National League 1 (Playouts): Έσωσαν τη χρονιά Παγκράτι, Αρετσού Καλαμαριάς και ΚΑΟΔ!

Τα playouts ολοκληρώθηκαν στη National League 1, με το Παγκράτι (στον 1ο όμιλο) και τους ΚΑΟΔ, Αρετσού Καλαμαριάς (στον 3ο όμιλο) να παραμένουν στην κατηγορία.

Break στο break έκανε η Αρετσού στην Καβάλα, όπου επικράτησε με 74-70 χάρις σε μία μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα της Καλαμαριάς έβλεπε διαρκώς την πλάτη των γηπεδούχων ακόμα και με διψήφιες διαφορές (48-38 ημίχρονο). Στο 35′ η Καβάλα βρισκόταν μάλιστα μπροστά στο σκορ με 64-55, ωστόσο η Αρετσού ολοκλήρωσε το ματς με επιμέρους σκορ 6-19 και σημείωσε έτσι το “διπλό” της χρονιάς, ένα αποτέλεσμα που τη διατηρεί στη National League 1 για 2η συνεχόμενη χρονιά.

Το Παγκράτι “σκούπισε” τη σειρά πλέι άουτ με τον ΕΦΑΟΖ, δύο ομάδες που ολοκλήρωσαν τη χρονιά με εκ διαμέτρου αντίθετες πορείες. Η ομάδα του Αλέκου Δάγλα σημείωσε την 6η συνεχόμενη νίκη της στο κλειστό του Ζωγράφου με 86-76, σε ένα ματς που ήταν απόλυτα ισορροπημένο για πάνω από 32-33 λεπτά, μέχρι που οι “ροσονέρι” προηγήθηκαν με 60-65 στο 34′ και “κλείδωσαν” τη νίκη όταν ξέφυγαν με 68-78 στο 39′. Στον αντίποδα, αυτή ήταν η 7η σερί ήττα (και 5η στη σειρά εντός έδρας) για τον ΕΦΑΟΖ, ο οποίος υποβιβάστηκε έπειτα από 4 συναπτά χρόνια στη National League 1.

Ο μόνος γηπεδούχος που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του στα ματς της ημέρας για τα πλέι άουτ ήταν ο ΚΑΟΔ. Έστω και δύσκολα οι Δραμινοί κατέβαλαν τον Μακεδονικό με 65-57, κέρδισαν για 6η συνεχόμενη φορά στο “Δ. Κραχτίδης” και παρέμειναν στην κατηγορία, στέλνοντας τους Θεσσαλονικείς στη National League 2 έπειτα από 4 χρόνια. Το παιχνίδι ήταν πολύ “κλειστό” για σχεδόν 40 λεπτά, καθώς σε όλο το 1ο ημίχρονο καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων (23-16 στο 14′), ενώ στο 3ο δεκάλεπτο ο Μακεδονικός κατάφερε να προσπεράσει και να προηγηθεί με 34-40 στο 25′.

Από εκεί και πέρα η άμυνα των γηπεδούχων άλλαξε τα πάντα. Ο ΚΑΟΔ “έκλεισε” το 3ο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (48-47) και στο 4ο ξέφυγε με 55-48 στο 33′, μία διαφορά που τον κράτησε μπροστά μέχρι τέλους. Μετά το τρίποντο του Γεωργίου στο 1’17” πριν από τη λήξη (61-55) το νερό μπήκε στο αυλάκι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν και με 64-55 στα 32”.