Εθνική U16: Κρίμα για αυτούς τους παίδες…

Η Εθνική Παίδων είχε το προβάδισμα επί 37’22΄΄ στον προημιτελικό του Eurobasket U16. Προηγήθηκε δύο φορές με 21 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Κι όμως, δεν ήταν αρκετά όλα αυτά. Η οικοδέσποινα Ιταλία στο τέλος πήρε τη νίκη (παρότι προηγήθηκε όλα κι όλα 35 δευτερόλεπτα) με 64-63 χάρις σε λέι-απ του Σπανιόλο 9,1΄΄ πριν από τη λήξη και προκρίθηκε στους “4”, όπου θα διεκδικήσει το πρώτο της μετάλλιο σε Eurobasket Παίδων από το 1991 στην Θεσσαλονίκη.

Ο Σωτήρης Οικονομόπουλος (18 πόντοι) ήταν πάλι ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας, ωστόσο στο λέι-απ που επιχείρησε στα τελευταία δευτερόλεπτα για τη νίκη κόπηκε από τον Ονοζαΐφε. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και ο Λευτέρης Μαντζούκας (14) για την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, η οποία πέταξε μία τεράστια ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο και ταυτόχρονα να εξασφαλίσει μία θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο U17 του 2020. Πλέον, η Ελλάδα θα πρέπει να διεκδικήσει το “εισιτήριο” μέσω των αγώνων για τις θέσεις 5-8, με πρώτο αντίπαλο την Παρασκευή (16/8, 17:30) την Κροατία.

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο με το ονειρικό ξεκίνημα. Η ελληνική ομάδα πέτυχε τους πρώτους 17 πόντους στο ματς, κράτησε τους Ιταλούς χωρίς πόντο για 5’14΄΄ και έκανε επί 12-13 λεπτά τα πάντα τέλεια στο παρκέ. Κάπως έτσι η Εθνική προηγήθηκε με 2-23 στο 6′ και με 12-33 στο 12′, δυστυχώς όμως τόσο μεγάλες διαφορές, τόσο νωρίς, είναι πολύ συχνά επικίνδυνες. Αυτό επιβεβαιώθηκε πολύ γρήγορα.

Οι Ιταλοί δεν πανικοβλήθηκαν ποτέ, βρήκαν τους διαδρόμους προς το ελληνικό καλάθι (πέτυχαν 40 πόντους μέσα από την ρακέτα) και ροκάνισαν πολύ γρήγορα την διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-38). Η Ελλάδα άντεξε πάντως για πολλή ώρα ακόμα (παρότι είχε 1/13 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο), καθώς δεν άφησε τους Ιταλούς να προηγηθούν πριν από το 31′ (48-47), όταν βρέθηκαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς.

Ακόμα και σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Παπαδόπουλου έδειξε χαρακτήρα, δεν κατέρρευσε και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα 3-5 πόντων μέχρι το τελευταίο λεπτό (60-63). Εκεί όμως αυτός που έδειξε την κλάση του ήταν ο Ματέο Σπανιόλο. Ο γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης είχε 1/7 σουτ μέχρι εκείνο το σημείο, έβαλε όμως τα δύο κρισιμότερα καλάθια της αναμέτρησης στο τελευταίο λεπτό, πρώτα με το floater που έκανε το σκορ 62-63 και στα 9,1΄΄ με το νικητήριο λέι-απ. Εκ του αποτελέσματος, αυτά τα σουτ ήταν “όλο” το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 33-38, 46-47, 64-63.

ΙΤΑΛΙΑ (Φούτσκα): Τζορντάνο 3, Φιούσκο 4, Γκραβάγκι 6, Σπανιόλο 9 (8ρ.), Καζαρίν 20 (8ρ., 5ασ.), Γκρέγκι, Ονοζαΐφε 2 (9ρ.), Μαρανγκόνι 11, Βιντσίνι 4, Βιργκίνιο 1, Μπαρμπιέρι 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Ναυπλιώτης 6, Γκίκας 5, Πετανίδης 5, Οικονομόπουλος 18 (6ρ., 4ασ.), Θεογιάννης, Ευσταθιάδης, Μερμίγκης 5, Τσολάκης 5 (3κ.), Κολιός 2, Μαντζούκας 14 (3/12σ., 12ρ.), Μπαζίνας 8.