National League 1 (2ος όμιλος / 19η αγωνιστική): Επέστρεψαν από το -22 τα Τρίκαλα Basket, ακάθεκτος ο Βίκος

Μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της χρονιάς έκαναν τα Τρίκαλα Basket, τα οποία επικράτησαν στην παράταση των Σοφάδων με 85-80 για τη 19η αγωνιστική του 2ου ομίλου της National League 1.

Τα Τρίκαλα Basket βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18 πόντους διαφορά στο 15′ (26-44) και με -22 στο 20′ (30-52), ωστόσο έφεραν τα πάνω-κάτω στο 2ο ημίχρονο, έστειλαν το ματς στην παράταση και εκεί το κέρδισαν, υποχρεώνοντας τους Σοφάδες σε 3η διαδοχική ήττα.

Ασταμάτητος μοιάζει το τελευταίο χρονικό διάστημα ο Βίκος, ο οποίος μετέτρεψε σε μονόλογο και το ματς με τη Νήαρ Ηστ, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με το πειστικό 92-68. Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα των Ιωαννίνων, η οποία ολοκλήρωσε τους εντός έδρας αγώνες της για το 2ο όμιλο με ρεκόρ 10-0. Στον αντίποδα, 6 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες μετράει η Νήαρ Ηστ.

Ο Βίκος είδε την πλάτη των φιλοξενούμενων μόνο για μερικά δευτερόλεπτα (0-2 και 3-4) στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Από εκεί και πέρα άρχισε να απομακρύνεται με απαρχή ένα σερί 7-0, που έκανε το σκορ 20-9 στο 8′. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 51-29 στο 19′ και διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μέχρι τέλους, αγγίζοντας τη μέγιστη τιμή στο 38′ (92-65).

Ένα σερί 6 εκτός έδρας ηττών έσπασε η Νίκη Βόλου στα Γρεβενά, όπου νίκησε τον Πρωτέα 78-74. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Πρωτέας θα τερματίσει και μαθηματικά στην τελευταία θέση την κανονική περίοδο.

Το Σάββατο (2/3) ολοκληρώθηκε επίσης και το ματς της 14ης αγωνιστικής, που είχε διακοπεί λόγω βλάβης στην μπασκέτα κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας. Το παιχνίδι άρχισε ξανά από το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου (με σκορ 39-32), ο Αίολος Αγυιάς νίκησε τον Πανελλήνιο 76-67 και παρέμεινε αήττητος εντός έδρας (8-0), υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τους “ολυμπιονίκες” σε 3η σερί ήττα.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Εθνικός Πειραιά – Αίολος Αγυιάς 64-58 (28/2)

* Η Αναγέννηση Καρδίτσας αποσύρθηκε πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος

* Οι πρώτες 6 ομάδες προκρίνονται στα playoffs, όπου ΔΕΝ μεταφέρονται οι αγώνες της κανονικής περιόδου… Στην 1η φάση διασταυρώνονται 3ος-6ος, 4ος-5ος σε σειρές best of 3, στη 2η 1ος-νικητής 4ος-5ος, 2ος-νικητής 3ος-6ος σε σειρές best of 3 και στην 3η οι νικητές σε σειρά best of 5
* Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικητές των playoffs και η ομάδα που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών κάθε ομίλου
* Στα playouts συμμετέχουν οι τελευταίες 4 ομάδες (8ος-11ος, 9ος-10ος) σε σειρές best of 3, με τις ηττημένες των 2 σειρών να υποβιβάζονται στη National League 2

Δεκάλεπτα: 23-13, 51-34, 68-56, 92-68
Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Μαυρογιάννης 13 (1), Τσιλούλης 17 (3), Χείλαρης 6 (2), Σπυριδωνίδης 7 (1), Τάταρης 5, Καϊκάς, Αποστόλου, Αναγνωστάκης, Παπαδάκης 4 (1), Πάτρας 12, Ιβόσεβ 28 (4).
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 18 (2), Ζήρος 7 (1), Γιανναλέτσος 7, Κουπίδης 13 (2), Δέλγας 7, Δημητρίου 2, Καρυστινός 5 (1), Τηλιόπουλος, Σπανός 3, Φουστέρης, Αούτερβααλ 6.

Τρίκαλα Basket – Σοφάδες 85-80 (παρ.)
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Ηλιόπουλος, Κώνης
Δεκάλεπτα: 15-31, 34-53, 57-65, 75-75 (κ.α.), 85-80
Τρίκαλα Basket (Φόρος): Τσιαβές 16, Νέσης 10 (1), Μπουργανός 13 (1), Αναγνωστόπουλος 14, Βαβάτσικος 10 (1), Αργυρούλης 6, Κολότσιος 12 (2), Σιλάτζι 4, Μπαλόπουλος.

Σοφάδες (Κακλαμάνος): Καπετάκης 30 (4), Παππάς 16 (4), Μακρής 14, Αναστασόπουλος 3 (1), Μπουντούρης 5 (1), Δήμος 3 (1), Τριανταφύλλου 2, Καμπερίδης 2, Νικολής 5 (1), Παπαϊωάννου.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Εκίζογλου, Καντερές
Δεκάλεπτα: 23-18, 39-38, 57-55, 74-78
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Πενλίδης, Ιωαννίδης 9, Κατηρτζίδης, Καναβός 2, Ασλανίδης, Κλωνάρας 12, Μαχαιριανάκης 23, Πέντιτς 9 (1), Αναστασόπουλος, Γρούδος 19 (2).
Νίκη Βόλου (Γκουγκουντούδης): Κουτίνας 7 (1), Κρίπτσι 14, Βρεττάς 11 (2), Κωστούλας 16 (2), Σουκέρας, Μπουντούρης 2, Σαββίδης, Γυφτάκης 21 (4), Βλαχογιάννης 7, Μισαηλίδης.