Β΄Εθνική (Νότος / 30ή αγωνιστική): Το γιόρτασε το Περιστέρι

Σε γιορτή μετέτρεψε το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς το Περιστέρι. Ο σύλλογος των δυτικών προαστίων «έκλεισε» ιδανικά τη σεζόν μπροστά στο κοινό του, αφού συνέτριψε τον Μανδραϊκό 96-76 και παρέλαβε το τρόπαιο ως πρωταθλητής του νότιου ομίλου της Β΄Εθνικής. Μάλιστα, η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη ολοκλήρωσε τον δεύτερο γύρο αήττητος, αφού συμπλήρωσε 15 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα!

Βαθμολογικό ενδιαφέρον, βέβαια, δεν υπήρχε σε κανένα γήπεδο, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί από την προηγούμενη Κυριακή, τόσο στην κορυφή, όσο και στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα. Ανακατατάξεις, πάντως, υπήρξαν. Ο Ιωνικός Νίκαιας κατέκτησε στο νήμα την πέμπτη θέση χάρις στην εκτός έδρας νίκη του επί της ΚΑΠ με 87-73 και την επικράτηση του Πανερυθραϊκού επί του Κορωπίου με 76-64.

Με την τρίτη συνεχόμενη νίκη του ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα ο Πρωτέας Βούλας, που επικράτησε του Παπάγου με 66-51, ενώ την τέταρτη στη σειρά νίκη του σημείωσε ο Τρίτωνας στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα Σμύρνης (62-55), που υπέστη από τη μεριά του τη 18η σερί ήττα στο πρωτάθλημα. Στους άλλους τρεις αγώνες ο Πανελευσινιακός νίκησε το Μαρούσι 86-75, η Νέα Κηφισιά επικράτησε του Εργοτέλη με 79-68 και ο ΕΦΑΟΖ έφυγε με το «διπλό» από το κλειστό του Αγίου Δημητρίου χάρις στο 80-71 επί του Κρόνου.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΕΦΑΟΖ  71-80
Περιστέρι-Μανδραϊκός  96-76
Πρωτέας Βούλας-Παπάγος  66-51
Απόλλωνας Σμύρνης-Τρίτωνας  55-62
Πανερυθραϊκός-Κορωπί  76-64
ΚΑΠ-Ιωνικός Νικαίας  73-87
ΑΕΝ Κηφισιάς-Εργοτέλης  79-68
Πανελευσινιακός-Μαρούσι  86-75

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 96-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 46-46, 76-54, 96-76
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Αυγερινός
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Καραγιάννης): Παππάς 10 (1), Ντακούλιας, Γοργόνης 11, Μαγκουνής 19 (3), Πολυτάρχου 20 (6), Παπαντωνάκος 3 (1), Μάντζαρης 15 (2), Λυκογιάννης 8, Κατιάκος 6, Τασόπουλος, Γκιουζέλης 2, Χουγκάζ Ν. 2.
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 17 (1), Κωτσόπουλος 9 (3), Παπανικολάου, Λυτόπουλος 5, Γεωργοπαπαδάκος 6, Κούρτης 13 (1), Παπαπέτρος, Μουστόπουλος 12, Βαφιάς 4, Ντότσι, Ψυλέας 10.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ-ΚΟΡΩΠΙ 76-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 36-34, 57-48, 76-64
Διαιτητές: Μπούκας-Καλογριάς
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Πρισκομάτης 6 (1), Καλούδας 6 (2), Πρίτσος 8 (1), Καλλιανιώτης 9 (1), Κούσουλας 18 (4), Νικολόπουλος 2, Τοπάλης, Υφαντής 2, Αντωνίου 7 (1), Αλεξίου 3 (1), Γιανναλέτσος 15 (1).
ΚΟΡΩΠΙ (Κατσούνης): Δήμας 2, Αγόρης 3 (1), Θεοδωράκος, Γιαννόπουλος 2, Καραδολάμης 19 (3), Κερασοβίτης 10, Αμπαράς 17 (3), Αγγελόπουλος 6, Ντάλλης, Σταθόπουλος 5 (1).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ-ΠΑΠΑΓΟΣ 66-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-33, 43-41, 66-51
Διαιτητές: Πόντας-Πλιάκας
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Ποδαράς): Πλουμής 13 (3), Εμμανουηλίδης 9 (1), Αθηνιώτης 6, Σκουλούδης, Βαρδαβάς 9, Μόρφης 4, Αυγενικός 7 (1), Μούτσα, Καματερός 8, Γάργαλης 7, Βλάχος 3.
ΠΑΠΑΓΟΣ (Σορώτος): Φακοπουλίδης 16 (1), Κακιούζης 10, Δέδες 6, Γκάτζο 3 (1), Σιμόπουλος 2, Χαϊκάλης 5 (1), Αποστολίδης 7, Αρσένης 2, Γεωργούλης, Φωτήτζογλου, Μερκούρης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΜΑΡΟΥΣΙ 86-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 52-45, 67-61, 86-75
Διαιτητές: Μαραμής-Αντωνιάδης
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 6, Μιχαλούτσος 20 (4), Πέτρουλας 1, Μουμπάρακ 14 (2), Σιδέρης 1, Δούκας 13 (1), Κοντός, Δρακωτός, Πούρης, Ντορμπάρης 4, Ρεκουνιώτης 16, Μαντζιώρης 11 (1).
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Στασινός 6, Ξύδας 9 (2), Χρονόπουλος 19 (3), Κανέλλης 6 (2), Σολωμός 7, Σουρλής 5 (1), Παπαγεωργόπουλος 10, Καπετάνιος, Σεργιένκο, Κουτσούγερας, Μπαλάφας 13 (3).

ΚΡΟΝΟΣ-ΕΦΑΟΖ 71-80
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 38-39, 58-59, 71-80
Διαιτητές: Γιακείμη-Αντωνίου
ΚΡΟΝΟΣ (Παπαμάρκος): Μπάλας 4 (1), Στραγανιώτης 18, Δανάς, Ξιούρας 7 (2), Ηλιόπουλος, Παπανικολάου, Κόης 18 (3), Φρουσκλιάς 8 (1), Μπέλη, Γκαϊντάσοβ 5 (1), Ματαλιωτάκης 11.
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Κοψιάς 9 (1), Γκόντγουϊν 3 (1), Γκαβασιάδης 11 (1), Γεωργοπαπαδάκος 3, Καπετζόγλου 11 (1), Νάκης 4, Ξύδης, Καστανιώτης 14 (1), Λεγκίκας 22 (2), Τσιτσιγιάννης 3 (1), Τηλιόπουλος.

ΚΑΠ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 73-87
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 39-48, 54-65, 73-87
Διαιτητές: Χρηστίδης Π.-Λαζόγκα
KAΠ (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 25 (2), Γραμματίκας 6 (2), Κόκκας 2, Γαπκιάδης 2, Καρτέρης 3 (1), Καραμπάς 19 (3), Καγιαντζής, Θεοχαράκης, Ροδοστόγλου 13 (1), Αρσενικός, Γαρδέλης 3.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γούναρης): Βασιλόπουλος 12 (1), Παναγιωταράς 19 (4), Καπινιάρης 10 (2), Παλαιοχωρίτης 3 (1), Βουγιούκας 14, Παπαγεωργίου 2, Πετρόπουλος 12 (2), Μπολάτογλου 2, Κοντραφούρης, Περσίδης 13 (1), Καλογερίας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΤΡΙΤΩΝΑΣ 55-62
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 26-35, 40-48, 55-62
Διαιτητές: Παπαφωτίου-Ισιγώνης
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ασημακόπουλος): Νασόπουλος 3 (1), Mπάρδας 14, Βαμβακάς 3 (1), Aρναουτάκης 10, Kυπριτζόγλου 13 (3), Xανιάς 2, Σιδέρης, Δενδρινός 6 (1), Γεωργίου 4 (1), Παπουτσής.
ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Γρύλλης 4, Κούτουλας 2, Μπαρτζώκας, Καλαντζής 5, Κουκουνιάς 9, Ντιμπ 11 (1), Θυμνιός 6, Ασπρόπουλος 6 (2), Γκαβανόπουλος 19 (3), Σελεμενάκης.

ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 79-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 33-38, 56-50, 79-68
Διαιτητές: Κοτσίμπος-Χουγιάζος
AEN ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Λιόγας): Γεωργαντζάς 2, Μοσχοβίτης 12 (1), Κεφάλας 18 (6), Δημητριάδης 1, Καράμπελας 4, Παπανικολάου 7 (1), Χατζηνικόλας 11, Καραβανάς 14, Οικονομόπουλος 3, Μανούσος 7 (1), Αλετράς, Δρακάκης.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Πινακουλάκης): Καρακωνσταντάκης 12 (2), Βερτούδος 20, Χουχούμης 14 (1), Καραλής 22 (2), Σκαμνάκης, Σταράκης.

Η τελική βαθμολογία

Ομάδα Βαθ. Νίκες Ηττες Επίθεση Αμυνα Σερί
1. Περιστέρι 56 26 4 2320 1946 15 νίκες
2. Μαρούσι 51 21 9 2200 2089 2 ήττες
3. Παπάγος (2-0) 50 20 10 2166 2083 1 ήττα
4. Πανερυθραϊκός (0-2) 50 20 10 2151 2041 1 νίκη
5. Ιωνικός Νίκαιας (2-0) 47 17 13 2261 2202 2 νίκες
6. Κορωπί (0-2) 47 17 13 2232 2152 1 ήττα
7. Πανελευσινιακός 46 16 14 2050 2105 1 νίκη
8. Τρίτωνας (4-2) 45 15 15 2147 2172 4 νίκες
9. Μανδραϊκός (4-2) 45 15 15 2241 2207 3 ήττες
10. Πρωτέας Β. (3-3) 45 15 15 2053 2016 3 νίκες
11. ΕΦΑΟΖ (1-5) 45 15 15 2137 2137 1 νίκη
12. Νέα Κηφισιά 44 14 16 2144 2136 1 νίκη
13. Κρόνος 42 12 18 2189 2198 1 ήττα
14. Εργοτέλης 40 10 20 2095 2280 1 ήττα
15. Απόλλωνας Σμ. 34 4 26 1944 2236 18 ήττες
16. ΚΑΠ 33 3 27 2053 2382 7 ήττες

* Το Περιστέρι και το Μαρούσι ΠΡΟΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ στην Α2… Ο Κρόνος, ο Εργοτέλης, ο Απόλλωνας Σμύρνης και η ΚΑΠ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΑΝ στη Γ΄Εθνική.