Euro U20 (θέσεις 13-20): Υποβιβάστηκε η Κροατία!

viktorovΑυτό κι αν είναι σοκ. Τέσσερα χρόνια μετά το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ Παίδων και δύο μετά το αργυρό στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων, η γενιά των 95άρηδων Κροατών υποβιβάστηκε στη 2η κατηγορία της Ευρώπης! Τόσο σημαντική αποδείχθηκε η απουσία των Χεζόνια, Φιλίποβιτς για την Κροατία, η οποία παρατάχθηκε και χωρίς τους Γκάμπριτς, Ζγκάνετς στον αγώνα-τελικό με τη Ρωσία, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με κατεβασμένα τα χέρια (83-71).

Η Ρωσία, από τη μεριά της, θα συνεχίσει να μάχεται για την παραμονή, όπως και η Μεγάλη Βρετανία μετά την επιβλητική νίκη επί της Βουλγαρίας με 77-51. Οι Βρετανοί “άνοιξαν” το ματς χάρη σε ένα εντυπωσιακό σερί 23-0 από το 7′ έως το 15′ και ξέφυγαν ακόμα και με 29 πόντους διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο. Η Βουλγαρία, από την άλλη, υποβιβάστηκε και αυτή στη δεύτερη κατηγορία.

8ος όμιλος: Εξακολουθεί να ελπίζει η Βοσνία

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Βοσνία μέχρι να φτάσει στη νίκη επί της Πολωνίας με 66-62 και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση των αγώνων κατάταξης του Ευρωμπάσκετ U20. Παρά την απουσία του καλύτερου σκόρερ της (Μπούζα), η Βοσνία έλεγξε απόλυτα το ματς, ξέφυγε με 50-28 στο 25′ και με 6,5 λεπτά να απομένουν προηγούνταν ακόμα με 63-42. Κάπου εκεί… ο διακόπτης έκλεισε.

Η Πολωνία έτρεξε ένα σερί 18-0, με τους Βιτλίνσκι, Νίζιολ (οι χθεσινοί δήμιοι της Ελλάδας) να σημειώνουν τους 16 πόντους, και αίφνης το σκορ έγινε 63-60. Λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε και στους δύο πόντους (62-64), μέχρι που ο Ζαχίραγκιτς έβαλε το καθοριστικό καλάθι και η Βοσνία κατάφερε να σώσει την παρτίδα.