katsikaris

Η νίκη δεν είναι ποτέ το ζητούμενο στα παιχνίδια προετοιμασίας. Πολύ περισσότερο, δε, όταν έχεις απέναντι μία ομάδα που θα βρεις μπροστά σου σε τρεις εβδομάδες στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας. Γι’ αυτό λοιπόν και ουδόλως θα πρέπει να προβληματίσει η νέα ήττα από την Κροατία με 68-66, στο τρίτο παιχνίδι στο τουρνουά του Πο. Αλλωστε, η “εικόνα” της Εθνικής σε σχέση με το παιχνίδι με τη Γαλλία ήταν πολύ καλύτερη. Σε άμυνα και επίθεση.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο τα πειράματα (ένθεν κακείθεν) ήταν προφανή στη μεγαλύτερη διάρκεια του, η Ελλάδα έδειξε καλά στοιχεία, τουλάχιστον για το συγκεκριμένο στάδιο της προετοιμασίας. Καλή κυκλοφορία της μπάλας, συνεχής κινητικότητα και υπομονή στην επίθεση. Ενέργεια στην άμυνα, με εμφανώς καλύτερα αποτελέσματα στον τομέα των αμυντικών ριμπάουντ σε σύγκριση με τα προηγούμενα δύο παιχνίδια. Αυτά ήταν τα κύρια συμπεράσματα από την τρίτη εμφάνιση της Ελλάδας.

Ευδιάκριτη ήταν επίσης η εξαιρετική λειτουργία της Εθνικής στα διαστήματα που βρίσκονταν ταυτόχρονα στο παρκέ οι Μπουρούσης, Αντετοκούνμπο, Καϊμακόγλου. Με αυτούς τους τρεις στο γήπεδο η Ελλάδα έκανε το καλύτερο της δεκάλεπτο στο τουρνουά (το 3ο), κράτησε τους Κροάτες στο 36% εντός πεδιάς, δέχτηκε μόνο 11 πόντους και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 41-39 στο 23′ (και λίγο αργότερα 43-39 στο 24′). Με αυτούς τους τέσσερις “γύρισε” επίσης πάλι το ματς στο 4ο δεκάλεπτο, λίγο μετά το 0-12 των Κροατών, οι οποίοι ξέφυγαν με 59-50 στο 33′ και με 64-55 στο 35′.

Εν συνεχεία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε χωρίς πόντο την Κροατία επί σχεδόν 4 λεπτά, έκανε σερί 9-0 και ισοφάρισε 64-64 στο τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, ο Τόμιτς και ο Μπογκντάνοβιτς ήταν εύστοχοι σε 4/4 βολές, οι Βασιλειάδης, Καϊμακόγλου, Μπουρούσης ήταν άστοχοι στα σουτ που επιχείρησαν. Ο Σλούκας μείωσε με 2/2 βολές στα 20,5” αλλά το κλέψιμο του Παπανικολάου στην επαναφορά της Κροατίας έμεινε ανεκμετάλλευτο, καθώς το τρίποντο της νίκης από τον Βασιλειάδη στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν βρήκε στόχο.

Αυτό που έχει σημασία, βέβαια, δεν είναι η νίκη αλλά αυτή η νέα και πολύ διαφορετική από τα τελευταία χρόνια εθνική ομάδα να “δέσει”. Σε μεγάλα διαστήματα αυτό φάνηκε να συμβαίνει στο παρκέ (όχι στο ξεκίνημα, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-13, ούτε στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου). Ο Αντετοκούνμπο προσέφερε σε άμυνα και επίθεση, ο Καϊμακόγλου ήταν εξαιρετικός στο ρόλο του δεύτερου δημιουργού στην επίθεση με την ευστροφία και την πολύ καλή πάσα του, ενώ οι Μπουρούσης, Παπανικολάου έδειξαν πάλι πόσο σημαντικό ρόλο θα έχουν στην επιτυχία της νέας Εθνικής.

ΕΛΛΑΔΑ-ΚΡΟΑΤΙΑ 66-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 31-36, 50-47, 66-68
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 9, Βασιλειάδης 9 (3), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 11 (3), Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 9 (1), Γιάνκοβιτς 2, Βουγιούκας 2, Μάντζαρης 3 (1), Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 8.
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 4, Άντριτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (1), Σάριτς 14, Ρούντεζ 9 (3), Ούκιτς 7 (1), Μάρκοτα 10 (1), Λαφαγιέτ 4, Μπιλάν, Χεζόνια 10 (2), Μπάμπιτς.