Αποτελέσματα Α2 – Β’ γύρος – 7η αγωνιστική… Ο Απόλλωνας στην Α1

Παίζοντας μία εκπληκτική τελευταία περίοδο, αλλά και με τους Διαμαντάκο και Ζούμπο να ηγούνται, ο Απόλλωνας επικράτησε με 70-63 του Ολυμπιακού, καλύπτοντας τη διαφορά των τριών πόντων που είχε ηττηθεί και πήρε το απευθείας εισιτήριο για την Basket Legaue και τους “ερυθρόλευκους” να διεκδικούν την άνοδο μέσω της διαδικασίας των πλέι οφς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απολλωνα να παίζει γρήγορο παιχνίδι κάτι που του έδωσε και το προβάδισμα με 8-2. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έπαιζαν σκληρά, πάλευαν στο ριμπάουντ, γεγονός που απέδωσε καρπους και σε συνδυασμό με τον Νικολαϊδη (πέτυχε 10 από τους 19 της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-14.

Η αστοχία από την περιφέρεια ήταν το μελανό σημείο για τους γηπεδούχους ωστόσο ο Διαμαντάκος έκανε καλή δουλειά από το καλάθι. Η σκληρή άμυνα έφερε το επιτρεπτό αποτέλεσμα και έτσι οι “μελανόλευκοι” έφεραν τρεις φορές το ματς στα ίσια.(25-25, 27-27, 30-30). Ωμως, ο Ολυμπιακός έβρισκε την απάντηση καταφέρνοντας να ανακτά το μικρό προβάδισμα και να κλείσει το ημίχρονο με 39-35.

Στην επανάληψη, οι ομάδες μπήκαν ακόμα πιο δυνατά, ο καλύτερος παίκτης (μέχρι εκείνη την ώρα) των γηπεδούχων, ο Ζούμπος με τρίποντο έφερε για ακόμα μία φορά τη διαφορά στον πόντο (38-39), αλλά και πάλι η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση καθώς με 8-3 επιμέρους προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (48-41). Εκεί μίλησε και πάλι ο Ζούμπος καθώς ο Απόλλωνας μέσα σε τρία λεπτά έκανε το 10-2 και το 51-50.

Ο Διαμαντάκος σε εκείνο το σημείο πήρε τη σκυτάλη (55-54), ο Νικολαϊδης και Αντωνάκης πέτυχαν εκατέρωθεν τρίποντα (58-57), για να έρθει ξανά ο Διαμαντάκος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 62-57, ενώ λίγο αργότερα, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (64-57) στο 36’. Στην πορεία ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απαντήσει, αλλά η αστοχία του και τα λάθη του δεν του επέτρεψαν ουσιαστικά να απειλήσει και να κάνει την ανατροπή.

Η Ελευθερούπολη, δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Καρδίτσα, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους ΚακλαμάνοΚαρρά και επικράτησε με 65-55, κατακτώντας την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Ολική ανατροπή έκανε το Μαρούσι απέναντι στο Παγκράτι, νικώντας 72-68 καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι, βρέθηκαν  πίσω στο σκορ με 22 πόντους διαφορά στη δεύτερη περίοδο, αλλά κατάφερε να γυρίσει στο δεύτερο ημίχρονο το ματς και να πάρει τη νίκη.

Την ανατροπή έκανε και ο Πανερυθραϊκός νικώντας με 79-76 τον Αμύντα σφραγίζοντας την είσοδο στα πλέι οφς. Οι γηπεδούχοι την περισσότεροι ώΡα του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, όμως το τέλος αν και για πάνω από 30 λεπτά έβλεπε την πλάτη του Αμύντα.  Βρέθηκε πίσω στο 39′ με 74-75, Φιλιππάκος και Βαρδιάνος έκαναν το 78-75 γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.