Ευρωμπάσκετ U16: Εκανε πάλι το θαύμα της η Ισπανία (+vds)

spain u16Η Ιστορία επαναλαμβάνεται στην περίπτωση της Ισπανίας! Η κάτοχος του τίτλου προκρίθηκε στους “8” την τελευταία στιγμή και με συνδυασμό αποτελεσμάτων (όπως και πέρυσι), έχοντας μόνο δύο νίκες σε έξι αγώνες. Έμοιαζε λοιπόν να είναι το εύκολο θύμα κόντρα στην (αήττητη) Σερβία. Η θεωρία πάντως δεν είχε καμία σχέση με την πράξη. Η Ισπανία νίκησε τη Σερβία 78-64, αφού κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια (μάζεψε 16 περισσότερα ριμπάουντ και έβαλε 23 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες) και ξέφυγε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά (67-48 στο 33′).

Αντίπαλος της Ισπανίας στον αυριανό ημιτελικό θα είναι η διοργανώτρια Λετονία, που ύστερα από τρεις διαδοχικές ήττες στη δεύτερη φάση νίκησε εύκολα τη Γερμανία 53-39, κι ας μην σκόραρε καθόλου στα τελευταία τρία λεπτά. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι μάζεψε 19 ριμπάουντ παραπάνω, πέτυχε 16 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και στο 26′ ξέφυγε με 39-22 χάρη σε ένα σερί 13-0. Οι Λετονοί ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο (53-29 στο 37′) και strautinsπανηγύρισαν την είσοδο στην τετράδα της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε επίπεδο παίδων.

Ακάθεκτοι Γάλλοι και Τούρκοι

Στο μεταξύ, οι περίπατοι της Γαλλίας στο Ευρωμπάσκετ Παίδων καλά κρατούν! Οι “μπλε” διέλυσαν τη Βοσνία 82-52 και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους “4”, παραμένοντας παράλληλα αήττητοι σε επτά αγώνες. Η αντίσταση της Βοσνίας διήρκεσε περίπου 13 λεπτά, μέχρι το σημείο που προηγήθηκε δηλαδή 30-23. Στα επόμενα 27 λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 59-22 υπέρ της Γαλλίας, η οποία εκτόξευσε τη διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου χάρη σε ένα σερί 15-0, μάζεψε συνολικά 33 περισσότερα ριμπάουντ (25 επιθετικά), έβαλε 22 πόντους από αυτά και εκδήλωσε συνολικά 20 επιθέσεις παραπάνω.

Στους “4” η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Τουρκία, η οποία είδε μία διαφορά 21 πόντων να μειώνεται στους 4, στο τέλος όμως λύγισε την Ιταλία με 82-73. Οι Τούρκοι έκαναν 21 λάθη (και δέχτηκαν 25 πόντους από αυτά), έχασαν 13 βολές, france u16στα τελευταία 5 λεπτά όμως κατόρθωσαν να επαναφέρουν την τάξη.

Σώθηκαν Ρώσοι, Κροάτες και Λιθουανοί

Στους αγώνες για τις θέσεις 9-16, η Ρωσία νίκησε σχετικά εύκολα τη Φινλανδία 72-61 και εξασφάλισε τη σωτηρία της, κάτι που έκανε και η Λιθουανία, η οποία συνέτριψε τη Δανία 88-62. Η “Λιέτουβα” κυριάρχησε από νωρίς στο παρκέ, ξέφυγε με 18-4 στο 8′ και έφτασε εύκολα στη νίκη, σημειώνοντας 27 πόντους από τα ισάριθμα λάθη των Δανών. Πολύ ανώτερη ήταν και η Κροατία στον αγώνα με την Ουκρανία, την οποία συνέτριψε 75-49 και έδωσε ραντεβού με την ελληνική ομάδα για τις θέσεις 9-12.