Αιγάλεω – Πανιώνιος 86-97: Χωρίς… φρένα και το 2023

Ούτε στο Αιγάλεω στραβοπάτησε ο Πανιώνιος, ο οποίος νίκησε το “Σίτι” 97-86 στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Το παιχνίδι άρχισε στις 7.30μ.μ., ωστόσο ολοκληρώθηκε λίγο μετά τις 10μ.μ., κι αυτό διότι 5’13” πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου (και με το σκορ 23-31), οι διαιτητές απαίτησαν την εκκένωση του γηπέδου μετά την εισβολή κάποιων από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο, με αφορμή ένα επιθετικό φάουλ του Χαϊκάλη στον Σκάνδαλο.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι “κυανέρυθροι” έλεγξαν το ματς από τα τέλης της 1ης περιόδου, δημιούργησαν διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο (39-51) και την ανέβασαν μέχρι το +20 στο 32′ (65-85). Το Αιγάλεω (του Ματθαίου Καραχάλιου πλέον) δεν παράτησε το ματς και με μπροστάρηδες τους Καράβολα, Χαϊκάλη, κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους επτά πόντους στο 37′ (82-87), κάπου εκεί όμως “μίλησε” η κλάση του Βεργίνη, ο οποίος δεν άφησε τον “ιστορικό” να απειληθεί περισσότερο.

Αιγάλεω – Πανιώνιος 86-97
Διαιτητές: Ζιώγας, Αργυρούδης, Παπαδόπουλος Χρ.
Δεκάλεπτα: 18-24, 39-51, 62-78, 86-97
Αιγάλεω (Καραχάλιος): Παπαδολιάς 8, Μαλτέσιος 2, Καρασταμάτης 5 (1), Κουκουνιάς 16, Χαϊκάλης 20 (4), Κόκκαλης 9 (1), Οικονομόπουλος 3, Καράβολας 23 (2), Μαράντης, Νικολιδάκης, Κουμάνταρος.
Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Σκάνδαλος 3, Παπαδιονυσίου Γ. 14 (3), Παπαδιονυσίου Στ. 9 (1), Αντωνάκης 15 (2), Μάντζαρης 2, Σταθόπουλος, Χάλαρης 7 (1), Σαχπατζίδης 21, Βεργίνης 26 (3).

1. Πανιώνιος 22 (11-0)
2. Πανελευσινιακός 20 (9-2)
3. Παλαιό Φάληρο 19 (8-3)