Β΄ Εθνική (Νότος – 13η αγ/κή): Σταμάτησε το Ηράκλειο ο Αμύντας, πάτησε κορυφή ο Ιωνικός

basketball_players_bgbl

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Αμύντας το μεγάλο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής στο νότιο όμιλο της Β΄ Εθνικής. Η ομάδα του Υμηττού νίκησε εύκολα το Ηράκλειο 84-72, έχοντας πρωταγωνιστή τον Σπύρο Διαμαντόπουλο, που πέτυχε 17 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και βοήθησε τους γηπεδούχους να ελέγξουν απόλυτα το ματς μετά τα πρώτα 5-6 λεπτά. Ο Αμύντας κράτησε το Ηράκλειο χωρίς καλάθι για περίπου 5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε με 39-25 στο 19′ χάρη σε ένα επιμέρους 17-3.

Ένα προσωπικό ξέσπασμα του Θέμη Κουπίδη βοήθησε το Ηράκλειο να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σερί 8-0, ωστόσο στο δεύτερο ο Διαμαντόπουλος… πήρε το όπλο του. Ο έμπειρος φόργουορντ έβαλε τέσσερα τρίποντα στο δεύτερο μισό του αγώνα και ο Αμύντας άρχισε πάλι να παίρνει διαφορά στο σκορ, αφού παράλληλα κατάφερε να περιορίσει και τη δράση του Κουπίδη, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μόνο τέσσερις στο δεύτερο, όλους με βολές. Κάπως έτσι στο 36′ η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού ξέφυγε με 80-62, φτάνοντας άνετα στην τρίτη συνεχόμενη νίκη.

Η ήττα του Ηρακλείου στον Υμηττό επέφερε ανακατατάξεις στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Ιωνικός Νίκαιας έφυγε με το διπλό από το κλειστό του Ζωγράφου, όπου υποχρέωσε τον Φιλαθλητικό στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα με 64-61 και ανέβηκε έτσι στην πρώτη θέση. Οι Νικαιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10 πόντους διαφορά στο ημίχρονο αλλά ξεκίνησαν το δεύτερο με σερί 12-0 και έλεγξαν το παιχνίδι από εκεί και πέρα, φτάνοντας στην 5η συνεχόμενη νίκη τους χάρη στην ευστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Νέα ανατροπή και νίκη ο Εργοτέλης

Οι επικές ανατροπές έχουν αρχίσει να γίνονται συνήθεια στον Εργοτέλη! Η κρητική ομάδα είδε τον Κρόνο να προηγείται 64-54 με 2΄40΄΄ απομένουν για τη λήξη χάρη σε καταιγισμό τριπόντων (εννέα έβαλε στο δεύτερο ημίχρονο), κατάφερε όμως να στείλει τον αγώνα στην παράταση με δύο βολές του Σκλήβα και στο τέλος να πάρει τη νίκη με 89-87. Ο Εργοτέλης χρειάστηκε και δεύτερη παράταση για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά και ένα μεγάλο τρίποντο του Πετράκη λίγο πριν από τη λήξη, που έκανε το σκορ 89-86, υποχρεώνοντας έτσι τον Κρόνο στην πρώτη του ήττα ύστερα από τρεις συνεχόμενες νίκες.

Σκούρα τα βρήκε ο Πανιώνιος απέναντι στον αξιόμαχο Ίκαρο Νέας Σμύρνης, μέχρι να τον καταβάλλει με 78-67. Η ομάδα του Αλέξη Παπαδάτου έβαλε πέντε τρίποντα στην πρώτη περίοδο και στάθηκε καταπληκτικά επί 40 λεπτά στο γήπεδο, στο τέλος όμως έμεινε από δυνάμεις. Οι “κυανέρυθροι” έκλεισαν τον αγώνα βάζοντας τους 12 από τους τελευταίους 16 πόντους και με τους Βλάχο, Τσιάκο να παίρνουν τον Πανιώνιο στους ώμους τους στο φινάλε.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, σπουδαία νίκη μέσα στο “Σαλούν” επί του Παπάγου με 76-72 σημείωσε το Κορωπί, ο Πανελευσινιακός δυσκολεύτηκε κόντρα στη Νίκη Αμαρουσίου αλλά σημείωσε την 6η σερί νίκη του με 85-77, η Ένωση Ιλίου νίκησε πολύ εύκολα τον Εσπερο ΑΟΠΑ (84-65), ενώ ο Χολαργός υποχρέωσε τον Προμηθέα Χαλανδρίου στη 10η σερί ήττα.

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Τζίμα
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 16, Αγγελόπουλος 8, Διαμαντόπουλος 24 (4), Μαντζούρος 2, Βαρδιάνος 8, Πίνης 5 (1), Μπάρμπας 10 (2), Κουκουνιάς 7, Βογιατζής 2, Καμπούρης 2.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αγαπιάδης 6, Αυγενικός 17 (1), Κουπίδης 22 (3), Κίτσος 2, Φραγκιαδάκης, Μαραγκάκης, Λιανός 16, Πάλλης 9.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 61-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 34-24, 44-44, 61-64
Διαιτητές: Μπίκας, Καραβίτης
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 23 (5), Κελαϊδής, Γκαβασιάδης 10 (1), Κεφάλας, Βαρνάβας 11, Σαμοθράκης, Λυμπερόπουλος 3 (1), Λεγκίκας 12 (2),Τραφαλής 2, Οκεκουοϊέν.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Γιαννίκος 10 (2τρ., 11ρ.), Κούτουλας 4 (1), Γεωργοπαπαδάκος 3 (1), Ντιμπ 11 (1), Μπολάτογλου, Μούκας 7 (1), Ρεκουνιώτης 2, Τασόπουλος 16 (10ρ.), Γκιουζέλης 2, Βεσκούκης 9 (1).

ΠΑΠΑΓΟΣ-ΚΟΡΩΠΙ 72-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 36-33, 49-46, 72-76
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Ζακεστίδης
ΠΑΠΑΓΟΣ (Πουλίδης): Οικονομάκης, Βιδάλης 4, Αποστολίδης 3, Δέδες 13 (3), Αρσένης 1, Σιούτης 11 (2), Τζιβελέκας 4 (1), Υφαντής 8, Ρουμπέας, Δορκοφίκης 29.
ΚΟΡΩΠΙ (Δάγλας): Αγγελής, Μελάς 4, Κούσουλας 24 (2), Στούκας 3, Αμπαράς 3 (1), Υφαντής 2, Τύρλας 15, Κερασοβίτης 10, Σκλάβος 15 (1), Σαρλής, Χρύσης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 78-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 37-37, 56-54, 78-67
Διαιτητές: Μαραμής, Γιακείμη
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Γαρμπής, Παπαρέγκας, Βλάχος 13 (4), Κόκκαλης 6, Ζώρζος 8 (1), Μανσαράι 2, Μίχαλος 18 (2), Φιλιππάκος 15, Τσιάκος 14, Μουρίκης 2, Αναγνωστάκης.
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 6, Σταμάτης 12 (3), Πασπαλάς 7, Βούζας, Βουρλίτης 16 (1), Δορκοφίκης 9 (1), Αντωνούσος, Δαρμογιάννης 17 (1), Τζέμης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ-ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 85-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 44-46, 68-58, 85-77
Διαιτητές: Τσαχάκης, Αναστασίου
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 16 (1), Μιχαλούτσος 4, Ηλιάδης Β. 3, Μποχωρίδης 12, Ντέντα 4, Γκουαλτιέρι, Ζούμπος 7, Δούκας 5 (1), Μπένος 4, Ματζιώρης 25 (2), Σπηλιόπουλος 2, Ηλιάδης Η. 3 (1).
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ. 6 (2), Οικονομόπουλος 19, Θωμόπουλος 3, Παβλίσεβιτς 12 (4), Κοντογιάννης 5, Κυπριτζόγλου 11 (2), Καράμπελας 3 (1), Σταθόπουλος 4, Σαλτουρίδης 3, Τσέκενης Α. 2, Μούγιος 7, Μαύρος 2.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 84-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 48-31, 63-48, 84-65
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α., Μακρής
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Βαϊδάκης 16 (3), Μπέλλας Γ. 8 (2), Καπινιάρης 6, Φουντάς 11 (3), Ραλλάκης 1, Τσολάκης 14, Μπασδέκης 2, Μπέλλας Οδ. 17 (1), Κόκκας, Σκορδάς 7 (1), Στρατομήτρος, Γεωργιάδης 2.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Κεσαπίδης): Φρατζής 10 (2), Στυλίδης 15 (1), Μαγιντόμπε 10, Ροκανάς 2, Κελεσίδης 2, Τρυφωνόπουλος 4, Αγγελόπουλος 2, Καραβανάς 4, Γκόβας 5, Ψαρόπουλος 11 (1), Μακρής.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΚΡΟΝΟΣ 89-87 (2 παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 35-32, 50-50, 70-70 (κ.α.), 78-78 (1η παρ.), 89-87
Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Λιότσος
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας, Μαχαιριανάκης 3 (1), Πετράκης 23 (5), Σακελλαράκης 11, Καρακωνσταντάκης 5, Βασιλειάδης 4, Αρναουτάκης 4, Σκλήβας 13 (1), Καραλής 26 (3).
ΚΡΟΝΟΣ (Σαββάτης): Μπάλας, Στραγανιώτης 9 (2), Μητσάκης 18 (3), Ξιούρας 1, Νικαντζάμ 7 (1), Ζούκας 10, Μπακλαβάς, Φρουσκλιάς 19 (1), Χαλβατζής 2, Γιαννόπουλος 16 (4), Ματαλιωτάκης 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ-ΧΟΛΑΡΓΟΣ 67-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 37-37, 53-62, 67-75
Διαιτητές: Πόντας, Σπυρόπουλος Σπ.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος 2, Καραθανασόπουλος 14 (3), Σαμιώτης 2, Αλεξόπουλος 4, Τασιόπουλος 13 (1) Σιδέρης, Παπαθανασόπουλος, Ζερβός 13 (2), Ανδρουλάκης 8 (1), Μαλούκος 11.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Παπαμάρκος): Τσουβελέκακης, Λάππας 10, Φωτητζόγλου 14 (2), Παπάς 10, Αγόρης 9 (2), Καρτέρης 5 (1), Μουμπάρακ 14 (1), Δρόσος, Γραμματίκας 2, Κιαπέκος 2, Μπουργανός, Γιανναλέτσος 9.