Β’ Εθνική (Playouts): Βήμα παραμονής για ΝΕΟΛ, σώθηκε η ΔΕΚΑ

Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζονται για την παραμονή στη Β’ Εθνική, έγινε για το ΝΕΟΛ. Η ομάδα του Ληξουρίου νίκησε τον Ηλυσιακό 79-65, έκανε το 2-1 στη σειρά των playouts και χρειάζεται άλλη μία νίκη, για να παραμείνει στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ήταν τόσο κλειστό και ανταγωνιστικό στο 1ο ημίχρονο, που οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα εννέα φορές, άλλες έξι το σκορ ήταν ισόπαλο και με εξαίρεση το 5-13 στο 4’ (το οποίο έγινε πολύ γρήγορα 15-13 στο 6’ με σερί 10-0), καμία εκ των δύο δεν ξέφυγε από την άλλη με μεγαλύτερη διαφορά από τρεις πόντους. Το σκηνικό αυτό άλλαξε πάντως στην 3η περίοδο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο, καθώς στο 25’ απομακρύνθηκαν για πρώτη φορά με επτά πόντους διαφορά (47-40), ένα προβάδισμα που διεύρυναν ακόμα περισσότερο μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου (59-48). Η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους στην 4η περίοδο για το ΝΕΟΛ (61-48 στο 31’), ο οποίος έλεγξε μέχρι τέλους το παιχνίδι και ξέφυγε ακόμα και με +14 στο 39’ (75-61).

ΝΕΟΛ – Ηλυσιακός 79-65
Διαιτητές: Τσιμπούρης, Ρίζος, Ασημακάκη
Δεκάλεπτα: 19-22, 37-35, 59-48, 79-65
ΝΕΟΛ (Καυκής): Γεωργιάδης 17 (2), Κοντούδης 10, Σούρλιτς 3 (1), Καλδής 17 (1), Κασπίρης 11 (3), Μαρούλης 8, Τρυφωνόπουλος 9, Τσιμίδης 4, Λαμπρόπουλος, Αγγελή.
Ηλυσιακός (Σταθούλης): Φύτρος 3 (1), Μόρφος, Μόσιαλος 4, Γραμματίκας 18 (3), Μπινιάκου 12 (3), Κουτσοκώστας 10, Θεοδωρίτσης 4, Κωστόπουλος 7 (1), Στασινόπουλος 7, Αϊβαζίδης.

ΣΩΘΗΚΕ Η ΔΕΚΑ

Στο ματς για τα playouts του 4ου ομίλου η ΔΕΚΑ νίκησε πολύ εύκολα την Ευκαρπία 81-46 και έκανε το 3-0, παραμένοντας έτσι στη Β’ Εθνική και για την επόμενη χρονιά. Αντιθέτως, το δρόμο για τη Γ’ Εθνική θα πάρει η Ευκαρπία.

ΔΕΚΑ – Ευκαρπία 81-46
Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κωνσταντινέλλης, Μιχέλης
Δεκάλεπτα: 14-16, 40-25, 69-36, 81-46
ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Τουλούπης 12, Καπετάκης 4, Τσιροπούλης Γ. 4, Τσιροπούλης Μ. 2, Σουτζόπουλος 9 (1), Μουτάφης 2, Πατρίκης 6, Νταρατάνας, Πούντος, Καλαποθαράκος 16 (1), Μητσιάνης, Λιοτόπουλος 26 (7).
Ευκαρπία (Δαδάλας): Μουρατίδης, Αρζουμανίδης, Μελαδιανός 3, Παπουτσής, Βάνης 10, Παγώνης 10 (1), Μπαδιάς 2, Σανιώτης, Κράσσι 3 (1) Μπάδης 18 (4), Καπλάνης.