Euro U20 (θέσεις 1-12): Ακάθεκτο το Βέλγιο!

kestelootΗ… τρελή πορεία του Βελγίου στο Ευρωμπάσκετ U20 του Λινιάνο Σαμπιαντόρο καλά κρατεί! Η ομάδα του Πολ Βερβάεκ νίκησε εύκολα το Ισραήλ 79-68 και ενίσχυσε ακόμα περισσότερο τις ελπίδες του για την οκτάδα της διοργάνωσης. Παρότι έκανε 22 λάθη, το Βέλγιο μάζεψε 13 περισσότερα ριμπάουντ και δεν δυσκολεύτηκε να ελέγξει απόλυτα το ματς στο δεύτερο ημίχρονο (το Ισραήλ δεν έριξε σε κανένα σημείο τη διαφορά κάτω από τους οκτώ πόντους), με την τριάδα Λεκόντ-Κέστελουτ-Μπάκο να συνδράμει 64 πόντους και 31 ριμπάουντ!

Στο μεταξύ, η Σερβία βρίσκεται ήδη στους “8” (η τρίτη ομάδα μετά την Ισπανία και την Τουρκία)! Η ομάδα του Βλάντιμιρ Τζόκιτς κατέβαλλε την οικοδέσποινα Ιταλία με 67-61, καθώς τελείωσε το ματς με 13-2 στα τελευταία 5 λεπτά, κάνοντας μάλιστα 5 κλεψίματα (από τα 14 που είχε συνολικά στο παιχνίδι) στα τελευταία τρία! Με αυτή τη νίκη οι Σέρβοι προκρίθηκαν μαθηματικά στην οκτάδα, ενώ ένα καλό βήμα προς αυτή την κατεύθυνση έκανε και η Γαλλία. Παρότι σούταρε με 26,9% εντός πεδιάς και έκανε 21 λάθη, η Γαλλία βρήκε τρόπο να καταβάλλει τη Λετονία με 57-50. Ας είναι καλά τα 24 επιθετικά peterkaριμπάουντ που μάζεψε και η σκληρή άμυνα της, η οποία δεν επέτρεψε στους Λετονούς να σκοράρουν στα τελευταία δύο λεπτά…

6ος όμιλος: Μεγάλη νίκη οι Τσέχοι

Ιδανικό ξεκίνημα στη δεύτερη φάση πραγματοποίησε η Τσεχία μετά την εύκολη και πειστική νίκη επί της Λιθουανίας με 79-69. Οι Τσέχοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ χάρη σε ένα σερί 13-0 στην πρώτη περίοδο και δεν απειλήθηκαν μέχρι τέλους (προηγήθηκαν και 74-56 στο 38′), εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο την κάκιστη άμυνα των Λιθουανών στο τρανζίσιον. Η “Λιέτουβα” υπέπεσε συνολικά μόνο σε 12 λάθη, ωστόσο “κατάφερε” να δεχτεί 22 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο!

Ισοπεδωτική ήταν η Ισπανία στον πρώτο της αγώνα για τη δεύτερη φάση, καθώς διέλυσε τη Γερμανία 75-40 και εξασφάλισε από σήμερα μία θέση στους “8”! Η “φούρια ρόχα” είχε 12/28 τρίποντα, μάζεψε 12 ριμπάουντ παραπάνω, έκλεψε 15 φορές τη μπάλα και υποχρέωσε τη Γερμανία σε 26 λάθη, emircan kosutβάζοντας μάλιστα 25 εύκολους πόντους από αυτά. Αν έλειπε και το διάστρεμμα του Γκερέρο, τότε οι Ισπανοί θα είχαν ένα ιδανικό απόγευμα…

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου η Ουκρανία όχι απλά κόντραρε την Τουρκία, αλλά έμοιαζε ικανή και για τη μεγάλη έκπληξη. Μέσα σε λίγα λεπτά όμως τα πάντα άλλαξαν. Η Τουρκία μετέτρεψε το 40-49 (26′) σε 76-54 (38′) με ένα ασύλληπτο επιμέρους 36-5 σε 12 λεπτά και νίκησε εύκολα 79-62 τους Ουκρανούς, σημειώνοντας 58 από τους 79 πόντους της μέσα από τη ρακέτα! Πρωταγωνιστής ο γίγαντας Εμιρκάν Κοσούτ, που έκανε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση στο Ευρωμπάσκετ.