Eurobasket U20: Ισπανία – Ισραήλ στον τελικό, στην 2η κατηγορία η Σερβία!

Η τρελή πορεία του Ισραήλ δεν σταμάτησε ούτε στον ημιτελικό του Eurobasket Νέων που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ. Σε ένα παιχνίδι που περιείχε 18 αλλαγές προβαδίσματος μέχρι το 32’, οι οικοδεσπότες έκαναν το καθοριστικό ξέσπασμα στο κατάλληλο χρονικό σημείο, έτρεξαν ένα σερί 15-0 από το 32’ έως το 36’ και επικράτησαν τελικά με 81-70 της Γαλλίας, παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τον τελικό, ενώπιον του ενθουσιώδες κοινού στην ασφυκτικά κατάμεστη Σλόμο Γκρουπ Αρίνα.

Ο 18χρονος Ντένι Αβντίγια, το παιδί-θαύμα του ισραηλινού μπάσκετ, τα έκανε πάλι όλα στο γήπεδο και ήταν ο παίκτης που έλαμψε περισσότερο από κάθε άλλον στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά. Με τον φόργουορντ της Μακάμπι Τελ Αβίβ σε καταπληκτική βραδιά, το Ισραήλ ξεπέρασε το αρχικό 11-0 σερί των Γάλλων στα πρώτα δύο λεπτά, ισορρόπησε το ματς και ξέφυγε με 68-57 στο 36’ χάρις στο καθοριστικό 15-0.

Η ανωτερότητα της Ισπανίας ήταν εμφανής στον πρώτο ημιτελικό. Η ομάδα του Χοακίν Πράδο δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ωστόσο έκανε ένα ξέσπασμα στις αρχές του δεύτερου και νίκησε εύκολα την Γερμανία 80-62, επιστρέφοντας στον τελικό έπειτα από τρία χρόνια, για να διεκδικήσει το τρίτο χρυσό μετάλλιο της σε επίπεδο Νέων. Οι Ισπανοί ξέφυγαν για πρώτη φορά στο 24’ με 52-42 και δεν άφησαν ποτέ τους Γερμανούς να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο από εκεί και πέρα, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια (46-33 τα ριμπάουντ, 46-26 οι πόντοι μέσα από την ρακέτα) και έχοντας σε καλή μέρα τα αστέρια τους, τον Αλοθέν και τον Μαρτίνεθ.

Υποβιβάστηκαν για πρώτη φορά οι Σέρβοι!

Αρνητική ιστορία έγραψε στο Ραμάτ Γκαν η Σερβία. Η ομάδα του Ολιβερ Πόποβιτς (παλιού παίκτη του Αμαρουσίου) έγινε η πρώτη εκπρόσωπος του σερβικού μπάσκετ που υποβιβάστηκε στην 2η κατηγορία, παρότι κατά τα 8/12 αποτελείται από τους παίκτες που κατέκτησαν το 2017 το Eurobasket U18! Κι όμως, στο Ισραήλ ήταν πάλι απογοητευτική, αφού στον αγώνα ζωής ή θανάτου για τις θέσεις 13-16 η Ιταλία την διέσυρε 86-63, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ζωντανή έμεινε προς το παρόν και η Πολωνία, η οποία επιβλήθηκε εύκολα με 82-68 της Λετονίας στον άλλον αγώνα για τις θέσεις 13-16. Οι Πολωνοί σούταραν με 51,8% και είχαν επί 40 λεπτά το προβάδισμα, στέλνοντας τους Λετονούς στην 2η κατηγορία.

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8, καθώς η Λιθουανία έβλεπε την πλάτη της Κροατίας επί 3929’’, στο τέλος όμως πήρε τη νίκη με 94-93, ανατρέποντας διαφορά επτά πόντων στα τελευταία 41 δευτερόλεπτα! Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 93-86, πριν βάλει 3/3 βολές ο Σαργκιούνας, ακολουθήσει γκολ-φάουλ του Βελίτσκα (ύστερα από κλέψιμο στην επαναφορά) και 2/2 βολές του Ουλέτσκας με 3,4’’ να απομένουν, κι ενώ είχε προηγηθεί άστοχο σουτ του Γιορντάνο και φάουλ του Μπάγιο στην διεκδίκηση του ριμπάουντ. Στον άλλον αγώνα για τις θέσεις 5-8 η Τουρκία κυριάρχησε πλήρως μετά το κακό ξεκίνημα (15-26 στο 9’) και σάρωσε την Μεγάλη Βρετανία 104-87, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο.

Τέλος, στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 9-12, η Ουκρανία ήταν πολύ καλύτερη και νίκησε εύκολα το Μαυροβούνιο 72-58, με τους Βοϊνάλοβιτς και Σάνον να είναι για μία ακόμη φορά οι κορυφαίοι παίκτες.

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας:

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Ισπανία – Γερμανία 80-62 (Αλοθέν 18, Μαρτίνεθ 18π., 13ρ. – Βρτσιτς 11, Μάτισεκ 11)
Γαλλία – Ισραήλ 70-81 (Μπεϊχούρστ 16π., 4κλ. – Αβντίγια 26π., 11ρ., 5κλ., 3κ., Αλμπερ 20)

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

Κροατία – Λιθουανία 93-94 (Μπάγιο 24π., 10ρ., Πάλοκαϊ 20 – Κόζις 17, Βασιλιάουσκας 17)
Τουρκία – Μ. Βρετανία 104-87 (Μουσταφά 19, Ακάι 17 – Ράουντ 30π., 8/11τρ., Χένρι-ΜακΚάλα 23)

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

Ουκρανία – Μαυροβούνιο 72-58 (Βοϊνάλοβιτς 21, Σάνον 19 – Ντρόμπνιακ 12)
Σλοβενία – Ελλάδα 80-89 (Κλάβτσαρ 19 – Καλαϊτζάκης Γ. 23π., 10ρ., 11ασ., Μωραΐτης 12π., 7ρ., 8ασ.)

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Πολωνία – Λετονία 82-68 (Κολέντα 20π., 6ασ., 8λ., Σλατσέτκα 17 – Ατελμπάουερς 22)
Ιταλία – Σερβία 86-63 (Στεφανίνι 27, Παγιόλα 19π., 8/11σ., 4κλ. – Πετσάρσκι 15)