ael-foinikasΧωρίς νικητή έληξε το το φιλικό που διεξήχθη στο κλειστό του Αγίου Θωμά, ανάμεσα στον Φοίνικα και την ΑΕΛ καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 68-68.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο καθ’ όλη τη διάρκειά του ο Φοίνικας προηγήθηκε με 13-8 στο 8′, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ απάντησε με σερί 7-0 προηγήθηκε με 13-15 στο 9′, ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 24-9 στο 15′ και 27-21 στο 17′. Ο Φοίνικας μείωσε στο 19′ σε 26-27 για να κλείσει το πρώτο  ημίχρονο με την Α.Ε.Λ. μπροστά στο σκορ με διαφορά 2 πόντων (29-31).

Οι «βυσσινοί» κρατούσαν το προβάδισμα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (36-41 στο 25′). Ο Φοίνικας στο 27′ πέρασε μπροστά στο σκορ με 42-41, ενώ προηγήθηκε με 48-46 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Μηλιώνης και Βογιατζής με συνεχόμενα τρίποντα  έκαναν επί μέρους 15-7  δίνοντας στο 34′ ξανά προβάδισμα στην ΑΕΛ (55-61_. Ο Φοίνικας αντέδρασε και πήρε εκ νέου “κεφάλι” στο σκορ με 66-63 στο 38′. Η συνεχιζόμενη αστοχία των παικτών του Φοίνικα στις βολές (ο οποίος έχει μόλις 36% στις βολές 13/36), αλλά και το άστοχο σουτ των παικτών της Α.Ε.Λ. στην τελευταία επίθεση του αγώνα έφερε το τελικό 68-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 29-31, 46-46, 68-68
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ.: (Λιάγκας) Βλαχούλης 4, Αθανασόπουλος 7, Ακρίβος, Παπαχρήστος 9, Γοργόλης 12 (3), Γκαγκανάσιος 10, Λεπενιώτης 4, Περρωτής 7, Σαριμπαλίδης 11 (3), Τσούμας, Θεοδοσίου 2, Τσιαμπαλής 2.
Α.Ε.Λ.: (Παπαδόπουλος) Βογιατζής 14 (4), Τσιλούλης 7 (1), Κονδυλόπουλος 2, Γκανέτσας 8 (1), Αποστολάκης 9, Καρπούζας 2, Τσούτσος 6, Κόκκας 2, Κορκόβελος 2, Μηλιώνης 16 (4).