Β’ Εθνική (Βορράς) – 3η αγωνιστική… Πρώτος και αήττητος ο Αίας, μεγάλο διπλό η Δόξα!

aias

Ο Αίας Ευόσμου πήρε το μεγάλο ματς μεταξύ των δύο (εκ των τριών) αήττητων ομάδων του πρωταθλήματος, αφού επιβλήθηκε της Λιβαδειάς με 83-72. Ο Φοίβος Γυμνόπουλος έβαλε 31 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του Αίαντα, το “όπλο” του όμως ήταν η άμυνα, η οποία έβγαλε εκτός αγώνα εξ αρχής τους Βέλλιο, Τερματζίδη, περιορίζοντας παράλληλα και τον Δημητριάδη. Η ομάδα του Ευόσμου ήταν επί 40 λεπτά μπροστά στο σκορ, αν και δεν μπόρεσε να ξεφύγει μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο.

Τη νίκη της 3ης αγωνιστικής, πάντως, τη σημείωσε η Δόξα Λευκάδας. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη δεν είχε πάλι τον τραυματία Γιώργο Διαμαντόπουλο, ωστόσο απέδρασε από τα Νέα Μουδανιά με τη νίκη επί του Πευκοχωρίου με 67-66, ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα έγινε το… έλα να δεις, αφού σημειώθηκαν διαδοχικά τρίποντα από τους Παναγιωτόπουλο (64-63), Κυριακόπουλο (64-66) και 2” πριν από τη λήξη ο Δεληγιάννης ισοφάρισε το ματς με δύο βολές. Η Δόξα πήρε το τελευταίο της τάιμ άουτ και έστησε ένα play για μπακ ντορ πάσα στον Μουρατίδη, ο οποίος κέρδισε φάουλ στον αέρα, χωρίς να κυλήσει χρόνος. Ο γκαρντ της Δόξας έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη και στον εναπομείναντα χρόνο οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο καλάθι, μη έχοντας και άλλο τάιμ άουτ για να προωθήσουν τη μπάλα στην άλλη πλευρά του γηπέδου.

Το δύο στα δύο στο γήπεδο της έκανε η ΧΑΝΘ, που επιβλήθηκε του Αιγάλεω με 60-56, παρ’ ότι επί 38 λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ και έπαιζε χωρίς τον ηγέτη της, τον Ορέστη Ματενίδη (διάταση στη γάμπα). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης “γύρισε” το ματς ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο χάρη στην άμυνα ζώνης (2-3) που χρησιμοποίησε, κρατώντας χαμηλά στο σκορ το Αιγάλεω. Το σουτ του αγώνα το σημείωσε ο Σουρβατζής 58” πριν από τη λήξη (έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του), ενώ και ο Αμπατζάς έκανε σπουδαία δουλειά αντικαθιστώντας τον Ματενίδη.

Ενα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο έκανε τη διαφορά στο κλειστό της Αρναίας για το Στρατώνι, το οποίο νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 78-61 τον μαχητικό Πιερικό Αρχέλαο. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Νταράκης, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους στο επιμέρους 12-4 που έκανε το Στρατώνι στην τελευταία περίοδο, μετατρέποντας το 58-52 σε 70-56. Η ομάδα της Χαλκιδικής αφιέρωσε τη νίκη στον εορτάζοντα Δημήτρη Μύθου αλλά και στον Στέλιο Νουκάρη, που απέκτησε πρόσφατα την πρώτη του κόρη!

Η Νίκη Βόλου ήταν καλύτερη και πιο φρέσκια στα κρίσιμα σημεία, με αποτέλεσμα να φύγει από την Κοζάνη με τη νίκη επί του Ηρακλή με 77-68, σε ένα ματς που άρχισε με μισή ώρα καθυστέρηση, λόγω του αγώνα βόλεϊ γυναικών ΓΣ Κοζάνης-Γρεβενά που ήταν προγραμματισμένος νωρίτερα και άργησε να τελειώσει. Τέλος, ο Αργοναύτης Καλαμαριάς… έσπασε το ρόδι και σημείωσε την παρθενική νίκη στη Β’ Εθνική, καθώς “γύρισε” το ματς στην τέταρτη περίοδο και επιβλήθηκε του Αργους Ορεστικού με 77-72.

Διαιτητές: Φακίτσας-Πιτσίλκας Μ.
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς 14 (3), Γκάτζιας 14 (3), Σερέτης 2, Ζιάκας 6, Σαχπατζίδης 9, Σουρβατζής 2, Νεοφύτου 5, Θεοδωράκος 8 (2), Μεργούπης.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Ρουμελιώτης – Χρυσαλάς): Καστανιώτης 3, Μιλεντίγεβιτς, Κορρές 5, Καράβολας 12 (1), Αθανασιάδης, Πέρβι 2, Αθανασόπουλος, Τόλιας 4 (1), Σπίγκος 6 (1), Μέλνικς 17, Λαμπρόπουλος 7 (1).

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ-ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 66-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 26-29, 44-45, 66-67
Διαιτητές: Παργιαννόπουλος-Ζαχαρής
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 20 (3), Βέτσος, Γεωργάκης 1, Ονασόγλου 10 (1), Δεληγιάννης 11 (1), Ανθόπουλος, Βασιλειάδης 2, Τριφτανίδης 10, Γκαμούρας 12, Γεωργίτσης.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 12 (1), Αργυρός, Μαρίνος 4, Μουρατίδης 13 (4), Κατωπόδης 3 (1), Καραδολάμης 9 (2), Σεριγιένκο, Σκλάβος 18 (1), Μπέσκας, Πασσαλίδης 8 (1).

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ-ΛΙΒΑΔΕΙΑ 83-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 42-40, 63-56, 83-72
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Τσιαπλής
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούτζιας 4, Δεμερτζής, Γυμνόπουλος 31 (5), Μαυρίδης 12, Καντάρκος 6, Τασιούδης 2, Νησιώτης 5, Ντάλλης 5 (1), Καδής, Γκούμας, Σταύρου 18.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Ζωντός): Λιόντος, Βέλλιος, Τερματζίδης 5 (1), Λιάντζας 3, Δημητρίου 15, Κωνσταντακόπουλος 18 (1), Καρνάβας, Δημητριάδης 11, Ράλλης 18 (2), Χοτζαλάρι 2, Μαράντος.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 78-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 35-29, 54-46, 78-61
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Θεοδώρου
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Τσαλκιτζής, Ματενίδης, Ψευτογκάς, Κουντουρατζόγλου 8, Δελίδης, Μυστιλιάδης, Μόσχου 4, Μαυρομματίδης 7, Κιγμέτογλου 17 (1), Νουκάρης 14 (2), Νταράκης 17, Δασκαλόπουλος 11.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Αμπαράς 12 (3), Κοντσές, Γκοντόπουλος 12 (2), Τσαλμπούρης 1, Σακελλαρίου 10, Πέτκος, Τσαϊτουρίδης 3 (1), Σκαμπαρδώνης, Ασημάκης 6, Γεωργούλας 15, Παπαδόπουλος 2, Οικονόμου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ-ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 68-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 36-42, 52-55, 68-77
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Τσιρτσιμάλης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Ντισλής 29 (3), Μιχαηλίδης 13 (1), Μούκας 2, Ντόβας 3, Σιώμος 15, Τσιακλάγκανος, Παράσχος, Κυρίτσης, Γιαννουζάκος 6 (2).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Καζεπίδης, Ξύδης 3 (1), Γεωργίου 10, Τζίνης, Στάμος 14, Μπόγδανος 14 (1), Καρπέτης, Τσώλης 7, Φωσσές 2, Τάσσος 6, Μανδαλάκης 21 (3), Τοκατλίδης.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 77-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 29-37, 52-55, 77-72
Διαιτητές: Αργυρού-Ταρενίδης Κ.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Αλμπάνης): Γαϊτανίδης, Καλπαξίδης 9, Πετρίδης, Γερομιχαλός Δ. 2, Γαλανίδης 18 (4), Αναστασάκης, Ψάλτου Μάρκο 13, Δάλπας 13 (1), Κοντόπουλος, Ζώτος 13, Κάσουρας, Ψάλτου Μίλαν 9 (1).
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Δημητριάδης): Πανταζής 3 (1), Χατζόπουλος 3, Ζυγούρας 21 (5), Μιχαηλίδης 16 (4), Μαγρίζος 10 (1), Τράντας 6 (2), Κόττας 9 (1), Τζαγκαρούλης 2, Χατζηκυριακίδης 2, Σκορδάρης, Μπόζιαρης.