Με δύο εμφατικά break, δύο παρατάσεις και έναν περίπατο άρχισε η ημιτελική σειρά των πλέι οφ στους τρεις ομίλους της National League.

Στο μοναδικό παιχνίδι που έγινε στον 1ο όμιλο (ελέω της επανάληψης του 3ου αγώνα Δάφνη – Πανελευσινιακός), ο ΑΠΑΣ Νάξου νίκησε για 3η φορά φέτος τον Πρωτέα Βούλας 74-64 και με την 4η συνεχόμενη νίκη του έκανε άλμα πρόκρισης για τους τελικούς των πλέι οφ. Η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη κράτησε τους γηπεδούχους στο 30,5% και είχε το προβάδισμα σε όλο το 1ο ημίχρονο, ξεφεύγοντας από το 6′ με 7-17. Ο ΑΠΑΣ απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο 7′ (7-21) και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους στο 13′ (14-31). Ο Πρωτέας έκανε πάντως την αντεπίθεσή του.

Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα σερί 11-0 στη 2η και στην 3η περίοδο, προηγήθηκαν για 1η φορά στο 24′ με 40-38 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το προβάδισμα (48-44), δεν έμειναν όμως για πολλή ώρα μπροστά στο σκορ. Με τον Χαρούνι να παίρνει φωτιά και να πετυχαίνει 19 πόντους στην 4η περίοδο (τρεις παραπάνω απ’ ότι όλος ο Πρωτέας μαζί), ο ΑΠΑΣ προσπέρασε εκ νέου με 48-49 στο 31′ και ξέφυγε με 53-61 στο 39′, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Το 2ο break έγινε στο Δίστομο και με ακόμα πιο εντυπωσιακό τρόπο. Η Νήαρ Ηστ κυριάρχησε μετά τα πρώτα 4-5 λεπτά στο γήπεδο και νίκησε εύκολα τον Εθνικό Λιβαδειάς 79-58, ο οποίος προερχόταν από 7 συνεχόμενες νίκες και μετρούσε 4 στη σειρά στο συγκεκριμένο γήπεδο. Οι “ερυθρόλευκοι” απομακρύνθηκαν με διψήφια διαφορά από τις αρχές του 2ου δεκαλέπτου (18-29 στο 13′) χάρις στην ευστοχία τους πίσω από τα 6,75μ. και κυρίως του Θέμη Κουπίδη, ο οποίος έκανε το σκορ 22-39 στο 17′. Η διαφορά διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο 2ο ημίχρονο (28-51 στο 22′) και η Νήαρ Ηστ δεν απειλήθηκε ποτέ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, κάνοντας πανάξια το 1-0.

Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου ο κυρίαρχος ήταν ο γηπεδούχος. Εν προκειμένω ο Βίκος Ιωαννίνων, ο οποίος συνέτριψε τα Τρίκαλα Basket 90-63 και σημείωσε τη 10η σερί νίκη, κάνοντας παράλληλα και το 11-0 στο απόρθητο γήπεδό του. Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου χρειάστηκε περίπου 15 λεπτά, για να πάρει τον έλεγχο στον αγώνα. Στο 14′ προηγήθηκε με 27-20 χάρις σε 8 αναπάντητους πόντους, έκλεισε το 1ο ημίχρονο με το σκορ 42-33 και στο 3ο δεκάλεπτο απλοποίησε την κατάσταση, ξεφεύγοντας με 52-37 στο 25′, μία διαφορά που ανέβηκε μέχρι και το +29 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (90-61).

Τα “θρίλερ” της ημέρας έλαβαν χώρα στον 3ο όμιλο, όπου η ΧΑΝΘ χρειάστηκε παράταση, προκειμένου να καταβάλει τον Λεύκιππο με 65-63 και να σημειώσει την 9η σερί νίκη του (και 5η στη σειρά εντός έδρας), υποχρεώνοντας τους Ξανθιώτες σε 4η διαδοχική εκτός έδρας ήττα. Η ΧΑΝΘ είχε διαρκώς το προβάδισμα στην κανονική διάρκεια, απομακρύνθηκε με 17-7 στο 1ο δεκάλεπτο και με 45-32 στο 3ο, ωστόσο είδε τον Λεύκιππο να προηγείται για 1η φορά στο 37′ με 54-56 και στο 38′ με 54-58.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα το σκορ (58-58), αλλά ο Παλλάκης έβαλε πάλι τους Ξανθιώτες μπροστά με τρίποντο από τη γωνία (58-61) στο τελευταίο λεπτό. Ο Λεύκιππος έμοιαζε να είναι αγκαλιά με τη νίκη, έχοντας την κατοχή με 22” να απομένουν. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη έκανε όμως λάθος στην επαναφορά, ο Γεωργίου έκλεψε την μπάλα και στα 13,6” έβαλε το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς το σουτ του Κατσαμούρη στο φινάλε ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μπήκαν όλοι κι όλοι έξι πόντοι. Το πιο κρίσιμο καλάθι το έβαλε πάντως πάλι ο Γεωργίου, ο οποίος έκανε το σκορ 64-61 στο 1’25” πριν από τη λήξη. Ο Μακαρατζής μείωσε με 2/2 βολές στα 44”, η ΧΑΝΘ έκανε λάθος στην επίθεση, το ίδιο έπραξε όμως και ο Λεύκιππος στην άλλη άκρη του παρκέ, δίνοντας την ευκαιρία στον Γεωργίου να κάνει το σκορ 65-63 με 1/2 βολές στα 5,1”. Ο Λεύκιππος είχε άλλη μία ευκαιρία να “κλέψει” το ματς και βρήκε μάλιστα ελεύθερο τρίποντο με τον Μακαρατζή, ο οποίος δεν βρήκε όμως στόχο.

Στη Βέροια ο Φίλιππος είδε τη Γέφυρα να στέλνει το ματς στην παράταση με 2/3 βολές του Χρυσόπουλου 3,3” πριν από τη λήξη, εκεί όμως πήρε την πολύτιμη νίκη με 77-73 και έκανε το 1-0 στη σειρά, απέναντι στη μόνη ομάδα που έχει αποδράσει με το “διπλό” από εκεί μέσα. Στην παράταση ο Φίλιππος προηγήθηκε με 75-69, ωστόσο χρειάστηκε 2/2 βολές του Μπένα 10,8” πριν από τη λήξη, ώστε να “κλειδώσει” τη νίκη.

Τα φύλλα αγώνα

Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου 64-74
Διαιτητές: Αγγελής, Κατσαπρακάκης, Ξυλάς
Δεκάλεπτα: 13-26, 31-38, 48-44, 64-74
Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Πεφάνης 9 (1), Τζόλος 13 (7/10β., 2/12σ.), Καραμαλέγκος Ι. 9 (1), Παπαγεωργόπουλος 2 (8ρ., 4κλ., 2κ.), Σταθόπουλος 5 (1), Καραμαλέγκος Ηλ. 10 (1), Αλμπίγιανιτς 8, Τσιουμπρής, Παλαιοχωρίτης 8, Ξύδας, Τουμαζάτος.
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Χαρούνι 29 (7/8β., 5/7δ., 4/7τρ.), Λάκοβ 11 (1), Γκαβασιάδης 10, Παρασκευόπουλος 5 (1τρ., 5ρ., 5ασ.), Τζόρτζεβιτς 4, Νεόφυτος 2, Κρανιάς 5, Μπακέας 1, Δενδρινός 7, Στάθης.

Εθνικός Λιβαδειάς – Νήαρ Ηστ 58-79
Διαιτητές: Λιότσιος, Κανελλόπουλος, Λιαρομμάτης
Δεκάλεπτα: 15-24, 28-47, 48-61, 58-79
Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Μαυροκεφαλίδης 23 (2), Πολυτάρχου 19 (2), Γαρμπής 2, Δημητριάδης 6, Μαράντος, Καρακατσάνης 6 (2), Νταλλής 2, Ματζιώρης, Κόλλιας, Σιδέρης.
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 14 (1), Δέλγας 15 (1), Δημητρίου 3, Κουπίδης 18 (5), Καρυστινός 7 (1), Ζήρος 8 (2), Γιανναλέτσος 5 (1), Τσαφαράς 4, Τηλιόπουλος, Τσάμης, Φουστέρης, Αούτερβααλ 5 (1).

Βίκος Ιωαννίνων – Τρίκαλα Basket 90-63
Διαιτητές: Ταρενίδης, Δέλλας, Πράττος
Δεκάλεπτα: 16-12, 42-33, 62-52, 90-63
Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Χείλαρης 8, Τσιλούλης 20, Ιβόσεβ 10, Μαυρογιάννης 7 (1), Παπαδάκης 8 (2), Σπυριδονίδης 14 (1), Πάτρας 6, Αναγνωστάκης 11 (3), Τάταρης 6.
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Αναγνωστόπουλος 19, Βαβάτσικος 7, Νέσης 7 (1), Tσιαβές 5 (1), Σιλάτζι, Αργυρούλης 4, Πρέκας 2, Μπουργανός 4, Κολότσιος 7 (1), Μπαλόπουλος 8 (2).

ΧΑΝΘ – Λεύκιππος 65-63 (παρ.)
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Κατωτικίδης, Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 22-15, 33-29, 50-39, 61-61 (κ.α.), 65-63
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Τουλούπης 4, Μπρόζος 11 (1), Κομνιανίδης Ι. 5 (1), Γεωργίου 21 (4), Κωστίκας 9 (1), Μαλτέζος 7, Ζιάκας 3 (1), Αποστολίδης 3 (1), Μαργαριτόπουλος 2.
Λεύκιππος (Ζαφειρούδης): Μακαρατζής 5 (1), Καλαμπάκας 21 (3), Μητρόπουλος 11 (1), Κατσαμούρης 12 (1), Παλλάκης 8 (2), Χριστοφορίδης 3, Μπουτσακτσή 3, Γιακούλας.

Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα 77-73 (παρ.)
Διαιτητές: Γερακίνης, Μαραμής, Παζώλης
Δεκάλεπτα: 22-17, 38-34, 50-47, 64-64 (κ.α.), 77-73
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 25 (2), Αποστολίδης 4, Ξενιτίδης 13 (2), Κάτζος 6 (1), Καραγιώργος 8 (2), Φλιάτης 3 (1), Μπένας 14 (1), Μελαδιανός 4.
Γέφυρα (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 15 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1), Φόρογλου 9 (1), Σιώπης 12 (2), Μαλανδρής 5, Βακουφτσής 8 (1), Κελεσίδης 11 (1), Παππάς 4, Λαμπρόπουλος, Στράτος 2.

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η φάση (στις 2 νίκες)

20/4 (17:00) Δάφνη – Πανελευσινιακός (1-1 νίκες)

Ημιτελικοί (στις 2 νίκες)

Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου 64-74 (0-1 νίκες)

20/4 19:00 ΑΠΑΣ Νάξου – Πρωτέας Βούλας

24/4 17:00 Πρωτέας Βούλας – ΑΠΑΣ Νάξου (εάν χρειαστεί)

Τελικοί (στις 3 νίκες)

Αιγάλεω/Δάφνη/Πανελευσινιακός – Πρωτέας Βούλας/ΑΠΑΣ Νάξου

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ημιτελικοί (στις 2 νίκες)

Βίκος Ιωαννίνων – Τρίκαλα Basket 90-63 (1-0 νίκες)
Εθνικός Λιβαδειάς – Νήαρ Ηστ 58-79 (0-1 νίκες)

20/4 17:00 Τρίκαλα Basket – Βίκος Ιωαννίνων
20/4 17:00 Νήαρ Ηστ – Εθνικός Λιβαδειάς

24/4 17:00 Βίκος Ιωαννίνων – Τρίκαλα Basket (εάν χρειαστεί)
24/4 17:00 Εθνικός Λιβαδειάς – Νήαρ Ηστ (εάν χρειαστεί)

Βίκος Ιωαννίνων/Τρίκαλα Basket – Εθνικός Λιβαδειάς/Νήαρ Ηστ

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΧΑΝΘ – Λεύκιππος 65-63 παρ. (1-0 νίκες)
Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα 77-73 παρ. (1-0 νίκες)

20/4 17:00 Λεύκιππος – ΧΑΝΘ
20/4 18:00 Γέφυρα – Φίλιππος Βέροιας

24/4 18:00 ΧΑΝΘ – Λεύκιππος (εάν χρειαστεί)
24/4 18:30 Φίλιππος Βέροιας – Γέφυρα (εάν χρειαστεί)

ΧΑΝΘ/Λεύκιππος – Φίλιππος Βέροιας/Γέφυρα

• Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικήτριες ομάδες των playoffs κάθε ομίλου και αυτή που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών