Β’ Εθνική (Νότος) – 12η αγωνιστική… Μεγάλη ανατροπή το Ψυχικό

Αλλη μία νίκη έβαλαν στο… σακούλι τους το Ψυχικό και η ΑΕΚ, που παραμένουν στις πρώτες δύο θέσεις του νότιου ομίλου μετά και το πέρας της 12ης αγωνιστικής. Το Ψυχικό επικράτησε στο ντέρμπι της ημέρας του Αμύντα, χάρη στο σερί 15-0 που έκανε στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα! Ο Αμύντας προηγήθηκε 65-72 με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη αλλά μέσα σε ένα λεπτό το Ψυχικό έριξε τη διαφορά στον έναν πόντο.

Ο Χρήστος Βιδάλης έβαλε πέντε πόντους όλους κι όλους, ήταν όμως και οι πλέον καθοριστικοί του ματς. Αρχικά έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με δύο βολές και 45” πριν από τη λήξη ανέβασε τη διαφορά στους έξι, ρίχνοντας ουσιαστικά τους… τίτλους τέλους σε μία τεράστιας σημασίας νίκη για το Ψυχικό, το οποίο έπαιζε χωρίς τον τραυματία Μάρκο Κολώκα και με τους Πέττα, Κορίζη να αντιμετωπίζουν επίσης προβλήματα.

Με σαφώς… λιγότερα χτυποκάρδια ήρθε για την ΑΕΚ η νίκη επί του Δούκα, έστω κι αν το τελικό 72-84 μόνο την πραγματική εικόνα του αγώνα δεν αντικατοπτρίζει. Ο “δικέφαλος” ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά ο Δούκας κατάφερε να μειώσει σε 70-75 στο 38′ χάρη στην πιεστική του άμυνα σε όλο το γήπεδο. Σε εκείνο το σημείο… επέπλευσε η έμπειρη ομάδα και αυτή είναι σαφώς η ΑΕΚ, η οποία βρήκε τον τρόπο να πάρει άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, με τον Ανδρόνικο Γκιζόγιαννη να είναι αυτή τη φορά ο πρωταγωνιστής στην επίθεση με 26 πόντους.

Τεράστιο διπλό η Χαλκίδα στον Χολαργό

Τη νίκη της αγωνιστικής τη σημείωσε η Χαλκίδα. Η ομάδα του Κώστα Οικονομάκη πήγε στον Χολαργό χωρίς τον τραυματία Κατσούλα, έχασε στην πορεία (με τραυματισμό) τον Πεταλωτή, είδε τους Εκινέ, Παρδακά να αποβάλλονται με φάουλ, στο τέλος όμως κατόρθωσε να σημειώσει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη με 73-71, μέσα σε μία απόρθητη (μέχρι σήμερα) έδρα! Η Χαλκίδα προηγήθηκε μάλιστα με 18 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, πριν οδηγήσει ο Χολαργός το ματς σε δραματικό φινάλε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (70-69) αλλά ο 40χρονος Πούλος βρήκε το κατάλληλο τάιμινγκ να σημειώσει τους πρώτους πόντους στο πρωτάθλημα, κάνοντας το σκορ 70-72 με τρίποντο στα 25”! Εν συνεχεία ο Εμμανουηλίδης κέρδισε φάουλ αλλά ευστόχησε μόνο στη μία βολή, όπως και ο Τομαράς 4” πριν από τη λήξη. Στην τελευταία φάση ο Κούτουλας πήρε το τελευταίο σουτ αλλά η μπάλα του έφυγε από τα χέρια, σε ένα φινάλε μάλλον… ταιριαστό σε ένα απόγευμα γεμάτο λάθη για τον Χολαργό…

Γκραν γκινιόλ νίκη ο Αετός

Συγκλονιστικό ματς έγινε και στο κλειστό του Στρέφη, όπου ο Αετός επικράτησε της Νήαρ Ηστ με 72-70. Η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου έδειχνε έτοιμη να “καθαρίσει” το ματς μετά τα τέσσερα διαδοχικά τρίποντα του Παπαργυρόπουλου (3) και του Μητσάκη (από το 29 έως το 31′) που τους έδωσαν “αέρα” 9 πόντων, αλλά η Νήαρ Ηστ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει.

Οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (70-69 με τρίποντο του Ντιπ στα 14,1”) και μετά τις βολές του Κούσουλα στα 11,6” είχαν δύο φορές την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση. Ωστόσο, 2,7” πριν από τη λήξη ο Παπαργυρόπουλος έκοψε το σουτ του Καρασταμάτη (μετά την εσκεμμένα άστοχη δεύτερη βολή του Ταταρούνη) και μετά την επαναφορά ο Μούγιος κέρδισε φάουλ 1,2” πριν από τη λήξη αλλά έχασε και τις δύο ελεύθερες βολές (τη δεύτερη εσκεμμένα)…

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Πανερυθραϊκός στο Πέραμα, όπου κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Δημήτρη Ραχωβίτσα (οι παίκτες της Ερυθραίας έπαιξαν με μαύρες κορδέλες), ενώ στο Ιλιον, η Ενωση νίκησε δύσκολα τον Κρόνο με τον Ροδοστόγλου να κάνει το πιο παραγωγικό του παιχνίδι. Η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς προερχόταν από τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια της και δεν είχε πολλά περιθώρια για στραβοπάτημα στο γήπεδό της.