Με την άμυνα “σκόρπισε” και την Ισλανδία η εθνική Νέων Ανδρών…

Ο τραυματισμός του Κώστα Αντετοκούνμπο φάνηκε να επηρρεάζει τους Έλληνες παίκτες της εθνικής νέων ανδρών στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι τους στην Κρήτη. Η Ισλανδία με τα τρίποντα και τους αιφνιδιασμούς, έδειξε ικανή να προσγειώσει απότομα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που όμως αντέδρασε. Με “όπλο” την άμυνα και την πίεση στους αντιπάλους, η εθνική νέων Ανδρών “σκόρπισε” και την Ισλανδία (71-54) στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του Διεθνούς Τουρνουά που φιλοξενείται στην Κρήτη.

Σουτ τριών πόντων και αιφνιδιασμός, ο τρόπος του παιχνιδιού της Ισλανδίας ουσιαστικά, ήταν τα στοιχεία που της επέτρεψαν να πάρει το προβάδισμα στον αγώνα (10-6, 4’) και να το διατηρήσει σε σχεδόν όλη την πρώτη περίοδο. Η Ελλάδα έδειχνε να μην πατάει καλά στα πόδια της, εικόνα που όμως ανατράπηκε στη δεύτερη περίοδο.

Η αρχή έγινε από την καλύτερη άμυνα και την πίεση με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να αναζητά λύσεις μετά και τον τραυματισμό του Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν θα μπορέσει να ενισχύσει την ομάδα στη διοργάνωση. Η πίεση απέδωσε καρπούς, η Ελλάδα διεκδίκησε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα τα ριμπάουντ και το 21-16 (12’) έγινε 29-38 στο ημίχρονο με ένα επιμέρους 22-6 για την ελληνική ομάδα.

Η Εθνική Νέων έδειχνε να έχει βρει ρυθμό και το πιστοποίησε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα παρέμεινε η βάση με τους Μουράτο, Κόνιαρη, Φλιώνη να κάνουν εξαιρετική δουλειά στην περιφέρεια και τη διαφορά να φτάνει στο +19 (35-54, 25’45’’). Οι Ισλανδοί μείωσαν (42-57, 28’25’’) και πλησίασαν ακόμη περισσότερο στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (49-61, 33’30’’). Και ακόμη περισσότερο πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης (53-63).Η ελληνική ομάδα απάντησε με ένα 6-0 (53-69, 38’) με τον αγώνα να τελειώνει 54-71.

Αύριο στις 21.00 στα Χανιά, Ελλάδα-Ισπανία και στις 19.00 Ισλανδία-Ιταλία.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χριστινάκης, Καρανικόλα

Δεκάλεπτα: 16-16, 13-22, 44-60, 54-71

Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον Χ. 9, Χέρμανσον Α, Γκούντμουντσον 11, Βίγκνισον, Πάλσον 9, Θόρμπγιαρναρσον 5, Γιόνσον 3, Στέφανσον 7, Χάλντορσον 4, Γκίλφανσον 6, Κρίστιανσον

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Μιλεντίγιεβιτς 10, Κόνιαρης 6, Φλιώνης 13, Καρράς 9, Σκουλίδας 7, Δίπλαρος 1, Αγραβάνης 1, Χρηστίδης 7, Μουράτος 13, Παπαδάκης 2, Τάταρης 2