National League 1 (1ος όμιλος / Τελικοί): Break με το καλημέρα ο Πρωτέας Βούλας

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει στην κανονική περίοδο, το έκανε στα πλέι οφ ο Πρωτέας Βούλας, ο οποίος νίκησε το Αιγάλεω 73-72 και έσπασε την έδρα του “Σίτι” στους τελικούς του 1ου ομίλου της National League 1.

Σε ένα συναρπαστικό και άκρως ισορροπημένο παιχνίδι το Αιγάλεω ήταν αυτό που πήρε πρώτο τον έλεγχο, ξεφεύγοντας με 24-13 στο 9′. Ο Πρωτέας αντέδρασε πάντως άμεσα. Παρά την απώλεια του Πεφάνη από το 6ο λεπτό με τραυματισμό στο αριστερό πόδι, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το σκορ στο 14′ (26-26), δεν άφησαν το “Σίτι” να απομακρυνθεί ξανά και στο 2ο ημίχρονο η άμυνά τους και δύο αναπληρωματικοί άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης.

Ο Τσιουμπρής έκανε το σκορ 47-50 στο 26′ με τρίποντο, η ομάδα της Βούλας προσπέρασε για 1η φορά μετά τα πρώτα 2-3 λεπτά και ο back up σέντερ του Πρωτέα δεν σταμάτησε εκεί. Μέσα στο επόμενο ενάμισι λεπτό ο Τσιουμπρής έβαλε άλλα δύο διαδοχικά τρίποντα και έκανε το σκορ 51-56 στο 28′! Μετά τον Τσιουμπρή ήταν η σειρά του Σταθόπουλου να βάλει δύο απανωτά τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο και να βοηθήσει τον Πρωτέα να ξεφύγει με 61-69 στο 36′. Η ομάδα του Κώστα Σορώτου δεν είχε πει πάντως την τελευταία της λέξη.

Το “Σίτι” δεν δέχτηκε άλλο καλάθι στα τελευταία τέσσερα λεπτά, πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο στα τελευταία δύο λεπτά (69-70 στο 38′, 71-72 στο 39′) και μετά τις άστοχες επιθέσεις από Τζόλο, Ζαραϊδώνη και τις 1/2 βολές του Σταθόπουλου στα 8,9” (71-73), είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να κερδίσει το ματς. Ο Κυρίτσης πήρε την κατάσταση στα χέρια του, κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για λέι-απ στα 3,6”, ωστόσο μετά την 1η εύστοχη βολή έχασε τη 2η και το Αιγάλεω δεν πρόλαβε καν να σουτάρει μετά το… περιπετειώδες επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε, γνωρίζοντας έτσι την 1η ήττα του έπειτα από 4 συναπτές νίκες.

Αιγάλεω – Πρωτέας Βούλας 72-73
Διαιτητές: Τσολάκος, Κατραχούρας, Τεφτίκης
Δεκάλεπτα: 24-18, 41-36, 56-59, 72-73
Αιγάλεω (Σορώτος): Κυρίτσης 23 (1), Τζάιδας 6, Τσορμπατζόγλου 6 (2), Δουρουντούς 9, Μαλτέσιος 6, Ιορδάνογλου 3 (1), Μιχαήλ 7 (1), Νικολιδάκης 4, Ζαραϊδώνης 8, Λιαράκος.
Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Τζόλος 16 (2), Σταθόπουλος 15 (3), Καραμαλέγκος Ι. 7 (1), Αλμπίγιανιτς 10, Τσιουμπρής 14 (3), Παπαγεωργόπουλος 2, Καραμαλέγκος Ηλ. 6, Παλαιοχωρίτης 1, Κυριλής, Πεφάνης 2, Τουμαζάτος.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τελικοί (στις 3 νίκες)

Αιγάλεω – Πρωτέας Βούλας 72-73 (0-1 νίκες)
11/5 (18:30) Πρωτέας Βούλας – Αιγάλεω
15/5 (19:00) Αιγάλεω – Πρωτέας Βούλας
18/5 (18:30) Πρωτέας Βούλας – Αιγάλεω (εάν χρειαστεί)
22/5 (19:00) Αιγάλεω – Πρωτέας Βούλας (εάν χρειαστεί)

• Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικήτριες ομάδες των playoffs κάθε ομίλου και αυτή που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών