Έτρεχε με 117 το Αιγάλεω στο Κύπελλο ΕΣΚΑ

Επίδειξη δύναμης έκανε το Αιγάλεω στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς, καθώς νίκησε εύκολα την Πεντέλη 117-101 στο Κύπελλο ΕΣΚΑ.

Το “Σίτι” δημιούργησε από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά στο σκορ και την ανέβασε πάνω από τους 20 στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας με άνεση στη νίκη. Οι Πολυτάρχου (23π.), Κουκάς (20π.), Μαχαίρας (20π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Αιγάλεω, το οποίο είχε άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

«Διανύουμε μια δύσκολη εποχή αφού λόγω υγειονομικών συνθηκών δεν μπορούμε να έχουμε τη στήριξη του κόσμου, κάτι που ευελπιστώ να αλλάξει σύντομα», δήλωσε ο Μιχάλης Καρασταμάτης. «Όσον αφορά το ματς, κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση επιθετικά, καθώς πέτυχαμε +100 πόντους, αλλά και τον στόχο μας που είναι η νίκη σε κάθε μας εμφάνιση».

ΑΙΓΑΛΕΩ – ΠΕΝΤΕΛΗ 117-101
Διαιτητές: Αποστολίδης, Μπούκας
Δεκάλεπτα: 35-26, 65-46, 89-74, 117-101
Αιγάλεω (Ζαβός): Αγγελόπουλος 12 (1), Κουκάς 20 (3), Γασπαράτος, Καράμπουλας 16 (1), Πολυτάρχου 23 (3τρ., 7ασ.), Πετροδημόπουλος 10 (1), Καρασταμάτης 10 (1), Παπαδολιάς 4, Μόρφος 2, Μουλάς 7, Μαχαίρας 20.
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Τσακίρης 6 (2), Γιαννίκος 4, Γραμματικός 16 (4), Νάσσης 3 (1), Καστανιώτης 9 (1), Νικολακόπουλος 15 (2), Ματζιώρης 18 (1τρ., 7ρ.), Ιωάννου 15 (2), Ψαρόπουλος 15 (5).