Β’ Εθνική (Νότος / 1η αγωνιστική): Μεγάλες ανατροπές από Πανελευσινιακό και Παπάγο

Το πρωτάθλημα στον νότιο όμιλο της Β’ Εθνικής άρχισε με ένα καταπληκτικό παιχνίδι στη Νέα Ερυθραία, εκεί όπου ο Πανελευσινιακός ανέτρεψε διαφορά 20 πόντων στα τελευταία 13 λεπτά και πήρε μία σπουδαία νίκη με 81-78, παρότι έχασε με τραυματισμούς τον Γιώργο Παπαδιονυσίου (διάστρεμμα) από το 13’ και τον Κώστα Μουμπάρακ 25 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Οι “σταχυοφόροι” άρχισαν καλά το ματς (7-13 στο 4’), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα, προηγήθηκαν στο 6’ (15-13) χάρις σε ένα σερί 8-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 13 πόντων (48-35). Με μπροστάρηδες τους Παππά, Λυκογιάννη και εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ., ο Πανερυθραϊκός ανέβασε την διαφορά μέχρι το +20 (64-44) στο 27’ και έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 19 πόντων (70-51). Κι όμως, το ματς δεν είχε τελειώσει ακόμα.

Ο Πανελευσινιακός κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς πόντο στα επόμενα 7’25’’, έκανε ένα σερί 17-0 από το 30’ έως το 37’ και έριξε την διαφορά μέχρι τους δύο πόντους (70-68). Μία βολή του Παππά έσπασε το σερί των φιλοξενούμενων, ακολούθησαν όμως πέντε σερί πόντοι του Καράμπελα (τρίποντο και λέι-απ στο ανοιχτό γήπεδο έπειτα από δικό του κλέψιμο) και κάπως έτσι η ομάδα της Ελευσίνας ανέκτησε το προβάδισμα (71-73) για πρώτη φορά από το 5ο λεπτό με 1’55’’ να απομένουν για τη λήξη, πριν απαντήσει με τρίποντο ο Λυκογιάννης στο 1’34’’ (74-73)! Το πρώτο καλάθι του Πανερυθραϊκού στο 4ο δεκάλεπτο.

Το φινάλε έμοιαζε με θρίλερ. Ο Μουμπάρακ ισοφάρισε (74-74) με 1/2 βολές στο 1’11’’ και μετά την άστοχη επίθεση των γηπεδούχων κέρδισε νέο φάουλ και έδωσε στον Πανελευσινιακό το προβάδισμα (74-76) με 2/2 βολές στα 46’’. Ακολούθησε νέο άστοχο σουτ των γηπεδούχων, αμυντικό ριμπάουντ των Ελευσίνιων και 2/2 βολές του Μπάλα στα 21,7’’ (74-78). Ο Πανερυθραϊκός σκόραρε γρήγορα, ο Καράμπελας είχε 1/2 βολές στα 11,5’’ (76-79) και μετά τις 0/2 του Παππά στα 6,7’’, ο Λυκογιάννης μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε στα 3,2’’ (78-79). Ο Μπάλας ήταν όμως εύστοχος και στις δύο βολές στα 2,2’’ και ο Πανελευσινιακός πήρε τη νίκη, αν και το τρίποντο του Παππά από απόσταση 20 μέτρων… μπήκε και βγήκε!

Συναρπαστικά ήταν και τα περισσότερα από τα επτά ματς της πρεμιέρας που έγιναν σήμερα. Το ένα εξ αυτών έγινε στα νότια προάστια και ανέδειξε θριαμβευτή τον Παπάγο, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά 15 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (23-8), εντούτοις έφερε τούμπα το ματς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Εθνικό 73-67 σε ένα από τα ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής.

Ο Μανδραϊκός δεινοπάθησε μέχρι να καταβάλει την Πεντέλη με 69-67, όπως και το Μαρούσι στα Μελίσσια, όπου επικράτησε δύσκολα του νεοφώτιστου ΚΑΟΜ με 75-71, παρότι δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων στην τρίτη περίοδο.

Την πιο ευρεία νίκη της πρεμιέρας σημείωσε το Αιγάλεω, το οποίο συνέτριψε τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας 96-77, την ομάδα δηλαδή με την οποία ανέβηκε πέρυσι από τον 1ο όμιλο της Γ΄Εθνικής, μονομαχόντας μέχρι την τελευταία αγωνιστική για τον τίτλο.

Ο Έσπερος νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 96-86 τον ΟΦΗ στην Καλλιθέα, σε ένα ματς που άρχισε με πολύ μεγάλη καθυστέρηση λόγω της καθυστερημένης άφιξης του γιατρού στο κλειστό, ενώ ιδανικό ντεμπούτο στην Β΄Εθνική έκανε η Μεγαρίδα, η οποία επικράτησε του Πρωτέα Βούλας με 73-69.