aris petroupolis-kydwnΕβαλε φρένο! Ο Τρίτωνας πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι στον Πρωτέα με 68-56 σταματώντας το νικηφόρο σερί του αντιπάλου και παράλληλα, μετά την ήττα του Ιπποκράτη έφτασε τους 12 βαθμούς μαζί με τους Κώες, την ΚΑΠ και τον Πανναξιακό.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τις σωστές επιλογές η διαφορά έφτασε στο τρίτο δεκάλεπτο ακόμη και στο +18. Στην πορεία ο Πρωτέας πίεσε σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά ο Τρίτωνας βρήκε τις λύσεις κυρίως με τους Κουρή και Γκαβανόπουλος διατηρώντας έτσι το προβάδισμα ασφαλείας που στο τέλος τους έδωσε τη νίκη.

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα  πήρε ο Αρης Νικαίας επικρατώντας του Ιπποκράτη με 85-80 με τους Κώες ωστόσο έχουν και πολλά παράπονα από τη πρώτη διαιτητή της αναμέτρησης Γιακείμη.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα φτάνοντας στο 10’ να προηγούνται 24-1. Οι φιλοξενούμενοιι βρήκαν λύσεις  φέρνοντας το ματς στα ίσια (26-26 στο 15’), ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας έκανε σερί 14-0 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 52-38. Ο Ιπποκράτης πλησίασε ξανά και έτσι το ματς στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 80-78 (39’), ο Άρης Νικαίας απάντησε με 83-80 (39’) παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Μία νίκη ακόμα προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Αρης απέναντι στον Κύδωνα με 79-56. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 20-18 στο 10’, ενώ μέχρι και το 15’ βρίσκονταν κοντά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο, ο Αρης ανέβασε στροφές βελτίωσε την άμυνά του, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου παίρνοντας διαφορά ασφαλείας, την οποία και διατήρησαν μέχρι τέλους.

Σημαντικό “διπλό” και παράλληλα την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Εσπερος Λαμίας στην Κρήτη επί του Ηροδότου με 76-64.  Οι κρητικοί αν και προηγήθηκαν με 27-16 στο 15΄, στην συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 16-0 κάνοντας το 27-32. Στην επανάληψη, ο Εσπερος διατήρησε το προβάδισμα καθ΄ολη τη διάρκεια του, με τους κρητικούς να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν.

Η Αγία Παρασκευή συνεχίζει το σερί της καθώς επικράτησε και μέσα στη Θήβα επί του Κάδμου με 74-67  έχοντας τον Παπουλίδη σε εξαιρετική ημέρα!