billisΗ Ελλάδα έπαιζε για την παραμονή της ουσιαστικά από την πρώτη ημέρα του Ευρωμπάσκετ U20, δηλαδή μετά την ήττα από τη Λετονία. Όταν όμως χάνει ακόμα και από την Πολωνία (71-80 στην παράταση), μία ομάδα που είχε ηττηθεί στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια της με 26 πόντους διαφορά μ.ό., τότε μάλλον θα πρέπει να φαντάζει αναπόφευκτο αυτό που δεν έχει συμβεί ποτέ στο παρελθόν σε Εθνική Νέων, Εφήβων ή Παίδων: ο υποβιβασμός στη δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης.

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου (23π.) και ο Μιχάλης Λιάπης (17π., 8ρ.) ήταν πάλι οι μόνες σταθερές επιθετικές λύσεις της ελληνικής ομάδας, ωστόσο ο πρώτος έχασε το λέι-απ της νίκης στο τέλος της κανονικής διάρκειας και ο δεύτερος μία κρίσιμη ελεύθερη βολή 13,9΄΄ πριν από τη λήξη, με το σκορ 65-63. Υπό φυσιολογικές συνθήκες βέβαια η Εθνική δεν θα έπρεπε να έχει ανάγκη αυτούς τους πόντους, μιας και είχε το προβάδισμα επί 38 λεπτά αλλά κατάφερε να πετάξει στα σκουπίδια διαφορά 16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και επτά πόντων στα τελευταία 81 δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα!

Καλό ξεκίνημα, αλλά…

Η Εθνική ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ξέφυγε με 27-13 στο 15′ χάρη σε ένα επιμέρους 17-3 και λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (35-19 στο 19′), κλείνοντας τελικά το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων. Όσο προχωρούσε το ματς όμως, τα προβλήματα της Ελλάδας άρχισαν να γίνονται ολοένα και πιο έντονα. Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (13), η αστοχία στα μακρινά σουτ (2/15 τρίποντα συνολικά), σε συνδυασμό με τα τρίποντα του Νίζιολ (13 πόντους πέτυχε στην τρίτη περίοδο), έβαλαν τους Πολωνούς στη διεκδίκηση της νίκης.

Η Πολωνία έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους στο 25′ (42-38) και στο 31′ προηγήθηκε για πρώτη φορά με ένα σερί 10-0 (49-50). Σε εκείνο το σημείο του αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε κάποιες σημαντικές άμυνες, βρήκε διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι και με ένα σερί 8-0 ξέφυγε πάλι 61-52, δείχνοντας να “καθαρίζει” το ματς. Οχι όμως τόσο γρήγορα. Παρότι 1΄21΄΄ πριν από τη λήξη η Ελλάδα προηγήθηκε 64-57 με γκολ-φάουλ του Λιάπη, η Πολωνία κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με πέντε σερί πόντους από τον Νίζιολ και τις ελεύθερες βολές του Τζιέρτζακ 9΄΄ πριν από τη λήξη.

Τα λάθη έκαναν την εμφάνιση τους

Στο έξτρα πεντάλεπτο απλά τίποτα δεν πήγε καλά. Η Ελλάδα είχε μόνο 7 λάθη μέχρι το 29′ αλλά υπέπεσε σε 10 στα τελευταία 16 λεπτά της αναμέτρησης, εκ των τα τρία τα έκανε στην παράταση. Το ένα πιο κρίσιμο από το άλλο. Κάπως έτσι η Ελλάδα ηττήθηκε για τέταρτη φορά σε πέντε αγώνες και χρειάζεται πια νίκες στα επόμενα δύο παιχνίδια με τη Σλοβενία και τη Βοσνία για να συνεχίσει στις θέσεις 13-16. Φυσικά η ήττα από την Πολωνία δεν ισοδυναμεί με υποβιβασμό, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις δεν μπορείς να ελπίζεις σε κάτι καλύτερο…

ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ 71-80 (παρ.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 35-23, 49-46, 65-65 (κ.α.), 71-80
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης, Λιάπης 17 (2τρ., 8ρ.), Κώττας, Χριστοδούλου 23 (10/19σ.), Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 7, Θεοδώρου 8, Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 4, Σταμάτης 6, Σπυρόπουλος 4.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Νιεντμπάλσκι): Νίζιολ 22 (3), Κομοπάτσκι 3, Τσοσνόφσκι, Βαντόφσκι 12 (1), Τζιέρζακ 12, Γέσκε 8 (18ρ., 6ασ.), Βιτλίνσκι 23 (9/13σ., 2τρ., 7ρ.), Στάβιακ, Προύεφερ.