National League 1 (1ος όμιλος / 22η αγωνιστική): “Λύγισε” τον ΑΠΑΣ ο ΟΦΗ και “κλειδώνει” μία θέση στα πλέι οφ

Κομβικής σημασίας νίκη για την είσοδο στα πλέι οφ πέτυχε ο ΟΦΗ επί του ΑΠΑΣ Νάξου με 77-71, σε ένα από τα δύο παιχνίδια που διεξήχθηκαν σήμερα (3/3) για την 22η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της National League 1.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη είχε σταθερά το προβάδισμα μετά τα πρώτα 11-12 λεπτά, άρχισε να απομακρύνεται στα μέσα της 2ης περιόδου (38-28 στο 16′) και προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο 20′ (46-28), “τρέχοντας” ένα σερί 14-0 στα τελευταία 5 λεπτά του 1ου ημιχρόνου με οδηγό τον Παππά. Το σκηνικό άλλαξε πάντως στο 2ο ημίχρονο.

Ο ΑΠΑΣ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά από το -18 σε μονοψήφιο νούμερο στο 3ο δεκάλεπτο και στο 37′ ισοφάρισε το σκορ (69-69). Κάπου εκεί όμως ο ΟΦΗ έδειξε το “μέταλλο” του. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους Ναξιώτες να σκοράρουν ξανά εντός πεδιάς, κέρδισαν φάουλ, έβαλαν καθοριστικές βολές και κατάφεραν έτσι να πάρουν μία σημαντική νίκη, 3η στη σειρά συνολικά, αλλά και 8η συνεχόμενη εντός έδρας.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα της Νάξου έχασε πλέον κάθε πιθανότητα να κυνηγήσει την 1η θέση μετά την 1η εκτός έδρας ήττα της έπειτα από 4 συναπτές νίκες. Αντιθέτως, έπεσε στην 4η θέση και πλέον δεν θα πρέπει να αισθάνεται ούτε εκεί ασφαλής, με τον ΟΦΗ να την έχει νικήσει δύο φορές.

Στον άλλον αγώνα της ημέρας για την 22η αγωνιστική η Δάφνη ζορίστηκε για 40 λεπτά, αλλά κατέβαλε την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου με 55-47 και σημείωσε την 3η συνεχόμενη νίκη της και 5η στη σειρά εντός έδρας. Στον αντίποδα, η κρητική ομάδα ηττήθηκε για 9ο διαδοχικό παιχνίδια μακριά από τα “Δύο Αοράκια” και με την 5η σερί ήττα της συνολικά ελπίζει πλέον μόνο να μην μπλέξει στη μάχη για τα πλέι άουτ.

ΟΦΗ – ΑΠΑΣ Νάξου 77-71
Διαιτητές: Στρέμπας, Παπαδόπουλος Χρ., Δελαγραμμάτικας
Δεκάλεπτα: 20-18, 46-30, 61-54, 77-71
ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 13 (1), Πιλκούδης 14, Λιανός 16 (1), Σταμπουλής 17, Ζαφειρούδης 8 (2), Κασπίρης 3, Μποχωρίδης 2, Πρωτογεράκης 4, Τσερκιτσόγλου.
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Χαρούνι 18 (3), Κρανιάς 2, Γκαβασιάδης 13 (1), Τζόρτζεβιτς 16 (1), Νεόφυτος 9 (1), Παρασκευόπουλος 6, Λάκοβ 1, Στάθης 3 (1), Δενδρινός 3 (1).

Δάφνη – Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου 55-47
Διαιτητές: Αγγελής, Λογοθέτης, Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 11-10, 26-23, 39-34, 55-47
Δάφνη (Ζαβός): Μουστόπουλος 14, Τζιβελέκας 12 (2), Μιχαλούτσος 2, Γιούση 6 (2), Γιαννίκος 4, Κερασοβίτης 3 (1), Μαραγκόπουλος 10 (1), Έξαρχος 2, Μέλιος, Ανδρεόπουλος 2.
Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (Παπαδάκης): Ραζής 8 (1), Βίτσεντιτς 17 (2), Κουρέπης 2, Σπυριδάκης 6, Οικονομόπουλος 12 (3), Μαραγκάκης, Βερτούδος, Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης, Καρλής.

Όλα τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής (2/3)

Παλαιό Φάληρο – ΑΕΝΚ 89-75
ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. – Παγκράτι 65-71
ΕΦΑΟZ – Εσπερος Καλλιθέας 76-82
Πανελευσινιακός – Πρωτέας Βούλας 47-70
Δάφνη – Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου 55-47 (3/3)

13 ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 22 20 2 18 1427 1646 -219

* Οι πρώτες 6 ομάδες προκρίνονται στα playoffs, όπου ΔΕΝ μεταφέρονται οι αγώνες της κανονικής περιόδου… Στην 1η φάση διασταυρώνονται 3ος-6ος, 4ος-5ος σε σειρές best of 3, στη 2η 1ος-νικητής 4ος-5ος, 2ος-νικητής 3ος-6ος σε σειρές best of 3 και στην 3η οι νικητές σε σειρά best of 5