Στην παράταση νίκησαν οι Εφηβοι, προκρίθηκαν στους «4»

Η Ελλάδα νίκησε στην παράταση την Λιθουανία 70-66 και προκρίθηκε στους “4” του Eurobasket των Εφήβων, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο (3/08, 21:15) την αήττητη Ισπανία.

Η Εθνική έστω και αν λαχτάρησε κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση, σ΄ενα παιχνίδι το οποίο το άγχος ήταν εμφανές, κάτι που έφερε και τη μεγάλη αστοχία και από τις δύο πλευρές,  όμως το ματς ήταν συγκλονιστικό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς οι αστοχία και για τις δύο ομάδες ήταν έντονη, οι Λιοθουανοί είχαν 4/20 σουτ, ενώ αντίστοιχα η εθνική είχε  7/29 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάλιστα, η το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν ακόμα χειρότερο καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο για το καλάθι, ενώ πιο συγκεκριμένα από το 7 έως το 15′ η εθνική ομάδα δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ!  Ο Σταυρακούκας ήταν αυτός που έσπασε το αρνητικό σερί καθώς με τρίποντο έφερε μπροστά την εθνική ομάδα (17-16 στο 16΄), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου ένα λάθος στην επαναφορά έδωσε το δικαίωμα στους Λιθουανούς να πάνε στα αποδυτήρια με το +5 (26-21).

Η Ελλάδα στην πορεία ανέβασε λίγο τα ποσοστά της, σημειώνοντας 21 πόντους καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί με 30-28 στο 17′ και με 49-42 στο 24΄ πριν κολλήσει τελείως στην επίθεση. Η Λιθουανία έτρεξε σερί 8-0 από εκεί και πέρα, προηγήθηκε με 54-51 στο 38′, στο τέλος όμως ο Μαρτσιουλιόνις τα έκανε θάλασσα. Ο Ρογκαβόπουλος μείωσε 54-53 στα 39΄΄ πριν από το τέλος, οι Λιθουανοί πήγαν στη γραμμή των βολών (55-53) και ο Έλληνας παίκτης οδηγήθηκε ξανά στις βολές στέλνοντας το ματς σι στην παράταση (55-55).

Εκεί η Ελλάδα είχε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε τα «νεκρά» διαστήματα της Εθνικής, προηγήθηκε με 55-53 με 1/2 βολές του Μαρτσιουλιόνις στα 19.7″ και ο Ρογκαβόπουλος έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί ο 18χρονος άσος έκανε το 66-69 για την Ελλάδα με 2/2 βολές στο 20.2″ για το τέλος. Ακολούθησε γρήγορο φάουλ του Καράμπελα στον Τουμπέλις και 0/2 βολές για τον Λιθουανό! Ο Νικολαϊδης κέρδισε φάουλ κι ανέβασε τη διαφορά στο +4 από τη γραμμή των βολών που έφτασε στη νίκη με 66-70 και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 (κ.α.), 66-70.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γκαϊνταμαβίτσιους): Ρίμκους 8, Μαρτσιουλιόνις 4 (0/13 σ.), Καντσλέρις, Κρεϊσμόντας 8, Τουμπέλις 23 (8/13 δ., 1/5 τρ., 4/10 βολές, 20 ρ., 2 κλ., 7 τάπ.), Σινταρεβίτσιους 14 (2 τρ., 6 ασ.), Ναρουσεβίτσιους, Βαϊστάρας 5, Σιμόνις 4, Γερμολάγεβας.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10 (2/12 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8 (4/12 σουτ), Νικολαΐδης 9 (4/13 σουτ), Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 25 (6/16 δ., 2/9 τρ. 7/8 βολές, 15 ρ., 3 ασ., 2 κλ.), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6 (3/12 σ.), Σταυρακούκας 3 (1), Τσάμης 4 (8ρ. 3ταπ).