Β΄ Εθνική (Νότος – 9η αγ/κή): Στάση… Σαλούν για το Ηράκλειο

papagos-hrakleio
Πηγή φωτό: basketaki.news

Ένα ημίχρονο κράτησε το ντέρμπι στο “Σαλούν”. Ο Παπάγος ήταν ισοπεδωτικός στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε το Ηράκλειο 73-57, αναταράσσοντας την κορυφή του νότιου ομίλου της Β΄ Εθνικής. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό του αγώνα, βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-26. Από εκεί και πέρα όμως το σενάριο άλλαξε. Ο Παπάγος πήρε τα ηνία με το 20-10 που έκανε στην τρίτη περίοδο και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στην τέταρτη, με το συνολικό επιμέρους σκορ του δεύτερου ημιχρόνου να είναι 47-26 υπέρ των “στρατηγών”. Οδηγοί της νίκης ήταν τρεις… παλιοσειρές για την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη, ο Διαμαντόπουλος, ο Σιούτης και ο Βιδάλης, οι οποίοι πέτυχαν 50 από τους 73 πόντους του Παπάγου.

Τρίτη νίκη στη σειρά νίκη ο Εργοτέλης!

Συνεχίζει την… τρελή πορεία του ο Εργοτέλης! Η κρητική ομάδα επικράτησε στην παράταση του Εσπέρου ΑΟΠΑ με 67-65 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στον νότιο όμιλο της Β΄Εθνικής, πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη συνεχόμενη νίκη της. Παράλληλα, οι Κρητικοί έσπασαν και το σερί του Εσπέρου, που προερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες… Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-29 στο 25′ αλλά στην τέταρτη περίοδο οι πατρινοί κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και με τρίποντο του Στυλίδη 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη να στείλουν το ματς στην παράταση, μιας και ο Πετράκης δεν βρήκε στόχο στην τελευταία επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το τρίποντο του Ψαρόπουλου έκανε το σκορ 64-65 στο 42′, ωστόσο ο Εσπερος δεν σκόραρε ξανά. Οι δύο βολές του Σκλήβα στην επόμενη επίθεση έδωσαν το προβάδισμα στον Εργοτέλη (66-65) και ο Βασιλειάδης έγραψε το τελικό σκορ με άλλη μία, καθώς ο Στυλίδης δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο της νίκης λίγο πριν από το φινάλε.

Παράταση χρειάστηκε ο Ιωνικός, εύκολα ο Φιλαθλητικός

Με τη ψυχή στο στόμα επέστρεψε στις νίκες ο Ιωνικός Νίκαιας, ο οποίος χρειάστηκε παράταση προκειμένου να καταβάλλει τον Κρόνο με 74-71 και να αποφύγει δεύτερη συνεχόμενη ήττα-σοκ. Οι Νικαιώτες μπήκαν στην παράταση με σερί 6-0 και απέφυγαν τα χειρότερα, με τους Ντιμπ, Κούτουλα να σημειώνουν μαζί 34 πόντους από τη θέση “1”.

Μετά την ήττα της προηγούμενης Κυριακής, ο Φιλαθλητικός επέστρεψε στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε σχετικά εύκολα της Νίκης Αμαρουσίου με 76-67, έχοντας κορυφαίο τον Γκαβασιάδη. Η Νίκη Αμαρουσίου υπέστη την 4η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην τελευταία θέση του νότιου ομίλου, σε αντίθεση με τον Φιλαθλητικό που επέστρεψε στην κορυφή.

100άρα ο Πανελευσινιακός, ξέσπασε το Κορωπί

Το πιο παραγωγικό παιχνίδι της χρονιάς έγινε στο Χαλάνδρι, όπου ο Πανελευσινιακός νίκησε δύσκολα τον τοπικό Προμηθέα 100-92, έχοντας σε μεγάλη μέρα την τριάδα Μποχωρίδη, Μαντζιώρη, Ζούμπο, οι οποίοι έβαλαν παρέα 79 πόντους! Η ομάδα της Ελευσίνας ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, στο τέλος πάντως λαχτάρισε όταν ο Τασιόπουλος βοήθησε τον Προμηθέα να μειώσει τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο. Ο ηγέτης του Προμηθέα πέτυχε 34 πόντους και έκανε ρεκόρ πόντων για τη φετινή σεζόν, ωστόσο δεν απέτρεψε την 6η σερί ήττα για την ομάδα του Χαλανδρίου. Ρεκόρ πόντων έκανε για φέτος και ο Πανελευσινιακός, ο οποίος πέτυχε την πρώτη 100άρα της σεζόν.

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ. Χρειάστηκε να περάσουν… 8,5 αγώνες για να δείξει τη μεγάλη δυναμική του το νεοφώτιστο Κορωπί. Η ομάδα του Αλέκου Δάγλα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 38-40 αλλά έκανε επιμέρους 58-29 στο δεύτερο ημίχρονο (!) και συνέτριψε τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης 96-69, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

“Κλείδωσε” το Ιλιον στην 4η περίοδο ο Αμύντας

Ένα τρίλεπτο ξέσπασμα ήταν αρκετό για να δώσει στον Αμύντα τη νίκη επί της Ενωσης Ιλίου με 72-59. Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού κράτησε το Ιλιον χωρίς πόντο στα πρώτα 6΄20΄΄ της τέταρτης περιόδου, “έτρεξε” ένα σερί 13-0 σε αυτό το χρονικό διάστημα και δεν δυσκολεύτηκε από εκεί και πέρα να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα. Ο Αμύντας ήταν συνολικά καλύτερος, έκανε μεγάλη ζημιά στο Ιλιον με τις δημιουργίες του Ζούπα στα πικ εν ρολ και ξέφυγε από νωρίς με 13-3 στο 5′ (με σερί 10-0) και με 28-15 στο 12′ (με νέο 13-0).

Η Ένωση κατόρθωσε πάντως να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και την πολύ καλή δουλειά που έκαναν -κυρίως αμυντικά- ερχόμενοι από τον πάγκο οι Σκορδάς, Μπασδέκης και Βαϊδάκης. Αν και τα… έσπασε από την περιφέρεια (6/30 τρίποντα), η ομάδα του Τάκη Πανούλια προηγήθηκε 48-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου, για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-3. Κάπου εκεί όμως επήλθε η κατάρρευση. Το κοντό σχήμα του Ζαβού (με τρεις γκαρντ, Διαμαντόπουλο και Βογιατζή στο “5”) έκανε θαύματα στην τέταρτη περίοδο, οδήγησε σε απανωτά λάθη το Ιλιον και εύκολα καλάθια στο transition. Το καθοριστικό σερί 13-0 μετέτρεψε το 47-48 σε 60-48 στο 33′ και ο Αμύντας δεν απειλήθηκε ξανά.

Εργοτέλης-Εσπερος ΑΟΠΑ 67-65 (παρ.)
Πανιώνιος-Χολαργός Δευτέρα 30/11 (19:30)
Αμύντας-Ενωση Ιλίου 72-59

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΠΑΓΟΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 73-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 26-31, 46-41, 73-57
Διαιτητές: Αναστόπουλος Α.-Κοντίλης
ΠΑΠΑΓΟΣ (Καραγιάννης): Οικονομάκης 5 (1), Βιδάλης 14 (4), Σιμόπουλος 2, Ρουμπέας, Διαμαντόπουλος 17 (2), Σιούτης 19 (1), Τζιβελέκας 4, Υφαντής 2, Αρσένης 3 (1), Δορκοφίκης 7.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αυγενικός 3, Σπυριδάκης 9 (1), Καραδολάμης 6 (2), Κουπίδης 14 (2), Λιανός 15, Πάλλης 8, Πρωτογεράκης 2, Κυρίτσης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ 67-65 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15, 28-25, 49-43, 60-60 (κ.α.), 67-65
Διαιτητές: Αποστολίδης-Μηλαπίδης
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Δόσπρας, Κριθινάκης 2, Μαχαιριαννάκης 2, Τσερκιτσόγλου, Πετράκης 19 (2), Χασάπης, Βασιλειάδης 8, Καρακωνσταντάκης 11 (2), Αρναουτάκης 2, Μάρης, Σκλήβας 9 (1), Καραλής 14 (2).
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Κεσαπίδης): Γιαλελής, Φραντζής 3 (1), Στυλίδης 9, Μαγιντόμπε, Κελεσίδης 2, Τρυφωνόπουλος, Αγγελόπουλος 4, Καραβανάς 12, Γκόβας 17, Ψαρόπουλος 17 (4), Μακρής 1.

ΑΜΥΝΤΑΣ-ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 72-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 35-28, 47-48, 72-59
Διαιτητές: Σκούτας-Ζακεστίδης
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 10, Αγγελόπουλος 10 (1), Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 16 (1), Μαντζούρος 3, Βαρδιάνος 1, Πίνης 6 (1), Κουκουνιάς 7, Αλεξάνδρου, Μπάρμπας 8 (2), Βογιατζής 7, Καμπούρης 4.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Βαϊδάκης 5, Μπέλλας Γ. 14 (3), Καπινιάρης 9 (2), Φουντάς, Ραλλάκης, Τσολάκης 9, Μπασδέκης 7, Μπέλλας Οδ. 4, Κόκκας, Σκορδάς 7 (1), Στρατομήτρος 2, Γεωργιάδης 2.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ-ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 76-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 35-31, 60-46, 76-67
Διαιτητές: Παυλόπουλος-Φασόλης
ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Παπαδημητρίου 4 (1), Κελαϊδής, Γκαβασιάδης 22, Κεφάλας 3 (1), Λιακόπουλος 6 (2), Βαρνάβας 12, Σαμοθράκης 14 (1), Λυμπερόπουλος 2, Λεγκίκας 8, Αγγελόπουλος 5, Πρέκας.
ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Κωλέτσης): Τσέκενης Γ., Καράμπελας 2, Θωμόπουλος 1, Παβλίσεβιτς 8, Κοντογιάννης 14 (1), Κυπριτζόγλου 11 (1), Ατζαμόγλου 6 (1), Σταθόπουλος 4, Σαλτουρίδης 2, Τσέκενης Α. 4, Μούγιος 9, Μαύρος 6.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ-ΚΡΟΝΟΣ 74-71 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-15, 29-31, 53-46, 65-65 (κ.α.), 74-71
Διαιτητές: Σιώκας-Αντωνίου
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Οικονόμου): Γιαννίκος 3 (1), Κούτουλας 14 (1), Ντιμπ 20 (2), Μπολάτογλου, Μούκας 15 (3), Ρεκουνιώτης 6, Τασόπουλος 6, Γκιουζέλης, Λυκογιάννης 2, Βεσκούκης 8.
ΚΡΟΝΟΣ (Σαββάτης): Μπάλας, Στραγανιώτης 13 (3), Μητσάκης 8 (2), Ξιούρας 5 (1), Κόης 2, Ζούκας 2, Νικαντζάμ 2, Φρουσκλιάς 26 (2), Χαλβατζής 2, Γιαννόπουλος, Ματαλιωτάκης 11, Περαντωνάκης.

ΚΟΡΩΠΙ-ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ 96-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 38-40, 68-53, 96-69
Διαιτητές: Διμπινούδης-Κάρδαρης
ΚΟΡΩΠΙ (Δάγλας): Ντάσης, Μελάς 5 (1), Καράμπελας, Κούσουλας 6 (1), Στούκας 11 (1), Υφαντής 13 (1), Τύρλας 8, Κερασοβίτης 8, Αμπαράς 12 (2), Σκλάβος 21 (2), Χρύσης 12 (1), Σαρλής.
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 7, Σακελλαρόπουλος 2, Παπαζαφειρόπουλος, Σταμάτης 7 (1), Πασπαλάς 15 (2), Βούζας 7, Βουρλίτης 7, Δορκοφίκης 8, Μιχαλόπουλος, Δαρμογιάννης 13 (1), Κάννας, Τζέμης 3.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛ.-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 92-100
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-30, 49-58, 72-81, 92-100
Διαιτητές: Αναγνώστου-Ραχιώτης
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛ. (Νικητόπουλος): Ανδρικόπουλος, Καραθανασόπουλος 9 (3), Σαμιώτης, Αλεξόπουλος, Σιδερής 3 (1), Τασιόπουλος 32 (4), Καρούζος 18 (2), Παπαθανασόπουλος, Ζερβός 12 (1), Ρώσσης, Ανδρουλάκης 10, Μαλούκος 8.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 4, Μιχαλούτσος 7, Ηλιάδης Β., Μποχωρίδης 27 (2), Ντέντα 2, Ζούμπος 25 (2), Σπηλιόπουλος, Δούκας, Ηλιάδης Ηλ. 8 (2), Μαντζιώρης 27 (3).