liapisTo… Grexit αποφεύχθηκε. Τουλάχιστον προς το παρόν. Η Εθνική Νέων είναι ακόμα “ζωντανή”, κι αυτό διότι έκανε την καλύτερη εμφάνιση της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λινιάνο Σαμπιαντόρο και νίκησε τη Βοσνία 75-56, καταφέρνοντας να καλύψει τη διαφορά των 15 πόντων που χρειαζόταν προκειμένου να έχει το πάνω χέρι στην πιθανή ισοβαθμία με την Πολωνία και τη Βοσνία.

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου ήταν ο μόνος που είχε διψήφιο αριθμό πόντων (12), ωστόσο οι διακριθέντες ήταν πολλοί για την ελληνική ομάδα, η οποία με αυτό το αποτέλεσμα απέκλεισε τη Βοσνία και πλέον περιμένει νίκη της Σλοβενίας (που προκρίθηκε μαθηματικά μετά τη νίκη της Ελλάδας) επί της Πολωνίας για να την ακολουθήσει στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16, όπου μόνο η 13η ομάδα θα καταφέρει να κρατηθεί στην πρώτη κατηγορία και την επόμενη χρονιά.

Δεν δέχτηκε πόντο επί 11,5 λεπτά!

Σε γενικές γραμμές η Ελλάδα ήταν όπως ακριβώς έπρεπε για ένα ματς-τελικό σαν αυτό. Είχε πάθος, ενέργεια, έπαιξε έξυπνα (πέτυχε 48 πόντους μέσα από τη ρακέτα) και προ πάντων περιόρισε τα λάθη και… έτρωγε σίδερα στην άμυνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε 21,3 λάθη κατά μέσο όρο στους πρώτους έξι αγώνες (1η σε όλο το τουρνουά), κόντρα στη Βοσνία όμως υπέπεσε μόνο billisσε 9 συνολικά και για πρώτη φορά στη διοργάνωση μοίρασε περισσότερες ασίστ (10). Η άμυνα, δε, ήταν υποδειγματική. Ώρες ώρες ασφυκτική.

Η Ελλάδα κράτησε τη Βοσνία χωρίς πόντο επί 11,5 λεπτά, τελείωσε τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 13-0 (αυτό πρέπει να είναι ρεκόρ σε επίπεδο Νέων) και με ένα σερί 17-0 μετέτρεψε το 15-19 σε 32-19 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Βόσνιοι έχασαν 19 συνεχόμενα σουτ σε αυτό το διάστημα και το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την εθνική ομάδα, η οποία δεν πέταξε αυτή τη φορά στα σκουπίδια το μεγάλο προβάδισμα της.

Το μεγάλο τρίποντο του Σταμάτη

Στο 25′ η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από το +20 (44-23), έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με την ίδια διαφορά (+21) και από εκείνο το σημείο και ύστερα έπαιζε ουσιαστικά για το +15. Παρά το διαφαινόμενο υποβιβασμό, η Βοσνία (χρειαζόταν μόνο νίκη για να ελπίζει σε πρόκριση) δεν τα παράτησε, έριξε τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους στο 35′ (59-49) και κρατούσε την Ελλάδα κάτω από το +15 μέχρι το 38′ (67-55). Τότε “καθάρισε” ο Σταμάτης.

Μετά το αποτυχημένο ζον-πρες των Βόσνιων και το κάρφωμα του Σπυρόπουλου, ο βραχύσωμος γκαρντ έκανε το σκορ 71-55 με λέι-απ και στην επόμενη φάση έβαλε το τρίποντο που έδωσε στην Ελλάδα “αέρα” 18 πόντων με 15,8΄΄ να απομένουν.

ΒΟΣΝΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 56-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 19-32, 32-53, 56-75
ΒΟΣΝΙΑ (Βίντατσιτς): Ζαχίραγκιτς 2, Ιβκοβιτς 9 (3), Γκάτσιτς 2, Μπούζα 15 (11ρ.), Γκάριτς 2, Μιλάνοβιτς 9, Λούζαϊτς 5 (1), Λόντσαρ 6 (7ρ.), Πόλουτακ 6 (7ρ.), Λάκιτς, Καραμάτιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης, Λιάπης 8 (1), Κώττας 8, Χριστοδούλου 12 (4/11β.), Πουλιανίτης 6, Χατζηνικόλας 9 (2τρ., 6ρ.), Θεοδώρου 6, Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής 8 (11ρ.), Σταμάτης 7 (1), Οικονομόπουλος, Σπυρόπουλος 8 (4/4δ.).