Euro U20 (θέσεις 13-20): Ζορίστηκαν οι Σλοβένοι

nikolicΗ Σλοβενία τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Βοσνία, αλλά στο τέλος κατόρθωσε να επικρατήσει με 63-59 στον πρώτο αγώνα του “ελληνικού” ομίλου για τις θέσεις κατάταξης του Ευρωμπάσκετ Νέων. Οι Σλοβένοι δεν μπόρεσαν ποτέ να ξεφύγουν στο δεύτερο ημίχρονο πάνω από 8 πόντους διαφορά, ωστόσο το σερί 9-0 που έκαναν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αποδείχθηκε καθοριστικό στην εξέλιξη του ματς.

7ος όμιλος: Έκπληξη από τους Βρετανούς, εύκολα οι Ρώσοι

Η Μεγάλη Βρετανία μπέρδεψε από το πρώτο κιόλας παιχνίδι τον 7ο όμιλο! Η βρετανική ομάδα (στην οποία ασίσταντ κόουτς είναι και ο Ελληνας Ανδρέας Καπούλας) νίκησε την Κροατία 68-64, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα επί σχεδόν 36 λεπτά. Στο άλλο παιχνίδι δεν υπήρξε καν υποψία έκπληξης, αφού η Ρωσία έβαλε 11/22 τρίποντα, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τη Βουλγαρία 84-61, κυριαρχώντας σε κάθε τομέα του παιχνιδιού.