Αποτελέσματα 2ου ομίλου Νότου (13η αγ.- εξ αναβολής)

Ο ΑΠΑΣ Tα Φανάρια επιβλήθηκε της Ένωσης Ιλίου με 74-69 στη Νάξο, στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής του δευτέρου Νοτίου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Του Πάνου Σταμούλη

Οι νησιώτες που είχαν στον πάγκο τους τον Μάριο Νάζογλου (διαδέχτηκε τον Ρούλη Αλμπάνη) με τη νίκη που πέτυχαν, έκαναν σημαντικό άλμα αποφυγής της «κόκκινης ζώνης». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα γρήγορο 9-0 που ανάγκασε τον Τάκη Πανούλια να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η ομάδα του έβγαλε αντίδραση (9-7), ωστόσο το προβάδισμα παρέμεινε στους νησιώτες σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (21-16). Η συνέχεια ήταν διαφορετική, καθώς η ομάδα της Νάξου με καλάθι και φάουλ του Ζαφειρούδη πήρε διψήφιο προβάδισμα, που έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (33-16).

Η Ένωση αδυνατούσε να πετύχει καλάθι στη δεύτερη περίοδο, όμως η επιστροφή του αρχηγού της, Οδυσσέα Μπέλλα, σήμανε και την επιστροφή της στο ματς. Με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και τον Μπολατόγλου να μπαίνει στην εξίσωση της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα 18-4 και μείωσαν σε 37-34 πριν την ανάπαυλα. Η τρίτη περίοδος ήταν ένα ντέρμπι για γερά νευρά και ο αγώνας απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό. Ο Προδρόμου έδινε συνεχώς λύσεις στους γηπεδούχους, όμως η ομάδα του Ιλίου είχε τις απαντήσεις και πήρε και το πρώτο της προβάδισμα στο ματς με ντράιβ του Φουντά (52-51). Τελευταίο σουτ ήταν το τρίποντο του Ζαφειρούδη, που έκανε το 56-54 για τον ΑΠΑΣ δέκα λεπτά πριν τη λήξη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν στα σουτ τριών πόντων, ο Οδυσσέας Μπέλλας χρεώθηκε με το πέμπτο προσωπικό του φάουλ και έτσι η ομάδα του ΑΠΑΣ που παρέμεινε ψύχραιμη, πανηγύρισε τη νίκη με 74-69.