Euro U20 (1η ημέρα): Το πανόραμα της διοργάνωσης

israelu20Το Ισραήλ επιβεβαίωσε τη δυναμική του στον εναρκτήριο αγώνα του ομίλου της Ελλάδας. Παρά την επιπολαιότητα του (25 λάθη), το Ισραήλ νίκησε εύκολα τη Βουλγαρία χτίζοντας από το πρώτο ημίχρονο μία διαφορά 23 πόντων. Η Βουλγαρία κατόρθωσε να μειώσει μέχρι τους 6 πόντους τη διαφορά στο 32′, δεν απείλησε όμως περισσότερο, απέναντι σε μία ομάδα που μάζεψε 21 ριμπάουντ παραπάνω και είχε 26/40 δίποντα.

1ος όμιλος: Σωτήρας ο Φλακαντόρι, ιστορική νίκη το Βέλγιο

Παρ’ ολίγον να έχουν.. δράματα οι διοργανωτές στην πρεμιέρα τους. Η Ιταλία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά τελείωσε το ματς με σερί 7-0 (με ήρωα τον Φλακαντόρι και τα δύο διαδοχικά λέι-απ Italyu20του στο τελευταίο λεπτό) και νίκησε με 53-50 τους αυτόχειρες Κροάτες, που προηγήθηκαν με 50-46 με 1’17” να απομένει. Την πρώτη νίκη της ιστορίας του σε επίπεδο Νέων σημείωσε -έπειτα από 6 ήττες- το Βέλγιο, καταβάλλοντας τη Βοσνία με 59-51. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 19 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και παρότι ανησύχησαν στην τέταρτη περίοδο, όταν η διαφορά έπεσε στους τρεις, στάθηκε όρθιο, με τον Λεκόμτ να παίρνει την ομάδα στους ώμους του.

3ος όμιλος: Εύκολα Ισπανοί και Ουκρανοί

Η Ισπανία δυσκολεύτηκε ένα ημίχρονο αλλά ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για να την οδηγήσει στην εύκολη νίκη επί της Τσεχίας με 71-54. Ο Χουάν Ερνανγκόμεθ ήταν ο κορυφαίος της “φούρια ρόχα”, η οποία έκανε ένα επιμέρους 19-3 από το 28′ έως το 36′ και ξέφυγε με 20 πόντους διαφορά. Στο άλλο ματς ο Αντίποφ οδήγησε την Ουκρανία σε εύκολη νίκη επί της Πολωνίας 79-55, με την ομάδα του Βολοντίμιρ Κόβαλ να μαζεύει 26 ριμπάουντ παραπάνω και να κρατάει την αντίπαλο της στο 30,6% εντός πεδιάς. Οι Πολωνοί πέτυχαν μόνο 7 πόντους στα τελευταία 11,5 λεπτά του αγώνα! Μέχρι εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 50-48…

4ος όμιλος: Φθηνά τη γλίτωσαν Τούρκοι και Γερμανοί

Λίγο έλειψε να γίνει η Τουρκία το πρώτο θύμα μεγάλης έκπληξης στο Ευρωμπάσκετ. Η κάτοχος του turkeyu20τίτλου χρειάστηκε παράταση και ένα μακρινό σουτ του Τολγκά Γκετσίμ 2΄΄ πριν από τη λήξη για να νικήσει τη Μεγάλη Βρετανία (59-57), η οποία ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και προηγήθηκε με 53-48 στο 38‘, αλλά δεν σκόραρε εντός πεδιάς για τα επόμενα 5,5 λεπτά -συμπεριλαμβανομένης της παράτασης! Συγκλονιστικό ήταν και το άλλο ματς του 4ου ομίλου, στο οποίο η Γερμανία νίκησε τη Σλοβενία 68-63, αν και πέταξε στα σκουπίδια μία διαφορά 20 πόντων στα τελευταία 14 λεπτά (το 55-35 έγινε 63-63 στο 38′). Στο τέλος πάντως η “νατσιονάλμανσαφτ” ήταν πιο ψύχραιμη από τους Σλοβένους.