλτερ πέτυχε μάζεψε 31 επιθετικά ριμπάουντ (είχε +25 συνολικά), ενώ πέτυχε και 34 πόντους από τα λάθη των Αργεντινών.

Αγριεμένοι οι Γάλλοι

Η Γαλλία έχει πάει με άγριες διαθέσεις στη Σαραγόσα. Οι «τρικολόρ» κράτησαν τη Φινλανδία χωρίς πόντο για πάνω από 12 λεπτά (από το 21’ έως το 33’) και έφτασαν δια περιπάτου στη νίκη-πρόκριση με το επιβλητικό 60-38! Η πολύ αθλητική και ευέλικτη γαλλική ομάδα «έπνιξε» τους αντιπάλους της τις αλλαγές σε όλα τα σκριν που εφάρμοσε επί 40 λεπτά, την κράτησε στο 28,9% εντός πεδιάς και ξέφυγε ακόμα και με 26 πόντους Bazille U17διαφορά στο 34’ (56-30). Αυτό βέβαια δεν θα πρέπει να αποτελεί έκπληξη για όσους ασχολούνται με το μπάσκετ στις μικρές ηλικίες.

Οι Γάλλοι έχουν δημιουργήσει τρομερή παράδοση σε αυτή τη γενιά παικτών απέναντι στους Φινλανδούς. Πέρυσι τους διέλυσαν δύο φορές στο Ευρωμπάσκετ U16, μία με 57-38 στη φάση των ομίλων και μία με 75-46 στο ματς για τις θέσεις «5-6»! Με άλλα λόγια, σε τρεις αγώνες απέναντι στους 99άρηδες Γάλλους, οι Φινλανδοί μετρούν τρεις ήττες με 23,3 πόντους διαφορά μ.ό. και 40,6 πόντους στην επίθεση!

Πίεση μέχρι… εξάντλησης ο Καναδάς, χωρίς πρόβλημα οι Τούρκοι

Ο Καναδάς χρειάστηκε 11-12 λεπτά μέχρι να βρει το αντίδοτο στη ματς-απ ζώνη της Δομινικανής Δημοκρατίας και 22-23 μέχρι να κάνει ένα από τα γνωστά του ξεσπάσματα. Όταν συνέβη πάντως δεν αντιμετώπισε άλλα προβλήματα και έφτασε εύκολα στη νίκη με 79-52. Η πίεση σε όλο το γήπεδο ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι το μεγάλο όπλο των Καναδών, οι οποίοι προκάλεσαν 34 λάθη (!!!) canada-dominican repάνοιξαν το σκορ χάρις σε ένα σερί 22-0 στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν ακόμα και με 30 πόντους διαφορά στην τέταρτη.

Ούτε οι Τούρκοι είχαν πρόβλημα απέναντι στο μαχητικό και φιλότιμο, πλην όμως «λίγο» Μάλι, το οποίο νίκησαν με 77-58. Η Τουρκία κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, μάζεψε 29 ριμπάουντ παραπάνω (ο Ντουράν είχε 19), ξέφυγε από νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (21-9 στο 10’) και παρά το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, άνοιξε τη ψαλίδα στο σκορ στην τέταρτη περίοδο μέχρι και το +21.

Ισπανικός περίπατος, εύκολα και οι Λιθουανοί

Το πιο εύκολο έργο της ημέρας το είχε η Ισπανία. Η «φούρια ρόχα» διέλυσε με 112-60 την αδύναμη Κινεζική Ταϊπέι (μακράν η πιο αδύναμη ομάδα του τουρνουά), σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα από πολύ νωρίς. Οι διοργανωτές μάζεψαν 23 ριμπάουντ παραπάνω, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές τη μπάλα και έβαλαν 68 πόντους μέσα από τη ρακέτα! Η ehigiatorΙσπανία ξέφυγε από το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 31 πόντων και την ανέβασε μέχρι και το +57 στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο ανταγωνισμός έλειπε και από τον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της φάσης των «16», στον οποίον η Λιθουανία νίκησε σχετικά εύκολα την Αίγυπτο 80-65. Οι πρωταθλητές Αφρικής ναι μεν πάλεψαν μέχρι τέλους (με τον Αχμέντ Καλάφ να φλερτάρει με το τριπλ-νταμπλ), ωστόσο δεν μπόρεσαν επί της ουσίας να απειλήσουν ποτέ τη φιναλίστ του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παίδων.