Β’ Εθνική (2ος όμιλος / 1η αγωνιστική): Πήρε τη ματσάρα ο Πανελλήνιος, ο Αναγνωστάκης λύτρωσε το Βίκο

Η σεζόν 2023-24 στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής άρχισε με ένα τρομέρο παιχνίδι στην Κυψέλη, όπου ο Πανελλήνιος επικράτησε του ΝΕΟΛ με 84-83 στην παράταση.

Οι “ολυμπιονίκες” έκαναν την επανεμφάνισή τους σε επίπεδο Β’ Εθνικής έπειτα από 23 χρόνια (η τελευταία τους παρουσία καταγράφηκε τη σεζόν 1999-00) και πανηγύρισαν έξαλλα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς, ξεπερνώντας παράλληλα και τις πολύ σημαντικές απουσίες των Καλημέρη, Μαργέλη.

Σε ένα ματς με 13 αλλαγές προβαδίσματος και 9 ισοπαλίες, το νικητήριο σουτ σημείωσε ο Τσέλιος 1’42” πριν από τη λήξη της παράτασης, καθώς οι δύο ομάδες απέτυχαν να σκοράρουν στις τελευταίες οκτώ κατοχές. Ο μοιραίος στο φινάλε ήταν ο Τσούκας, που αστόχησε σε λέι-απ 8” πριν από τη λήξη και εν συνεχεία έχασε και τρίποντο στην εκπνοή (μεσολάβησαν 0/2 βολές του Γεωργιάδη στα 5,9”), με υποψία όμως φάουλ από τον Τσέλιο πάνω στο σουτ.

Όπως και να ‘χει, στην Κυψέλη έγινε ΜΑΤΣΑΡΑ. Ο ΝΕΟΛ πήρε από νωρίς τα ηνία (0-5 στο 2′, 9-16 στο 5′), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για 1η φορά στο 9′ με 23-22, αλλά η ομάδα του Ληξουρίου διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με απίθανο τρίποντο του Γεωργιάδη στην εκπνοή. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Πανελλήνιος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο και ξέφυγε μάλιστα με 61-54 στο 30′, τη μέγιστη διαφορά που απέκτησε οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες στον αγώνα.

Ο ΝΕΟΛ απάντησε πάντως άμεσα. Με 7 σερί πόντους ισοφάρισε το σκορ 61-61 στο 32′, προηγήθηκε με 71-73 στο 38′ και με 73-75 στα 59,6”, ωστόσο ο Νάκης έστειλε το ματς στην παράταση με δίποντο στα 36,9”, αφού οι δύο ομάδες αστόχησαν στις τελευταίες δύο επιθέσεις. Στο έξτρα πεντάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε χέρια 4 φορές, αλλά στο τέλος η… μπίλια έκατσε στον Πανελλήνιο.

ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ, Ο ΛΥΤΡΩΤΗΣ

Σκούρα τα βρήκε ο Βίκος στα Γιάννενα με αντίπαλο τον Εθνικό Πειραιά, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 70-66, σε έναν αγώνα που οι Πειραιώτες έλεγχαν σταθερά από το 9′ έως το 30′, έχοντας ξεφύγει μάλιστα με 39-47 στο 26′. Στη συνέχεια ο Βίκος απάντησε με ένα επιμέρους 16-3, προηγήθηκε με 55-50 στο 33′, απομακρύνθηκε με 61-53 στο 34′, ωστόσο ο Εθνικός ισοφάρισε το σκορ (64-64) με 55,3” να απομένουν. Στο πιο κρίσιμο σημείο “μίλησε” ο Αναγνωστάκης, που έκανε το σκορ 67-64 με τρίποντο 38,4” πριν από τη λήξη. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν και την μπάλα στην επόμενη κατοχή και ο Τσιλούλης διασφάλισε τη νίκη της ομάδας του με 2/2 βολές στα 15,6”.

Το μόνο “διπλό” της πρεμιέρας το σημείωσαν τα Τρίκαλα Basket, που επικράτησαν της Νίκης Βόλου με 62-58. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στο 1ο ημίχρονο, μέχρι και με 23-16 στο 15′, ωστόσο δεν ξέφυγαν ποτέ περισσότερο, σε ένα ματς που έμοιαζε μοιραίο να κριθεί στο τέλος. Εν τέλει αυτό έγινε, αφού με το σκορ 58-60 στο τελευταίο λεπτό ο Κουτίνας έκανε λάθος στην πιο κρίσιμη επίθεση και ο Κολότσιος σφράγισε τη νίκη των φιλοξενούμενων με 2/2 βολές λίγο πριν από τη λήξη.

Νικηφόρα ήταν η επιστροφή της Νήαρ Ηστ στη Β’ Εθνική έπειτα από μία δεκαετία. Η ομάδα της Καισαριανής επικράτησε με 57-51 του νεοφώτιστου Εθνικού Λιβαδειάς και σημείωσε την πρώτη της νίκη στην κατηγορία μετά τον υποβιβασμό της σεζόν 2013-14.

Δύσκολο έργο είχε και ο Αίολος Αγυιάς απέναντι στους άλλους νεοφώτιστους της κατηγορίας, τους Σοφάδες, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 91-82, δημιουργώντας διψήφιες διαφορές στο 2ο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 23-22, 39-39, 61-56, 75-75 (κ.α.), 84-83
Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Παπαδόπουλος 13 (2), Γεωργιάδης 12 (2), Καπινιάρης 7 (1), Βαλιώτης 10, Νάκης 12 (1), Τσέλιος 17 (3), Μιχάλης, Κατιάκος 13.
ΝΕΟΛ (Καυκής): Ραΐτσεβιτς 16, Τσούκας 9 (3), Μόσιαλος 5 (1), Μπακέας Θ. 11 (3), Μαρούλης, Τρυφωνόπουλος 3, Μπακέας Γ., Μακαριάδης 17 (1), Μανάκας 22 (1), Λαμπρόπουλος.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Σαρακενίδης, Αθανασιάδης Αθ.
Δεκάλεπτα: 19-19, 31-34, 48-50, 70-66
Βίκος Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Μαυρογιάννης 12 (1), Τσιλούλης 10, Χείλαρης 8, Τάταρης 16, Ντόβας 7 (1), Αναγνωστάκης 9 (1), Πάτρας 5, Μόρας, Βακουφτσής 3 (1).

Εθνικός Πειραιά (Χούμπαυλης): Ιωάννου 8, Μιχαήλ 13 (2), Πολέμης 7, Γεωργοπαπαδάκος 11 (2), Σολωμός 6, Σιγάλας 10 (2), Ντουζίδης 6 (2), Θεοδωρίτσης 3 (1), Καραφαντής, Μπαζάκος 2.

Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Κοντογιάννης, Κανελλίδης
Δεκάλεπτα: 18-15, 26-29, 44-42, 58-62
Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 23 (4), Βρεττάς 7, Κωστούλας 7 (1), Τάσσος 6, Γυφτάκης, Ιντό 9, Βλαχογιάννης 4, Στύλας, Οικονομίδης 2, Βερτζάγιας, Μισαηλίδης.
Τρίκαλα Basket (Φόρος): Βαβάτσικος 8 (1), Τσιαβές 9, Αναγνωστόπουλος 14, Νέσσης 8 (1), Μπουργανός 4, Γουάμπα 8, Πρέκας 3 (1), Κολότσιος 8, Αργυρούλης.

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης, Λιόνας
Δεκάλεπτα: 17-12, 32-26, 45-42, 57-51
Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 11, Ζήρος 6, Κουπίδης 10 (1), Δέγλας 5 (1), Δημητρίου 4, Καρυστινός 6 (2), Υμερι 9, Τηλιόπουλος, Τσαφαράς 4, Καρασταμάτης 2, Σπανός, Αουτερβααλ.
Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Γαρμπής 13 (1), Δημητριάδης 6, Μαράντος 8, Καρακατσάνης 2, Μέξης 12, Ματζιώρης 4, Σιδέρης 4, Νταλλής, Κόλλιας 2, Σταμούλης.

Διαιτητές: Σιδερής, Καλογριάς, Τούσης
Δεκάλεπτα: 27-20, 41-40, 67-57, 91-82
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 20, Θανόπουλος 4 (1), Παπαφωτίου 19 (3), Χριστόπουλος 8, Νιφόρας 5, Καραπιπέρης, Βαλαής, Αλαφοδήμος 3 (1), Φραντζής 6 (2), Κολσούζογλου 11, Παπανδρεόπουλος 15 (1).
Σοφάδες (Κακλαμάνος): Παππάς 20 (3), Αναστασόπουλος 3 (1), Νικολής 3 (1), Καπετάκης 18 (1), Μπουντούρης 3 (1), Δήμος 3 (1), Κουρέπης 4, Τριανταφύλλου 10 (1), Μακρής 18.