Β’ Εθνική (2ος όμιλος / 16η αγωνιστική, εξ’ αναβολής): Συνεχίζει να ανεβαίνει ο Έσπερος, νίκησε και το Διαγόρα

Άλλη μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Έσπερος Καλλιθέας, που επικράτησε του Διαγόρα με 72-65 σε εξ αναβολής ματς για τη 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι “κυανόλευκοι” έφτασαν αισίως τις 3 συνεχόμενες νίκες (και 6 στη σειρά εντός έδρας), βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-9 και άφησαν πολύ πίσω τους την ομάδα της Ρόδου, η οποία μετράει πια 4 διαδοχικές ήττες. Πέρα από το παιχνίδι ο Διαγόρας έχασε μάλιστα και τον Νικολά Ελαμέ, καθώς ο Γάλλος γκαρντ αποχώρησε τραυματίας στην 3η περίοδο.

Η ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στην 3η περίοδο (53-40), ωστόσο είδε τους Ροδίτες να ισοφαρίζουν το σκορ στην 4η (61-61 στο 35′), πριν σημειώσουν δύο καθοριστικά καλάθια οι Τσολάκης, Καπρής. Ο Έσπερος κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα και πήρε έτσι μία σπουδαία νίκη.

Έσπερος Καλλιθέας – Διαγόρας Ρόδου 72-65
Διαιτητές: Παντελίδης, Κουτσοδήμος, Κουκουλεκίδης Β.
Δεκάλεπτα: 22-16, 41-34, 55-48, 72-65
Έσπερος Καλλιθέας (Κωνσταντινίδης): Αγγελόπουλος 12 (1), Ράγκος, Αδαμόπουλος 12, Αβάρε 3 (1), Τσάμης, Τσολάκης 6, Κολιός 2, Λιούνης 4, Καπρής 12, Κατσουλάκος 4, Γκαγκαλούδης 17 (3).
Διαγόρας Ρόδου (Κουταλιανός): Βογιατζής 2, Ιορδάνογλου 3 (1), Μπόζιτς 10, Καράβας 3 (1), Μαρουλλάκης 6, Παρδακάς 16 (1), Πιλκούδης 1, Χρύσης 6 (1), Ελαμέ 18, Μητσού.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Έσπερος Καλλιθέας – Διαγόρας Ρόδου 72-65 (16/2)

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα play off ανόδου
  Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα play out, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική