ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΑΙΔΩΝ: Πρώτη νίκη για Πανιώνιο και Άρη, αήττητη η Ακαδημία

Την πρώτη τους νίκη στο πλαίσιο των αγώνων της τελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, που διεξάγεται στα Τρίκαλα πέτυχαν Πανιώνιος και Άρης, αήττητη συνεχίζει η Ακαδημία Αθηνών.

panivnios_ofi_paidwnΟ Πανιώνιος νίκησε τον ΟΦΗ με 47-58 πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα.

Στο ντέρμπι της ημέρας,  η Ακαδημία Αθηνών μετά από ένα συναρπαστικό και αμφίρροπο αγώνα επικράτησε με 60-50 του Προμηθέα. Πλέον η ομάδα του Κώστα Παταβούκα προβάλει ως το πρώτο φαβορί  αφού είναι η μόνη αήττητη στο τουρνουά.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (26-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ακαδημία Αθηνών με πρωταγωνιστές τους Προίσκο και Αρσενόπουλο κατάφερε να πάρει προβάδισμα +7 (48-41 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας προσπάθησε να κάνει και πάλι την ανατροπή αλλά έδειξε να μείνει από λύσεις και δυνάμεις. Έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 60-50.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης σαφώς επηρεασμένη μετά την ήττα στην πρεμιέρα του τουρνουά ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση. Ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τα ηνία στο σκορ (18-13). Στην συνέχεια όμως ο Πανιώνιος με όπλο την άμυνα του κυριάρχησε και έφτασε σχετικά εύκολα στην νίκη με 47-58.

Πρώτη νίκη και για τον Άρη και μάλιστα με ιδιαίτερη άνεση. Οι Θεσσαλονικείς μετά το… έμφραγμα της πρεμιέρας, “σκόρπισαν” την Ασπίδα Ξάνθης με 74-49 στο πλαίσιο των αναμετρήσεων του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων, που διεξάγεται στα Τρίκαλα.

Ο Άρης είχε πολύ καλή απόδοση στην άμυνα και κατάφερε να προηγηθεί από την αρχή της αναμέτρησης δείχνοντας ότι ξεπέρασε την ήττα-σοκ στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Το τελικό 49-74 ήρθε φυσιολογικά παρά την φιλότιμη προσπάθεια της Ασπίδας Ξάνθης να μειώσει την εις βάρος της διαφορά.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Ακαδημία Αθηνών! Η ομάδα του Κώστα Παταβούκα επικράτησε στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Προμηθέα Πάτρας με 60-50 και είναι μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, φαντάζοντας πλέον ως το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στο πρώτο μισό της αναμέτρησης(26-27). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ακαδημία Αθηνών με πρωταγωνιστές τους Προίσκο και Αρσενόπουλο κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (48-41 στο 30΄), ενώ ο Προμηθέας αντέδρασε στην τελευταία περίοδο. Αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή που κυνηγούσε, διότι έδειξε να μείνει από λύσεις και δυνάμεις. Έτσι ήρθε φυσιολογικά το τελικό 60-50.