National League 1 (Playoffs): Προκρίθηκε η Δάφνη, στο 1-1 όλες οι ημιτελικές σειρές!

Σε τρίτο παιχνίδι οδηγήθηκαν οι πέντε από τις έξι ημιτελικές σειρές των πλέι οφ στη National League 1. Όσο για την 6η; Αυτή είναι έτοιμη να αρχίσει, μιας και η Δάφνη επιβλήθηκε με 88-75 του Πανελευσινιακού στον επαναληπτικό 3ο αγώνα της σειράς για την 1η φάση των πλέι οφ.

Αυτή τη φορά ούτε παρατάσεις χρειάστηκαν, ούτε… αμφιλεγόμενο φινάλε υπήρξε. Έπειτα από 6 αλλαγές προβαδίσματος και 4 ισοπαλίες στα πρώτα 11 λεπτά, οι “κιτρινόμαυροι” πάτησαν το γκάζι και άρχισαν να απομακρύνονται (28-20 στο 14′), δημιουργώντας διψήφια διαφορά στο 20′ (40-29). Η Δάφνη μπήκε ακόμα πιο αποφασιστικά στο 2ο ημίχρονο, καθώς απομακρύνθηκε με 53-35 στο 25′ και εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι τους 26 πόντους στο 30′ (72-46), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Καλύτερο timing δεν θα μπορούσε να βρει ο Πρωτέας Βούλας, για να κάνει μία από τις καλύτερες και πιο πειστικές εμφανίσεις της χρονιάς. Μετά το “χαστούκι” του 1ου αγώνα η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου απάντησε με τον ίδιο τρόπο και νίκησε εύκολα τον ΑΠΑΣ 76-62 στη Νάξο. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν απόλυτα στο γήπεδο μετά τα πρώτα 3-4 λεπτά και με εξαίρεση το αρχικό 2-0, δεν έχασαν ούτε στιγμή το προβάδισμα. Τουναντίον, ο Πρωτέας άρχισε να ξεμακραίνει από την 1η περίοδο (8-15 στο 7′, 10-20 στο 10′), προηγήθηκε με 15-29 στο 14′ και στο 2ο ημίχρονο ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (49-67 στο 34′), υποχρεώνοντας τον ΑΠΑΣ σε ήττα ύστερα από 4 συνεχόμενες νίκες στα πλέι οφ.

Στην Καισαριανή ο Εθνικός Λιβαδειάς αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν διαφορά 15 πόντων στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο επικράτησαν της Νήαρ Ηστ με 73-67 και την υποχρέωσαν στην 1η φετινή εντός έδρας ήττα (είχε 12-0), σε ένα επεισοδιακό ματς που διήρκεσε 2 ώρες και σχεδόν 50 λεπτά! Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς θεατές, αφού με 4’07” να απομένουν για τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου και το σκορ 35-47, οι διαιτητές αποχώρησαν για τα αποδυτήρια μετά τη ρίψη αντικειμένων. Το ματς διακόπηκε για μισή ώρα, κι ενώ είχε προηγηθεί η εκκένωση του κλειστού.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο Εθνικός ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο σχεδόν από το ξεκίνημα. Η ομάδα της Λιβαδειάς είχε διαρκώς το προβάδισμα μετά το 7ο λεπτό (10-11) και άρχισε σιγά σιγά να χτίζει μία διαφορά ασφαλείας (15-23 στο 13′, 18-27 στο 15′), η οποία έφτασε και σε διψήφια τιμή στο 23′ (33-44). Η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο μετά τη διακοπή (35-50 στο 27′) και με τους γηπεδούχους να χάνουν και τον Καρυστινό με τραυματισμό στο 32′, τίποτε δεν έδειχνε ότι μπορεί να αλλάξει κάτι. Κι όμως άλλαξε, αφού η χαλκέντερη Νήαρ Ηστ κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να προηγηθεί μάλιστα με 56-55 στο 34′ για πρώτη φορά μετά την 1η περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πάντως χαρακτήρα. Κι ας έχασαν τον Μαυροκεφαλίδη με αντιαθλητικό (5ο) φάουλ στο 37′. Ο Εθνικός βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει εκ νέου με 58-64 στο 37′ και παρότι η Νήαρ Ηστ ισοφάρισε το σκορ στο 1’37” (65-65), ο Γαρμπής σκόραρε άμεσα (65-67 στο 1’04”) και στη συνέχεια έβαλε και δύο κρίσιμες βολές 23,9” πριν από τη λήξη, δίνοντας “αέρα” τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (65-69). Οι Πολυτάρχου, Δημητριάδης τον μιμήθηκαν από τη γραμμή των βολών και κάπως έτσι ο Εθνικός απέδρασε με το “διπλό”, το 5ο συνεχόμενο στο πρωτάθλημα.

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου τα Τρίκαλα Basket βρήκαν τον τρόπο να στείλουν τη σειρά σε “τελικό”, καθώς επικράτησαν του Βίκου με 74-68 και υποχρέωσαν την ομάδα των Ιωαννίνων στην 1η της ήττα έπειτα από 10 συνεχόμενες νίκες -καθώς και στην 1η έπειτα από 5 σερί εκτός έδρας νίκες.

Στον 3ο όμιλο η αγωνία καλά κρατεί. Η Γέφυρα έβλεπε την περισσότερη ώρα την πλάτη του Φιλίππου Βέροιας, ωστόσο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στα τελευταία λεπτά και να πάρει τη νίκη με 74-72, τη 10η στη σειρά εντός έδρας. Σαφώς πιο εύκολα ισοφάρισε την άλλη σειρά του 3ου ομίλου ο Λεύκιππος, ο οποίος επιβλήθηκε με 70-54 της ΧΑΝΘ χάρις στον επιθετικό οίστρο του Σωτήρη Κατσαμούρη στην 4η περίοδο και συμπλήρωσε 13 διαδοχικούς αγώνες χωρίς ήττα στο γήπεδό του!

Νωρίτερα οι Ξανθιώτες είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν διψήφιες διαφορές από το 1ο ημίχρονο (19-9 στο 10′, 28-16 στο 14′), εντούτοις η ΧΑΝΘ απέκτησε στο 23′ το προβάδισμα με 39-41 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-3 και μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι. Μέχρι να αναλάβει δράση ο Κατσαμούρης. Ο νεαρός γκαρντ πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους στο 4ο δεκάλεπτο και βοήθησε τον Λεύκιππο να μετατρέψει το 46-47 (στο 27′) σε 59-48 στο 35′ με επιμέρους σκορ 13-1 σε διάστημα οκτώ λεπτών! Όλα πήραν το δρόμο τους από εκεί και πέρα, οδηγώντας τη σειρά σε 3ο παιχνίδι και τη ΧΑΝΘ στην 1η ήττα της έπειτα από 9 συνεχόμενες νίκες.

Τα φύλλα αγώνα

Δάφνη – Πανελευσινιακός 88-75
Διαιτητές: Κατραχούρας, Σκαλτσής, Τεφτίκης
Δεκάλεπτα: 18-18, 40-29, 72-46, 88-75
Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 12 (1), Καλδής 10, Μουστόπουλος 15, Έξαρχος 7 (1), Κερασοβίτης 11 (2), Μιχαλούτσος 8 (2), Γιούσι 12, Γιαννίκος 13 (3), Ανδρεόπουλος, Ρεγκούτας.
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Ντακούλιας 9 (2), Νίκου 9 (2), Σταμέλος 8, Παπαφλωράτος 17 (5), Ρεκουνιώτης 18, Μακρής 2, Μαγιντόμπε, Κρασάκης 4, Καραΐσκος 6 (1), Πρόφκα 2, Μανιάς, Κατσανεβάκης.

ΑΠΑΣ Νάξου – Πρωτέας Βούλας 62-76
Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Λιαρομμάτης, Λιόνας
Δεκάλεπτα: 10-20, 34-45, 47-54, 62-76
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Νεόφυτος 13 (3), Λάκοβ 21 (1), Κρανιάς, Χαρούνι 14 (2), Γκαβασιάδης 5 (αρχική πεντάδα) Τζόρτζεβιτς 7, Παρασκευόπουλος, Μπακέας 2, Δενδρινός.
Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Τζόλος 11 (1), Καραμαλέγκος Ι. 10 (2), Καραμαλέγκος Ηλ. 18 (3), Πεφάνης 7 (2), Παπαγεωργόπουλος 10 (αρχική πεντάδα) Κυριλής, Αλμπίγιανιτς 7, Παλαιοχωρίτης 1, Τσιουμπρής 3, Σταθόπουλος 9 (1).

Τρίκαλα Basket – Βίκος Ιωαννίνων 74-68
Διαιτητές: Τζιοπάνος, Αγραφιώτης Γρ., Εκίζογλου
Δεκάλεπτα: 15-18, 34-36, 59-50, 74-68
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Νέσης 15 (1), Τσιαβές 6, Βαβάτσικος 17 (3), Αργυρούλης 6, Αναγνωστόπουλος 17, Σιλάτζι 6 (1), Κολότσιος 7 (2), Πρέκας, Μπουργανός.
Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Μαυρογιάννης 5, Πάτρας 8 (1), Τσιλούλης 11 (1), Χείλαρης 8 (2), Παπαδάκης 8 (1), Σπυριδονίδης 3, Ιβόσεβ 20, Αναγνωστάκης 5 (1), Τάταρης.

Νήαρ Ηστ – Εθνικός Λιβαδειάς 67-73
Διαιτητές: Γεράνιος, Λογοθέτης, Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 13-16, 30-38, 47-55, 67-73
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 16, Δέλγας 8 (1), Κουπίδης 22 (4), Ζήρος 10 (2), Δημητρίου, Γιανναλέτσος 2, Καρυστινός 6 (2), Τσαφαράς 3 (1), Αούτερβααλ.
Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Πολυτάρχου 16 (3), Δημητριάδης 16 (2), Γαρμπής 9, Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Νταλλής 12 (2), Μαράντος, Καρακατσάνης 2, Σιδέρης 5, Ματζιώρης, Κόλλιας.

Λεύκιππος Ξάνθης – ΧΑΝΘ 70-54
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Ντόγκας, Θεοδωρίδης
Δεκάλεπτα: 19-9, 36-30, 49-47, 70-54
Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 12 (4), Κατσαμούρης 25 (5), Παλλάκης, Χριστοφορίδης 9 (3), Μητρόπουλος 10 (2), Μακαρατζής 12 (1), Γιακούλας, Μπουτσακτσή 2.
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 5, Αποστολίδης, Μπρόζος 4 (1), Γεωργίου 18 (3), Τουλούπης 14 (3), Κομνιανίδης Ι. 4, Μαργαριτόπουλος 4, Μαλτέζος, Αλεμδάρ, Ζιάκας 5 (1).

Γέφυρα – Φίλιππος Βέροιας 74-72
Διαιτητές: Ντούρας, Πράττος, Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 20-22, 39-46, 51-55, 74-72
Γέφυρα (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 17 (3), Καλαϊτζίδης 9 (3), Βακουφτσής 11 (2), Φόρογλου 8 (1), Στράτος, Τσιροπούλης, Σιώπης 7 (1), Μαλανδρής 9 (1), Κελεσίδης 6, Παππάς 7.
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 18 (3), Αποστολίδης 8 (2), Ξενιτίδης 18 (4), Κάτζος 11 (1), Φλιάτης 5, Καραγιώργος, Μπένας 9, Μελαδιανός 3 (1).

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ημιτελικοί (στις 2 νίκες)

ΑΠΑΣ Νάξου – Πρωτέας Βούλας 62-76 (1-1 νίκες)

Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου 64-74

24/4 17:00 Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου
24/4 17:00 Αιγάλεω – Δάφνη

1η φάση (στις 2 νίκες)

Δάφνη – Πανελευσινιακός 88-75 (2-1 νίκες)

Τελικοί (στις 3 νίκες)

Αιγάλεω/Δάφνη – Πρωτέας Βούλας/ΑΠΑΣ Νάξου

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ημιτελικοί (στις 2 νίκες)

Τρίκαλα Basket – Βίκος Ιωαννίνων 74-68 (1-1 νίκες)
Νήαρ Ηστ – Εθνικός Λιβαδειάς 67-73 (1-1 νίκες)

Λεύκιππος – ΧΑΝΘ 70-54 (1-1 νίκες)
Γέφυρα – Φίλιππος Βέροιας 74-72 (1-1 νίκες)

ΧΑΝΘ – Λεύκιππος 65-63 παρ.
Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα 77-73 παρ.

24/4 18:00 ΧΑΝΘ – Λεύκιππος
24/4 18:30 Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα

ΧΑΝΘ/Λεύκιππος – Φίλιππος Βέροιας/Γέφυρα

• Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικήτριες ομάδες των playoffs κάθε ομίλου και αυτή που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών