Eurobasket U18: Κατέρρευσαν σε πέντε λεπτά οι Έφηβοι

Ένα κακό πεντάλεπτο ήταν αρκετό για να κρίνει το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U18 του Βόλου. Η Σλοβενία κατόρθωσε να σημειώσει 24 πόντους μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, άνοιξε διάπλατα ένα πολύ κλειστό -μέχρι εκείνο το σημείο- παιχνίδι και νίκησε εύκολα την Ελλάδα 81-57 στον μικρό τελικό, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ο μαχητικός (πλην όμως πολύ άστοχος πάλι) Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ (14 πόντοι) και ριμπάουντερ (13) της Εθνικής, ενώ ο Βασίλης Σταυρακούκας (8 πόντοι) ξύπνησε στην τρίτη περίοδο την ελληνική ομάδα, πρόσκαιρα όμως. Η Σλοβενία ήταν η καλύτερη ομάδα στο παρκέ, κράτησε την Ελλάδα στο 28,1%, έβαλε 20 πόντους από τα 17 λάθη της Εθνικής και είχε υπερδιπλάσιους μέσα από την ρακέτα (42-20), αν και κοντύτερη. Επιπλέον, η ομάδα του Πέτερ Μαρκοβίνοβιτς είχε και τις καλύτερες μονάδες στο γήπεδο.

Ο Γκρέγκορ Γκλας έβαλε 20 πόντους με ποικίλους τρόπους, ο Ζίγκα Σάμαρ ναι μεν είχε 3/17 σουτ (και 0/8 στο πρώτο ημίχρονο), αλλά άγγιξε το δεύτερο του τριπλ-νταμπλ στο τουρνουά, ενώ οι Ροκ Νέμανιτς, Μάι Ντούσανιτς αποδείχθηκαν οι παίκτες που έκαναν την διαφορά. Αυτοί οι δύο προσέφεραν σχεδόν από το… πουθενά 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα στους Σλοβένους, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή τους στο κατάλληλο παιχνίδι.

Όλα αυτά συνέβησαν σε μία βραδιά που άρχισε ιδανικά. Η Εθνική έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, αφού προηγήθηκε με 9-2 στο 3ο λεπτό, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάστηκε περίπου 11,5 λεπτά για να σημειώσει καλάθι μετά το αρχικό 9-2, καθώς έχασε 18 συνεχόμενα σουτ και σκόραρε μόνο με ελεύθερες βολές από το 3’ έως το 15’! Κάπως έτσι οι Σλοβένοι ισοφάρισαν το σκορ στο 12’ (14-14) και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 14’ (15-16), δίχως πάντως να μπορέσουν να δημιουργήσουν μεγαλύτερη διαφορά από το +3 στο κακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η μεν Ελλάδα σούταρε με ποσοστό 23,3% και η αντίπαλός της με 31,6%.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Εθνική μπήκε όπως τελείωσε το πρώτο: χάνοντας το ένα σουτ μετά το άλλο. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου χρειάστηκε περίπου τέσσερα λεπτά για να σκοράρει και είδε την Σλοβενία να ξεφεύγει με 27-32, μέχρι να σπάσει το ρόδι ο Καράμπελας με τρίποντο. Αυτό το σουτ έμοιαζε σαν να γύρισε τον διακόπτη στην επίθεση για την ελληνική ομάδα, καθώς ο Σταυρακούκας έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα στις επόμενες επιθέσεις και η Ελλάδα ισοφάρισε (36-36) στο 25’. Η κακή άμυνα στο transition δεν άφησε όμως την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου να ελέγξει το ματς και στην τέταρτη περίοδο επήλθε η κατάρρευση.

Οι Σλοβένοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα ασύλληπτο σερί 15-0 σε λιγότερο από δυόμισι λεπτά, πέτυχαν 24 πόντους με 8/10 σουτ από το 30’ έως το 35’ και αίφνης το σκορ στον ηλεκτρονικό πίνακα έγινε 46-70! Έτσι απλά, το ματς τελείωσε. Μέσα σε πέντε σκάρτα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-26, 43-46, 57-81.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10 (4 κλεψίματα), Κουρτίδης 3, Καράμπελας 8, Νικολαΐδης 6 (1/7 σουτ), Κλωνάρας, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 14 (4/16 σουτ, 13 ριμπάουντ), Ματσάγγος, Καλόγηρος 2, Κάδρας 4, Σταυρακούκας 8, Τσάμης 2 (8 ριμπάουντ).

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μαρκοβίνοβιτς): Πράλιακ, Σάμαρ 8 (3/17 σουτ, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Πρέπελιτς 6 (14 ριμπάουντ), Γκλας 20 (5/11 σουτ), Νέμανιτς 17 (4 κλεψίματα), Κμέτιτς, Στάβροβ 5, Στσούκα 1, Μάλοβτσιτς 4, Ντούσανιτς 18 (8/12 σουτ, 12 ριμπάουντ), Μπάμπσεκ Βρέτσκο 2.