Γ’ εθνική: Εισιτήριο ανόδου για Νήαρ Ηστ, ΚΑΟΔ και Σοφάδες
Σωτηρία για την Παραμυθιά, υποβιβασμός για την Ανόρθωση Βόλου

Ένα τρίποντο-μαχαιριά του Κουπίδη έδωσε τη νίκη στη Νήαρ Ηστ (64-59) και μαζί το εισιτήριο ανόδου στη Β’ εθνική για την ομάδα της Καισαριανής! Η ΚΑΠ προσπάθησε, πάλεψε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα έδρας, όμως στο κρίσιμο σημείο του ματς, το τρίποντο του Κουπίδη έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της Καισαριανής και φόρτωσε με… άγχος τους γηπεδούχους, κάτι που φάνηκε στην επίθεσή τους. Η προσπάθεια ήταν άστοχη, το ριμπάουντ πήγε στα χέρια της Νήαρ Ηστ και με το χρονόμετρο να θέλει 3 δεύτερα για να λήξει, τα πάντα έμοιαζε να έχουν κριθεί, με το μόνο που απέμενε να σφραγιστεί η νίκη-άνοδος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Το εισιτήριο για τη Β’ εθνική πανηγύρισε και ο ΚΑΟΔ που νίκησε με 71-64 τον ΓΑΣ Κομοτηνής στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς. Οι Δραμινοί έκαναν το 3-2 σ’ ένα γεμάτο από φίλους τους γήπεδο και το γλέντησαν αναλόγως μετά το τέλος του ματς! Η νέα περίοδος θα βρει και τους Σοφάδες στη Β’ εθνική, μετά το διπλό που πήραν στο Βόλο (78-64), με το οποίο έκαναν το 3-2 στη σειρά με τον Αλμυρό.

Ο Προμηθέας 2014 ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των play out κόντρα στο Δίωνα Κυπαρισσίας (69-53) και πλέον οι… λογαριασμοί των δύο για την παραμονή στην κατηγορία θα “ξεκαθαρίσουν” στο τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη. Η Παραμυθιά είναι η προτελευταία ομάδα που θα παραμείνει στην κατηγορία, μετά τη νίκη της με 73-69 επί της Ανόρθωσης Βόλου στην παράταση. Το ματς ήταν επεισοδιακό, με την κανονική του διάρκεια να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 61-61, ενώ εννέα δεύτερα πριν το τέλος της παράτασης η κατάσταση έδειξε να ξεφεύγει. Ο διαιτητής Λόρτος έδειξε ότι ο Γκοντόπουλος πάτησε γραμμή και έδωσε την μπάλα στην Παραμυθιά, με το σκορ στο 66-69, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα. Οι ρέφερι άρχιζαν να “μοιράζουν” τεχνικές ποινές και εν συνεχεία ζήτησε την εκκένωση του γηπέδου για να ολοκληρωθεί το ματς, που βρήκε την Παραμυθιά να ευστοχεί στις βολές και να γράφει το τελικό αποτέλεσμα!