Βαριά ήττα στο Ντουμπρόβνικ για τους Νέους

Βαριά ήττα στο Ντουμπρόβνικ υπέστη η Εθνική Νέων στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U20, το οποίο θα φιλοξενηθεί στο Στέμνιτς της Γερμανίας από τις 14 έως τις 22 Ιουλίου. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 60-42 από την οικοδέσποινα Σλοβενία, ομάδα που θα συμμετάσχει στο EuroBasket β’ κατηγορίας το ίδιο χρονικό διάστημα.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε τέσσερις φιλικούς αγώνες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο πέτυχε μόνο 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Εθνική δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 15 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα. Στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά η Ελλάδα είχε νικήσει δύσκολα τη Φινλανδία 58-54 και αύριο θα αντιμετωπίσει την πολύ ισχυρή Κροατία.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 33-14, 52-30, 60-42.