Β’ ΕΣΚΑ (πλέι οφ): Το Κουκάκι άλωσε την Παλατιανή!

Το Κουκάκι άλωσε το (σχεδόν κατάμεστο) κλειστό της Παλατιανής με 78-66 και «έκλεψε» το πλεονέκτημα έδρας, αφού προηγείται πλέον με 2-1 νίκες στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Β’ ΕΣΚΑ και χρειάζεται άλλη μία στο γήπεδο του (τη Δευτέρα 20/5) για να προκριθεί στον τελικό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια, είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Στέλιο Κατσικάκη (23π.) και κατόρθωσαν να ελέγξουν με άνεση τον αγώνα, αποκτώντας μάλιστα και διαφορά 20 πόντων στο 34′. Στον τελικό του 1ου ομίλου περιμένει ήδη η Ολυμπιάδα Παπάγου, η οποία επικράτησε δύσκολα στον άλλον ημιτελικό της ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. με 73-71 και έκανε το «sweep» στη σειρά (3-0).

Στα πλέι οφ του 2ου ομίλου οι έδρες είχαν τον πρώτο και τελευταίο λόγο. Η Αναγέννηση Πετραλώνων συνέτριψε τη Νέα Ιωνία 78-46 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 3-0, ενώ η ΕΦΟΑ Σπύρος Λούης επιβλήθηκε σχετικά εύκολα του Αιόλου Ταύρου με 70-57 και έκανε το 2-1 στη σειρά.

Οσον αφορά τον αγώνα για τον υπερπρωταθλητή της Β’ ΕΣΚΑ, που έγινε κι αυτός το βράδυ της Πέμπτης, σε αυτόν ο Απόλλωνας νίκησε τον Διαγόρα Δρυοπιδέων 74-66 και κατέκτησε τον τίτλο.

Τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος

Ολυμπιάδα Παπάγου-ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ.    73-71 (3-0 νίκες)
Παλατιανή-Κουκάκι                                66-78 (1-2 νίκες)

2ος όμιλος

Αναγέννηση Πετραλώνων-Νέα Ιωνία     78-46 (3-0 νίκες)
ΕΦΟΑ Σπ. Λούης-Αίολος Ταύρος         70-57 (2-1 νίκες)

Υπερπρωταθλητής

Απόλλωνας-Διαγόρας Δρυοπιδέων       74-66

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ-ΚΟΥΚΑΚΙ 66-78 (33-46)
Διαιτητές: Θεωδορόπουλος, Σέλληνας
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Τσίρος): Δημητρακούλης 18 (2), Ηλιάδης 5 (1), Τζήμας 6 (2), Βαρσαμούλης 11, Κιαχόπουλος 12 (1), Μπασέας 4, Παπαδόπουλος, Πίτσος 3, Παππάς 6, Χριστόπουλος 1.
ΚΟΥΚΑΚΙ (Τριαντάφυλλος): Γκάτζο 5 (1), Καμπέρης 8, Σιδερής 9 (3), Ρακιντζάκης, Αλωνιστιώτης 7, Χωριανόπουλος Χ. 7 (1), Σιδερίδης, Χωριανόπουλος Κ. 9 (3), Παρασκευόπουλος 1, Σερελέας 2, Μοσχονάς 7, Κατσικάκης 23.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ-ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 78-46 (36-24)
Διαιτητές: Γολεγού, Χρηστίδης Π.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡΑΛΩΝΩΝ (Βασιλόπουλος, Δρουμπούκης): Καλαντζής 2, Μπραχιμάι, Παπαδρόσος 7 (1), Διονυσόπουλος 17 (5), Κουτσουβάς 12 (3), Πουλέρης 14 (2), Κόκορης 2, Τσίτουρας, Λαμπρόπουλος 8 (1), Ρένεσης 2, Παπαδόπουλος 4, Μουλάς 10 (2).
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Θεολογίτης): Κανλής 6, Ποστάρης 5, Σαββαΐδης 3, Κασαπάκης, Ιγκλέζος 11, Θαλασσινός 7 (1), Φατούρος 3, Μπακαλασούντας 11.

ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ-ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ 70-57 (28-22)
Διαιτητές: Τσώνος, Αντεριώτης
ΕΦΟΑ ΣΠ. ΛΟΥΗΣ (Σεντούκας, Αναγνώστου): Αναγνωστόπουλος, Βλαχονάτσιος, Κούβαρης 3, Παπαδρόσου, Τσάκωνας 9, Μπίρδας 19 (1), Τριγάζης 13 (2), Κατσούδας, Τσιώμος, Τόφαλος 2, Σιαμήτρος 14, Λυκουρέσης 10
ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (Δημητρίου, Θεοφανίδης): Κακομανώλης, Παπαπέτρος 6, Ιορδάνου, Πέτσης 1, Ιορδάνου Α. 4, Μουχίμογλου 12 (2), Αναστασόπουλος, Χαλαρης 9 (1), Τσεβρενίδης 9, Παντέλης 2, Παπαγιαννακόπουλος 8, Κορωνιός 6 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 74-66 (31-32)
Διαιτητές: Σκούτας, Πλιάκας
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Δεσποτάκης): Κουτσούμπας 5 (1), Τάγκας, Παλλαντζάς 6, Νίτσιος 2, Μανιάς 6 (2), Τσατσάνης, Αθανασάκης 17, Θύμιος 15 (1), Σιώμος, Σκούταρης 11 (1), Μπίτσικας 12 (2), Κονταξής.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Παύλος): Κάζας, Δελέγκος 10 (2), Καβούρης 8, Λαρεντζάκης 19 (3), Κουμπούρας 4, Μακρής 19, Ντόκος 4, Μαυροειδάκος 8, Περγαντής 4, Παπαϊωάννου.

Τα επόμενα παιχνίδια (20/5)

1ος όμιλος

Κουκάκι-Παλατιανή (Ρουφ, 20:15)

2ος όμιλος

Αίολος Ταύρος-ΕΦΟΑ Σπ. Λούης (Ταύρου, 21:30)