Β’ Εθνική (1ος όμιλος / Playouts): Έσωσε την παρτίδα ο ΝΕΟΛ

Ο ΝΕΟΛ ολοκλήρωσε κάτι που μέχρι το Δεκέμβριο έμοιαζε αδύνατο. Η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή νίκησε τον Ηλυσιακό 75-58 και με 3-2 νίκες στη σειρά των Playouts εξασφάλισε την παραμονή της στη Β’ Εθνική.

Ο ΝΕΟΛ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε νωρίς νωρίς 8-0 στο 4’, ξέφυγε με 40-26 στο 19’ και διόλου πτοήθηκε από το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στα τέλη της 3ης περιόδου και στο ξεκίνημα της 4ης. Ο Ηλυσιακός μετέτρεψε το 40-26 σε 40-38 στο 22’ με ένα σερί 0-12 και στο 24’ πήρε το προβάδισμα για πρώτη -και τελευταία- φορά στον αγώνα με 44-45.

Η ομάδα του Ληξουρίου αντέδρασε άμεσα, έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 14-2 στα τελευταία έξι λεπτά (58-47 το σκορ) και διεύρυνε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στην 4η, μέχρι το +18 στο 37’ (72-54) και το +19 (75-56) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

ΝΕΟΛ – Ηλυσιακός 75-58
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσιμπούρης, Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 23-18, 40-33, 58-47, 75-58
ΝΕΟΛ (Καυκής): Γεωργιάδης 11 (1), Κοντούδης 9 (1), Σούρλιτς 7 (1), Καλδής 18 (2), Συνοδινός 6 (2), Χοτζάι, Κασπίρης 10, Μαρούλης 2, Τρυφωνόπουλος 9, Λαμπρόπουλος, Αγγελή 3.
Ηλυσιακός (Σταθούλης): Φύτρος 12 (1), Μόσιαλος 6, Γραμματίκας 6 (2), Φώτσης 7 (1), Μπινιάκου, Κουτσοκώστας 1, Θεοδωρίτσης 14 (4), Στασινόπουλος 12, Αϊβαζίδης.