Από χίλια κύματα χρειάστηκε να περάσει η Λιθουανία μέχρι να καταβάλει την αντίσταση της Κορέας με το… χορταστικό 119-108, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος παίδων. Οι διοργανωτές βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 100-93 αλλά τελείωσαν το 40λεπτο με σερί 7-0 και έστειλαν το ματς στην παράταση χάρη στο λέι-απ του Ζαλάλις 3” πριν από τη λήξη.

Στην παράταση η “λιέτουβα” έκανε ένα νέο μεγάλο σερί (10-0 αυτή τη φορά) και απέφυγε την καταδικαστική ήττα. Η Κορέα, από την άλλη, έχασε μία τεράστια ευκαιρία, αφού παρ’ ότι έβαλε συνολικά 17 τρίποντα, είχε 0/7 στην παράταση και μάζεψε συνολικά μόνο 28 ριμπάουντ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν… 73 (31 επιθετικά)!!!

Η έκπληξη αποφεύχθηκε για τους διοργανωτές, δεν την απέφυγε όμως η Ισπανία. Η Αργεντινή έλεγξε από την αρχή τον βραδινό αγώνα της δεύτερης ημέρας και νίκησε σχετικά άνετα τους “φούριας ρόχας” με 68-58, μπλέκοντας ακόμα περισσότερο τον 2ο όμιλο. Στο άλλο παιχνίδι η Κροατία κατέβαλε τον σκληροτράχηλο Καναδά με 66-53, καθώς ο Χεζόνια ήταν πάλι… “Σούπερ Μάριο”.

“Τρένο” οι ΗΠΑ

Στον 1ο όμιλο, οι Αμερικανοί ήταν πάλι… ισοπεδωτικοί και διέλυσαν με 95-57 τους δευτεραθλητές Ευρώπης Τσέχους, δείχνοντας ότι έχουν πάει στο Κάουνας με άγριες διαθέσεις. Οι ΗΠΑ είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ μάζεψαν 64 ριμπάουντ, 29 περισσότερα από τους Τσέχους.

Την πρώτη τους νίκη σημείωσαν οι Γάλλοι, που μάλλον φυσιολογικά δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερες δυσκολίες με αντίπαλο την Αίγυπτο, ενώ ανάλογα εύκολο έργο είχαν και οι Αυστραλοί κόντρα στην Κίνα. Τα “καγκουρό” επικράτησαν πολύ εύκολα με 92-55, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ντάντε Εξαμ.

1ος όμιλος

Αυστραλία-Κίνα 92-55 (Εξουμ 26π., 8ρ. – Ζου 12π., 8ρ.)
Γαλλία-Αίγυπτος 78-54 (Ινγκλις 19π., 11ρ. – Αμίν 17)
ΗΠΑ-Τσεχία 95-57 (Τζόνσον 16π., 12ρ. – Πέτσασεκ 7π., 8ρ.)

2ος όμιλος

Κροατία-Καναδάς 66-53 (Χεζόνια 21π., 11ρ. – Στιβς 10π., 9ρ.)
Λιθουανία-Κορέα 119-108 (Ζαλάλις 27π., 13ρ., 5κ., Σέσκους 25π., 15ρ. – Χέο 37π., 8ασ., 7κλ., Αν 30π., 6/6τρ.)
Αργεντινή-Ισπανία 68-58 (Ντεκ 28π., 10/11β., 9/13σ., 8ρ. – Μαρτίν 11)