Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα εναρκτήρια παιχνίδια των playoffs στον 1ο και στον 3ο όμιλο της National League 1.

Στον 1ο όμιλο η Δάφνη χρειάστηκε δύο μεγάλα διαδοχικά τρίποντα των Τζιβελέκα, Καλδή στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, προκειμένου να καταβάλει τον Πανελευσινιακό με 78-73. Οι “κιτρινόμαυροι” απομακρύνθηκαν από τα μέσα της 1ης περιόδου (15-7 στο 6′) και προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στο 13′ (30-19), ωστόσο οι “σταχυοφόροι” ξαναμπήκαν γρήγορα στο ματς, ανέκτησαν το προβάδισμα στο 17′ (32-33) και έκαναν το σκορ 32-38 στο 20′ με σερί 0-12.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πάντως τον Πανελευσινιακό να ξεμακρύνει περισσότερο. Ισοφάρισαν το σκορ στο 23′ (39-39), ανέκτησαν το προβάδισμα στο 27′ (46-44) και σταδιακά έχτισαν μία διαφορά ασφαλείας, που έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους στο 34′ (68-55). Ο Πανελευσινιακός αποδείχθηκε όμως εφτάψυχος. Με 12 αναπάντητους πόντους πλησίασε σε απόσταση αναπνοής στο 38′ (68-67), κάπου εκεί όμως “μίλησαν” οι Τζιβελέκας, Καλδής, που έκαναν το σκορ 76-67 με δύο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα στο 1’27” και στα 57”.

Ο ΑΠΑΣ δεν την πάτησε ξανά από το Παλαιό Φάληρο στη Νάξο. Στο 1ο ματς της σειράς του 1ου ομίλου η ομάδα του Κώστα Ρουμελιώτη επιβλήθηκε με 72-50, κρατώντας τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο στα τελευταία οκτώ λεπτά και χωρίς καλάθι στα τελευταία 9! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4 στο 7′ και δεν είδαν ποτέ την πλάτη του Παλαιού Φαλήρου, κι ας ισοφάριστηκαν δύο φορές στο 1ο ημίχρονο (16-16 και 21-21). Ένα ξέσπασμα στα τέλη του 1ου ημιχρόνου έδωσε στον ΑΠΑΣ διαφορά εννέα πόντων (32-23 στο 17′), την οποία διεύρυνε στο 3ο δεκάλεπτο (43-30 στο 24′) και ακόμα περισσότερο στο 38′ (72-50), “τρέχοντας” σερί 14-0.

Στον 3ο όμιλο ο ΓΑΣ Κομοτηνή συνέτριψε τη Γέφυρα 77-60, ξεπερνώντας το νωχελικό ξεκίνημα (2-9 στο 6′) σε ένα νευρικό ματς. Οι ακρίτες προηγήθηκαν με 12-11 στο 9′ και στα μέσα της 2ης περιόδου άρχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, αφού απομακρύνθηκαν με 31-21 στο 19′ και έβαλαν τις βάσεις για το 1-0 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, όταν εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (39-21 στο 22′). Ο ΓΑΣ δεν αντιμετώπισε άλλα προβλήματα από εκεί και πέρα. Αντιθέτως, προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στο 38′ (77-51), κι ενώ στο 36′ απειλήθηκε επεισόδιο μετά το αναίτιο -και επικίνδυνο- αντιαθλητικό φάουλ που έκανε ο Παππάς με το σκορ 70-51.

Την έδρα του υπερασπίστηκε στο άλλο ματς του 3ου ομίλου και ο Λεύκιππος, καθώς νίκησε τη ΔΕΚΑ 74-66. Οι Ξανθιώτες μπήκαν με ιδανικό τρόπο στο γήπεδο, προηγήθηκαν 17-8 στο 7′, ωστόσο δέχτηκαν 17 από τους επόμενους 19 πόντους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-25 στο 13′ και με 30-38 στο 18′. Στο 2ο ημίχρονο, πάντως, το σκηνικό άλλαξε τελείως. Ο Λεύκιππος ανέκτησε το προβάδισμα στο 22′ με 42-40 και οικοδόμησε με υπομονή μία διαφορά (54-45 στο 25′), η οποία έφτασε μέχρι το +13 στο 33′ (69-56), φτάνοντας έτσι χωρίς περαιτέρω προβλήματα στο 1-0.

Τα φύλλα αγώνα

Δάφνη – Πανελευσινιακός 78-73
Διαιτητές: Τσαχάκης, Παπαδόπουλος Χρ., Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 23-15, 34-38, 59-55, 78-73
Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 27 (3), Καλδής 7 (1), Μουστόπουλος 9, Μιχαλούτσος 5 (1), Κερασοβίτης 4 (1), Γιούσι 5 (1), Γιαννίκος 7 (1), Μέλιος 3 (1), Έξαρχος 3, Ανδρεόπουλος 8.
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 8 (1), Ρεκουνιώτης 12, Ντακούλιας 10 (1), Σταμέλος 12 (2), Παπαφλωράτος 9 (2), Μακρής 5, Μαγιντόμπε 6 (1), Πρόφκα 3 (1), Κρασάκης 6, Μανιάς 2, Κατσανεβάκης.

ΑΠΑΣ Νάξου – Παλαιό Φάληρο 72-50
Διαιτητές: Λογοθέτης, Λιαρομμάτης, Λιόνας
Δεκάλεπτα: 16-11, 36-29, 55-46, 72-50
ΑΠΑΣ Νάξου (Ρουμελιώτης): Νεόφυτος 5, Λάκοβ 3 (1), Κρανιάς 2, Χαρούνι 11 (1), Γκαβασιάδης 4 (αρχική πεντάδα) — Μπακέας 12 (4), Παρασκευόπουλος 7, Στάθης 8, Τζόρτζεβιτς 17 (2), Δενδρινός 3.
Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Καπρής 1, Χατζηκυριακίδης 15, Κοντούδης, Φιλίππου 1, Δούλης (αρχική πεντάδα) — Γεωργιάδης 5 (1), Γκάτζο 7 (1), Σκόρδος 2, Καλιανιώτης 19, Βισνιέβσκι.

ΓΑΣ Κομοτηνή – Γέφυρα 77-60
Διαιτητές: Ξενικάκης, Γεωργούλης, Χατζηχαρίσης
Δεκάλεπτα: 13-16, 33-21, 56-45, 77-60
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σιγκούνας 16 (1), Αρχιμανδρίτης 12 (1), Χριστοδούλου, Περρής 22 (3), Αβδάλας 9, Μπίλιος 2, Δρέλλας 2, Φιλοξενίδης 7 (1), Κάλτσος 5, Ζότος, Κάφφκε 2.
Γέφυρα (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 21 (2), Καλαϊτζίδης, Φόρογλου 9 (2), Σιώπης 3 (1), Μαλανδρής 4 (1), Κελεσίδης 11 (1), Παππάς 1, Βακουφτσής 9 (1), Λαμπρόπουλος, Στράτος 2.

Λεύκιππος Ξάνθης – ΔΕΚΑ 74-66
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Παπαγερίδης, Πράττος
Δεκάλεπτα: 19-17, 37-40, 66-55, 74-66
Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 18 (2), Κατσαμούρης 13, Παλλάκης, Μητρόπουλος 12 (1), Χριστοφορίδης 4, Μακαρατζής 16 (3), Γιακούλας 1, Μπουτσακτσή 10, Κουρτίδης, Βασαλάκης, Διαμαντής.
ΔΕΚΑ (Χατζηβρέτας): Τσιροπούλης 13 (3), Κιόσια 6, Πετανίδης 2, Λουλούδης 6, Βογιατζής 2, Χαρτώνας 8 (2), Πασχαλίδης, Σεκερτζής 5, Ζιώγας 4, Κεραμιτσόπουλος, Μακαρατζής 11 (2), Πούντος 9 (3).

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η φάση (στις 2 νίκες)

ΑΠΑΣ Νάξου – Παλαιό Φάληρο 72-50 (1-0 νίκες)
Δάφνη – Πανελευσινιακός 78-73 (1-0 νίκες)

10/4 (19:00) Παλαιό Φάληρο – ΑΠΑΣ Νάξου
10/4 (19:30) Πανελευσινιακός – Δάφνη

13/4 (19:00) ΑΠΑΣ Νάξου – Παλαιό Φάληρο (εάν χρειαστεί)
13/4 (17:00) Δάφνη – Πανελευσινιακός (εάν χρειαστεί)

11/4 (13:30) ΝΕΟΛ – Τρίκαλα Basket

13/4 (17:00) Νήαρ Ηστ – Αίολος Αγυιάς (εάν χρειαστεί)
14/4 (12:30) Τρίκαλα Basket – ΝΕΟΛ (εάν χρειαστεί)

10/4 (17:00) ΔΕΚΑ – Λεύκιππος

13/4 (17:00) ΓΑΣ Κομοτηνή – Γέφυρα (εάν χρειαστεί)
13/4 (17:00) Λεύκιππος – ΔΕΚΑ (εάν χρειαστεί)

Α. ΧΑΝΘ – Λεύκιππος/ΔΕΚΑ
Β. Φίλιππος Βέροιας – ΓΑΣ Κομοτηνή/Γέφυρα

• ΔΕΝ μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου
  • Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικήτριες ομάδες των playoffs κάθε ομίλου και αυτή που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών