National League 1 (3ος όμιλος / Τελικοί): Πρώτη και καλύτερη η ΧΑΝΘ!

Ήταν η καλύτερη ομάδα όλη τη χρονιά, το απέδειξε και στα πλέι οφ η ΧΑΝΘ! Η ομάδα του Πέτρου Γκαϊτατζή νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας 73-58 και με 3-0 νίκες έγινε η 1η ομάδα της National League 1 που προβιβάστηκε στην Elite League, για 1η φορά μάλιστα στη σύγχρονη ιστορία της!

Ο Φίλιππος έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους για πάνω από ένα ημίχρονο. Ενδεικτικό είναι άλλωστε και το σκορ του 1ου 20λεπτου: 28-34. Η συνέχεια δεν ήταν πάντως ανάλογη για τους Βεροιώτες, οι οποίοι εγκλωβίστηκαν επιθετικά. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μόνο 24 πόντους στο 2ο ημίχρονο και είδαν αναπόδραστα τη ΧΑΝΘ να παίρνει το προβάδισμα στην 3η περίοδο και να το διευρύνει μέχρι το τελικό +15, κλείνοντας το 2ο μισό της αναμέτρησης με επιμέρους σκορ 45-24!

ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας 73-58
Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Ντούρας, Παζώλης
Δεκάλεπτα: 16-17, 28-34, 49-45, 73-58
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Τουλούπης 14 (2), Γεωργίου 22 (2), Κομνιανίδης Ι. 16 (3), Κωστίκας 7, Μπρόζος 9 (1), Μαργαριτόπουλος, Αποστολίδης 2, Ζιάκας, Μαλτέζος, Αλεμδάρ 3 (1), Σάββας, Κομνιανίδης Α.
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 13, Μπένας 17 (1), Ξενιτίδης 2, Κάτζος 2, Αποστολίδης 3 (1), Φλιάτης 5 (1), Καραγιώργος, Μελαδιανός 16 (2), Αμανατίδης, Αποστολίδης, Λάζαρης.

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τελικοί (στις 3 νίκες)

ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας 65-55
Φίλιππος Βέροιας – ΧΑΝΘ 69-74
ΧΑΝΘ – Φίλιππος Βέροιας 73-58 (3-0 νίκες)

• Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικήτριες ομάδες των playoffs κάθε ομίλου και αυτή που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών