National League 1 (Playouts): Παρέμειναν στην κατηγορία ΑΕΝΚ και Νίκη Βόλου

Δύο ομάδες σώθηκαν, άλλες τόσες παρέμειναν “ζωντανές” και μία έκανε το 1ο βήμα για την παραμονή στα πλέι άουτ της National League 1.

Η ΑΕΝΚ νίκησε εύκολα εκτός έδρας τη ΦΕΑ 81-60, έκανε το 2-0 στη σειρά και παρέμεινε στη National League 1, στέλνοντας την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας/Νέας Χαλκηδόνας στη National League 2. Ένα ξέσπασμα έκανε όλη τη διαφορά στη Νέα Φιλαδέλφεια, όπου η ΑΕΝΚ δημιούργησε διαφορά 20 πόντων στο 25′ (35-55) χάρις σε ένα σερί 0-16 και την επέκτεινε ακόμα περισσότερο στο 4ο (49-70 στο 33′) μέχρι και το +25 στο 37′ (53-78).

Στη National League 1 θα συνεχίσει την επόμενη χρονιά και η Νίκη Βόλου, η οποία άλωσε τα Γρεβενά, επικράτησε του Πρωτέα με 73-70 και έκανε το 2-0. Ο “ήρωας” των Βολιωτών ήταν ο Σάκης Κουτίνας, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο 1” πριν από τη λήξη και χάρισε στην ομάδα του νίκη-παραμονή, σε ένα ματς με σκαμπανεβάσματα (30-23 στο 14′, 46-53 στο 28′, 69-66 στο 39′), το οποίο ισοφάρισε ο Γρούδος στα 14”, δίχως όμως να αποτρέψει εν τέλει την 7η σερί ήττα για την ομάδα του.

Σε 3ο παιχνίδι οδηγήθηκαν και οι δύο σειρές πλέι άουτ του 3ου ομίλου. Η Καβάλα πλήρωσε την Αρετσού με το ίδιο νόμισμα, τη νίκησε 60-49 στην Καλαμαριά και παρέμεινε “ζωντανή”. Αυτή ήταν μόλις η 2η εκτός έδρας νίκη μέσα στη χρονιά για την ομάδα του Τζίμη Κουστένη, η οποία είχε τα ηνία από το 1ο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (40-53) και κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα, υποχρεώνοντας έτσι την Αρετσού σε 5η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα.

Ο γηπεδούχος κυριάρχησε στο άλλο παιχνίδι του 3ου ομίλου. Ο Μακεδονικός ήταν ανώτερος στο 2ο ημίχρονο, νίκησε τον ΚΑΟΔ 71-55 και έκανε το 1-1 στη σειρά, σπάζοντας ταυτόχρονα κι ένα σερί 5 ηττών στο γήπεδό του. Οι γηπεδούχοι “έκλεισαν” την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 21-7 (52-38) και από τη στιγμή που ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 16 πόντους (59-43 στο 33′), δεν αντιμετώπισαν περαιτέρω προβλήματα. Αυτή ήταν η 5η σερί εκτός έδρας ήττα για τον ΚΑΟΔ, που έχει συνολικό ρεκόρ 1-12 μακριά από τη Δράμα.

Όσον αφορά στη σειρά του 1ου ομίλου που άρχισε σήμερα στο Μετς, το Παγκράτι μπήκε με φόρα στα πλέι άουτ, νίκησε εύκολα τον ΕΦΑΟΖ 79-67 και αριθμεί πλέον 5 συναπτές νίκες! Οι “ροσονέρι” ξέφυγαν από την 1η περίοδο με 28-18, ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 20 πόντους στο τέλος του 1ου ημιχρόνου (53-33) και τη διατήρησαν με άνεση (66-46 στο 29′), δίχως να απειληθούν ποτέ από τον ΕΦΑΟΖ, ο οποίος μετράει πλέον 6 ήττες στη σειρά.

Τα φύλλα αγώνα

Παγκράτι – ΕΦΑΟΖ 79-67
Διαιτητές: Καλογριάς, Αναστασίου, Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 28-18, 53-33, 68-46, 79-67
Παγκράτι (Δάγλας): Ζαρίφης 5 (1), Λαμπρόπουλος 10 (1), Λιακόπουλος 27, Χαϊκάλης 12, Γιαννόπουλος 8 (2), Γραμματίκας 11 (3), Εζέτζα 4, Μιλάνοβιτς 2, Ντιαλό, Ντιπτσής, Γρυλλής.
ΕΦΑΟΖ (Κουμπούρας): Φίλιππας 14 (1), Μαγκουνής 7 (1), Οικονόμου 8 (1), Παπαδημητρίου 3 (1), Στογιάνοβιτς 10 (1), Σωφρονάς 7 (1), Μαχαίρας 14, Χατζής 2, Ξανθόπουλος 2, Καλλιακούδας.

ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. – ΑΕΝΚ 60-81
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Κούλης Χ., Ναστούλης
Δεκάλεπτα: 18-23, 35-39, 49-65, 60-81
ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. (Τάσιος): Δρίτσας 14 (1), Ματσίρας 11 (1), Τρίχας 4, Κωνσταντινάκος 3 (1), Κρητικός 17 (3), Βασιλακάκης 2, Χατζής 2, Καρλής 2, Φεσσάρας, Μάρρης 5 (1), Ιωαννίδης.
ΑΕΝΚ (Λαδικός): Καράμπελας 20 (5), Μοίρας 21 (3), Στασινόπουλος 10, Χατζηνικόλας 10 (2), Μανούσος 9 (1), Παπανικολάου 6 (2), Κούτουλας 2, Σκορδάς, Μιχαλάκης 2, Σκούρτης 1, Χρυσάκης, Παπαγιαννάκης.

Πρωτέας Γρεβενών – Νίκη Βόλου 70-73
Διαιτητές: Μπακάλης, Κοϊμτζόγλου, Κώνης
Δεκάλεπτα: 20-19, 39-34, 50-57, 70-73
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Κατηρτζίδης 13, Κλωνάρας 12, Ασλανίδης, Μαχαιριανάκης 12 (1), Καναβός 8 (1), Πέντιτς 13 (1), Αναστασόπουλος 6 (2), Γρούδος 6 (1).
Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 17 (3), Κρίπτσι 9, Βρέττας 9 (2), Κωστούλας 11 (1), Γυφτάκης 9 (1), Βλαχογιάννης 13 (1), Στύλας, Μπουντούρης 3, Οικονομίδης, Σουκέρας 2, Μισαηλίδης.

Αρετσού Καλαμαριάς – Καβάλα 49-60
Διαιτητές: Ταρενίδης, Ελευθεριάδης, Παπαγερίδης
Δεκάλεπτα: 11-20, 26-30, 40-53, 49-60
Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Βλάσιος 6 (1), Κυφωνίδης 10, Ρόπουτης 3 (1), Καπόνης 4, Βάνης 6, Καλούδης 2, Πλιούκας 9 (3), Ντίαθ 9.
Καβάλα (Κουστένης): Κόλσον 14, Μουρατίδης 9 (1), Απαζίδης 11 (2), Κεραμάρης 5 (1), Πεχλιβανίδης 6 (2), Τραπεζάνογλου 2, Μουτίδης 8, Τσίγκας 5 (1).

Μακεδονικός – ΚΑΟΔ 71-55
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Μαραμής, Παζώλης
Δεκάλεπτα: 17-14, 31-31, 52-38, 71-55
Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 25 (1), Καμαριώτης 7 (1), Βακουφτσής 2, Καραγιάννης 3 (1), Ζεϊμπέκης 10 (3), Ανδρέου 14, Τζιουβάρας 2, Ρουκουνάκης 4, Πολυμένης 4 (1), Αγριόπουλος.
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Αγγελόπουλος 3 (1), Μαραβέγιας 19 (3), Γρίψιος 8, Μπέσσας 2, Μπόζης 9 (1), Βουτσίτσεβιτς 14 (2), Γρηγοριάδης, Παπαπασχάλης, Ορφανίδης, Στεφανίδης.