National League 1 (Playoffs): Πολύ σκληρά για να πεθάνουν τα Τρίκαλα Basket, επιβλητική η Νήαρ Ηστ

Απίθανη ανατροπή από το -18 έκαναν τα Τρίκαλα Basket, τα οποία νίκησαν το ΝΕΟΛ 81-72 στον εναρκτήριο αγώνα των Playoffs για το 2ο όμιλο της National League 1.

Η άμυνα, η σκληράδα και ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν τα “κλειδιά” της επικράτησης για τους γηπεδούχους, καθώς η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ δέχτηκε 54 πόντους στο 1ο ημίχρονο, μόλις 18 στο 2ο και έσπασε έτσι ένα σερί 3 ηττών! Ο Νέσσης αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή με την ενέργεια και το πάθος του στο 2ο ημίχρονο, μαζί με τον Βαβάτσικο (έδειξε το δρόμο στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, παίρνοντας πάνω του πολλές επιθέσεις), τον σταθερό Αναγνωστόπουλο και τον Τσιαβέ, ο οποίος “καθάρισε” το ματς στην 4η περίοδο.

Στο 1ο ημίχρονο ο ΝΕΟΛ ευστόχησε σε 8 τρίποντα, πήρε 24 πόντους από τον πάγκο του, επέβαλε στο απόλυτο τον (γρήγορο) ρυθμό που επεδίωξε εξ αρχής και έλεγξε από πολύ νωρίς το παιχνίδι. Η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή ξέφυγε από το 4′ με 4-11, είδε τα Τρίκαλα Basket να περνούν πρόσκαιρα μπροστά στο σκορ με 13-11 στο 6′, ωστόσο ένα νέο ξέσπασμα (0-10) έδωσε εκ νέου διαφορά στους φιλοξενούμενους με 13-21 στο 8′. Από το 7ο λεπτό και ύστερα ο ΝΕΟΛ όχι μόνο διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, αλλά έχτισε και διψήφιες διαφορές (24-34 στο 14′, 34-49 στο 19′), οι οποίες έφτασαν μέχρι και τους 18 πόντους στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου (38-56 στο 22′).

Όλα τα παραπάνω, πάντως, έμοιαζαν με… μαγική εικόνα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Το παιχνίδι σκλήρυνε και άλλαξε άρδην από εκεί και πέρα, λόγω της πολύ μεγαλύτερης έντασης που έβγαλαν τα Τρίκαλα Basket στον αμυντικό τομέα. Ακριβώς αυτό δηλαδή που δεν έκαναν επί ένα ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε απότομα, ο ΝΕΟΛ δεν βρήκε εύκολα καλάθια στο transition, οι διάδρομοι προς το αντίπαλο καλάθι εξαφανίστηκαν και τα ποσοστά ευστοχίας κατρακύλησαν (στην 3η περίοδο η ομάδα του Ληξουρίου δεν έβαλε ούτε ένα τρίποντο), με αποτέλεσμα η διαφορά να ψαλιδιστεί. Αργά αλλά σταθερά.

Παρά την παροιμιώδη αστοχία τους τα Τρίκαλα Basket κατόρθωσαν να κερδίσουν πάρα πολλά φάουλ χάρις στην σκληράδα τους, να βάλουν ελεύθερες βολές, να κυριαρχήσουν στα ριμπάουντ και να κλείσουν την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 20-6, ρίχνοντας έτσι τη διαφορά από το -18 στο -2 (58-60). Στην 4η περίοδο η ολική επαναφορά απλά ολοκληρώθηκε. Σαν να ήταν θέμα χρόνου. Οι Τρικαλινοί ισοφάρισαν το σκορ στο 31′ (60-60), στο 34′ ανέκτησαν το προβάδισμα (66-65) για 1η φορά μετά το 6ο λεπτό και στο 38′ προηγήθηκαν μάλιστα και με 13 πόντους διαφορά (81-68), “τρέχοντας” ένα επιμέρους 21-3!

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ Η ΝΗΑΡ ΗΣΤ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ

Επιβλητική εμφάνιση έκανε στο άλλο ματς της ημέρας η Νήαρ Ηστ στην Καισαριανή, όπου συνέτριψε τον Αίολο Αγυιάς 69-47 και διατήρησε αλώβητη την έδρα της (11-0), καταγράφοντας παράλληλα και τη 2η καλύτερη φετινή αμυντική επίδοση για το 2ο όμιλο. Ένα επιμέρους 19-5 στην 3η περίοδο έκανε επί της ουσίας όλη τη διαφορά για τη Νήαρ Ηστ, η οποία ξέφυγε με 55-36 στο 28′ και δεν κοίταξε ξανά πίσω της από εκεί και πέρα.

Τα φύλλα αγώνα

Τρίκαλα Basket – ΝΕΟΛ 81-72
Διαιτητές: Λόρτος, Κοϊμτζόγλου, Κωνσταντινέλης
Δεκάλεπτα: 17-26, 38-54, 58-60, 81-72
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Τσιαβές 18 (2), Κολότσιος 3, Νέσσης 11, Βαβάτσικος 15 (1), Αναγνωστόπουλος 19 (αρχική πεντάδα) — Πρέκας, Σιλάτζι 3 (1), Αργυρούλης 10, Μπουργανός, Μπαλόπουλος 2.
ΝΕΟΛ (Καυκής): Ραΐτσεβιτς 6, Ματσούκης, Κοντούδης 7, Μανάκας 20 (2), Τρυφωνόπουλος 8 (αρχική πεντάδα) — Μακαριάδης 3 (1), Μπακέας 6 (2), Μόσιαλος 13 (3), Μαρούλης 2, Τσούκας 3 (1), Χοτζάι 2, Μοσχόπουλος 2.

Νήαρ Ηστ – Αίολος Αγυιάς 69-47
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ξυλάς, Καραμπιτσάκος

Δεκάλεπτα: 18-15, 36-33, 55-39, 69-47
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 8, Ζήρος 15 (4), Δέλγας 3, Δημητρίου 14, Καρυστινός 9 (3), Κουπίδης 14 (2), Γιανναλέτσος, Τσαφαράς 4, Αούτερβααλ, Τσάμης, Σπανός, Φουστέρης 2.
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Παπαφωτίου 7 (2), Φραντζής 3 (1), Νιφόρας 7 (1), Χατζόπουλος 9, Χριστόπουλος 2, Θανόπουλος, Μηλιτσόπουλος 12 (4), Κολσούζογλου 2, Παπανδρεόπουλος 5 (1), Βαλαής, Κέκερης, Αλαφοδήμος.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

1η φάση (στις 2 νίκες)

Νήαρ Ηστ – Αίολος Αγυιάς 69-47 (1-0 νίκες)
Τρίκαλα Basket – ΝΕΟΛ 81-72 (1-0 νίκες)

10/4 (17:00) Αίολος Αγυιάς – Νήαρ Ηστ
11/4 (13:30) ΝΕΟΛ – Τρίκαλα Basket

13/4 (17:00) Νήαρ Ηστ – Αίολος Αγυιάς (εάν χρειαστεί)
14/4 (12:30) Τρίκαλα Basket – ΝΕΟΛ (εάν χρειαστεί)

2η φάση (στις 2 νίκες)

Α. Βίκος Ιωαννίνων – Τρίκαλα Basket/ΝΕΟΛ
Β. Εθνικός Λιβαδειάς – Νήαρ Ηστ/Αίολος Αγυιάς

Τελικοί (στις 3 νίκες)

Νικητής Α – Νικητής Β

• Στα playoffs ΔΕΝ μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου
  • Στην Elite League ανεβαίνουν οι 3 νικήτριες ομάδες των playoffs κάθε ομίλου και αυτή που θα κερδίσει τον έξτρα όμιλο μεταξύ των 3 ηττημένων από τις σειρές τελικών