turel

Η Μεγάλη Βρετανία έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ Νέων της Κρήτης, καθώς επιβλήθηκε της Λετονίας με 64-62 στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, χάρη σε δύο βολές του Νέλσον 10 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Οι Λετονοί είχαν την τελευταία επίθεση δική τους αλλά ο Ζβίγκουρς έκανε λάθος και το πρώτο… μπαμ ακούστηκε στον ουρανό του Ηρακλείου, με τη Μεγάλη Βρετανία να σημειώνει την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε επίπεδο Νέων, στην παρθενική συμμετοχή της…

Σε παράταση οδηγήθηκε το εναρκτήριο παιχνίδι του 3ου ομίλου ανάμεσα στην Τουρκία και την Κροατία με τους πρώτους τελικά να αναδεικνύονται νικητές με 70-66. Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ έφτασαν στο 25′ και το +10 (38-28). Ομως οι Κροάτες στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα έκαναν την αντεπίθεση τους και με 14-4 επιμέρους σκορ στέλνοντας το ματς στην παράταση. Οι Τούρκοι πήραν ξανά μικρό προβάδισμα, το οποίο και διατήρησαν χάρη στους έξι σερί πόντους του Εριουλκιού. Η Ιταλία κυριάρχησε απόλυτα στον δεύτερο αγώνα του 3ου ομίλου, καθώς είχε το προβάδισμα επί 35 λεπτά, ξέφυγε με 27 πόντους διαφορά στο 30′ και διέλυσε με 84-60 την Τσεχία, που “πλήρωσε” ακριβά τα 26 λάθη της.

Αν έχεις τύχη διάβαινε!

Πρεμιέρα δίχως εκπλήξεις δεν γίνεται. Και οι δύο συνέβησαν στον 4ο όμιλο, όπου η Πολωνία έκανε την αρχή, νικώντας serbiaτη Βουλγαρία 85-78. Η Πολωνία τελείωσε το ματς με επιμέρους 13-2 στα τελευταία 2,5 λεπτά και κατέβαλλε με 85-78 τη Βουλγαρία του Αλεξάνταρ Βεζένκοφ, ο οποίος έβαλε 20 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ. Την άλλη έκπληξη την έκανε η Ρωσία, η οποία επιβλήθηκε της Γαλλίας με 66-65 στο πιο συγκλονιστικό ματς της πρεμιέρας. Στα 5” ο Λαμπανκά έκανε το σκορ 65-64 με τρίποντο αλλά ο Ιλνίτσκι “μίλησε” τελευταίος, χαρίζοντας στους Ρώσους τη νίκη με ένα τυχερό σουτ (“τυφλή” ραβέρσα υπό ασφυκτική πίεση) στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Στον 2ο όμιλο, η Σερβία τα βρήκε σκούρα με αντίπαλο τη Σλοβενία, βρήκε όμως τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 73-61, έχοντας πρωταγωνιστή τον Νίκολα Γιάνκοβιτς. Το φαβορί επικράτησε και στον άλλον αγώνα, πολύ δυσκολότερα όμως απ ότι δείχνει το τελικό 65-53 της Ισπανίας επί της Γερμανίας. Οι “φούριας ρόχας” βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς αλλά δέχτηκαν μόνο 7 πόντους στα τελευταία 11,5 λεπτά, έβαλαν 27 και απέφυγαν έτσι τη μεγάλη έκπληξη.