pannaxiakos panigiriko 1Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Πανναξιακό, που επικράτησε με 69-51 του Ηροδότου στο ματς με το οποίο άνοιξε η “αυλαία” της 14ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο του Νότου. Οι ναξιώτες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους κρητικούς, που είδαν τους γηπεδούχους να επιβάλλουν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης το ρυθμό τους, να φέρνουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και να παίρνουν τη νίκη, που τους διατηρεί σε απόσταση βολής από τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα στον όμιλό τους…

Οι παίκτες του Δημήτρη Δαμιανίδη μπήκαν προσηλωμένοι στο στόχο τους, που δεν ήταν άλλος από την επιστροφή στις επιτυχίες μετά την ήττα στο… σπίτι τους από τον Κάδμο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη, κόντρα σ΄ έναν αντίπαλο που έχει αποδεχθεί τον υποβιβασμό του στο τοπικό πρωτάθλημα.

Διπλό για τον Αρη Νικαίας στην Κρήτη

Ο Αρης Νικαίας έστω και δύσκολα κατάφερε να φύγει από τα Χανιά με τη νίκη επικρατώντας με 77-72.
Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω κατάφεραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να μετατρέψουν  το 42-36 σε 42-43, ενώ στη συνέχεια κατάφεραν αν διατηρήσουν το προβάδισμα το οποίο κυμαινόταν στους 3-8 πόντους.